Zaskakujące ciekawostki o hazardzie
Ruletka, karty do gry i jak powstał jednoręki bandyta. Te i więcej ciekawostek na temat hazardu
Hazardowe fakty
1) Najstarsza gra hazardowa, to prawdopodobnie Keno, stworzona przez Cheung Leung. Z pisanych źródeł wiemy, że grano w nią w Chinach, w czasach panowania dynastii Han. Potem gra ewoluowała i istnieje do dziś.
2) Po włosku słowo casa, to dom. W XIX wieku coraz częściej tego określenia używano do określenia miejsc, w którym spożywany jest alkohol i uprawiany jest hazard. Obecnie włoskie słowo casino, to synonim miejsca, w którym panuje zamieszanie.
3) Jeśli dodamy wszystkie liczby znajdujące się na ruletce, ich suma będzie wynosiła 666. Ta liczba uważana jest za liczbę diabła. Według legendy, pewien Francuz zawarł z diabłem pakt – oddał mu duszę, w zamian za informację jak wygrać w ruletkę.
4) Vingt-et-un (po francusku: 21) – tak początkowo nazywany był Blackjack.
5) Czterej królowie z dawnych talii kart nieprzypadkowo wyglądali tak, jak wyglądali. Król pik przypominał Dawida, króla Izraela, król kier francuskiego króla Karola Wielkiego, król trefl Aleksandra Wielkiego, króla Macedonii, a król karo Augusta Cezara, cesarza Rzymu.
6) Cztery symbole w kartach do gry także nie są przypadkowe i mają związek z niegdysiejszymi warstwami społecznymi we Francji. Trefle symbolizowały chłopstwo, karo – kupców, piki – to symbol monarchii, a kier (serce) – to kler.
Hazard ciekawostki
7) Mechanik samochodowy Charles Fey zauważył, że jego klienci nudzą się, oczekując na naprawę auta. Aby uprzyjemnić im ten czas, w 1887 r. wynalazł automat slotowy (czyli jednorękiego bandytę). Jego automat Miał 5 kołowrotków, na nich symbole m.in. serca, podkowy i dzwonu. Gdy wypadło w jednym rzędzie pięć dzwonów, gracz otrzymywał wygraną: 50 ówczesnych centów.
8) Texas Hold’em, rodzaj gry w pokera, powstała najprawdopodobniej w amerykańskim stanie Teksas. Obecne przypisy tego stanu zabraniają gry w karty za pieniądze.
9) Wynalazcą ruletki był w 1645 r. Blaise Pascal, zafascynowany rachunkiem prawdopodobieństwa. Z czasem do liczby w ruletce dodano także zero, aby zwiększyć zysk kasyn poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa wygranej.
10) Rien ne va plus (Więcej nie można obstawiać) – to zdanie zawsze wypowiada krupier, zanim puści w ruch koło ruletki.
11) W niektórych krajach dochody z legalnego hazardu przeznaczane są na edukację, rozwój gospodarki i programy społeczne.
12) Mieszkańcy Atlantic City w 1976 r. referendum zagłosowali za legalizacją hazardu w mieście. Dzięki temu podupadłe miasto zaczęło się rozwijać.
Ciekawostki o hazardzie: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
>
>