iPhone 14 czy iPhone 14 Pro – porównanie nowych modeli od Apple

iPhone 14 Pro ciekawostki smartfony

Wszyscy miłośnicy technologii niecierpliwie czekają na coroczne nowości od Apple. Za każdym razem premiera iPhone jest prawdziwym wydarzeniem. Nie inaczej było również w 2022 roku, przy premierze iPhone 14. Producent zaprezentował tak naprawdę nie jeden, a cztery modele, które znacząco się między sobą różniły. Tym razem zrezygnował z iPhone mini – mniejszego, bardziej poręcznego, a przy tym również tańszego urządzenia. Na jaką wersję iPhone w nowej odsłonię warto postawić? Pora przyjrzeć się, czym różni się iPhone 14 od iPhone 14 Pro!

iPhone 14 czy iPhone 14 Pro – który warto kupić?

Zanim przejdziemy do porównania obu odsłon najnowszego iPhone, warto uzmysłowić sobie, że ewentualna decyzja zakupowa dotycząca któregoś z nich zależy od tego, jaki telefon mieliśmy do tej pory. Jeśli naszym dotychczasowym telefonem był któryś sprzed co najmniej dwóch generacji, iPhone 14 może być dla nas strzałem w dziesiątkę. Fani nowinek technologicznych, którzy do tej pory korzystali z iPhone 13, bardziej zadowoleni będą z iPhone 14 Pro. Dlaczego? Już wyjaśniamy!

Aby szczegółowo przedstawić modele, jakie zaoferował kupującym Apple, musimy uwzględnić wszystkie cztery opcje.

Są to:

 • iPhone 14;
 • iPhone 14 Plus;
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro Max.

Wersja Plus i Pro Max to sprzęty o przekątnej 6,7 cala, klasyczna czternastka i 14 Pro – 6,1 cala. Urządzenia trzeba jednak porównywać parami: iPhone 14 i 14 Plus kontra iPhone 14 Pro i Pro Max. Same wymiary nie mają bowiem takiego znaczenia, co stojąca za tymi zestawami sprzętów specyfikacja. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, by być zadowolonym z zakupu?

Dobrze przeanalizować takie kwestie, jak:

– procesor;

– aparat fotograficzny – z przodu i z tyłu;

– nowe, innowacyjne funkcjonalności;

– czas pracy na pełnym ładowaniu;

– właściwości obrazu;

– dostępne kolory;

– cena urządzenia.

Różnic między poszczególnymi modelami jest więcej – jednak te wymienione powyżej mają największy wpływ na to, jak dany model odbiera użytkownik, a więc z naszej perspektywy są kluczowe dla podjęcia decyzji zakupowej.

iPhone 14 czy iPhone 14 Pro – czym się różnią?

Pora przyjrzeć się najważniejszym różnicom między oboma modelami! Sercem iPhone 14 jest czip A15 Bionic, którzy użytkownicy sprzętów Apple znają z poprzedniej generacji smartfonów. Za to iPhone 14 Pro ma nowszą wersję – czip A16 Bionic.

Jak prezentują się aparaty fotograficzne? W iPhone 14 mamy system dwóch aparatów główny 12 Mpix i ultraszerokokątny – również 12 Mpix. W wersji Pro możemy zauważyć bardziej złożony system: aparat główny ma 48 Mpix, a do tego za zdjęcia odpowiadają jeszcze: aparat ultraszerokokątny 12 Mpix oraz teleobiektyw 12 Mpix. Widać, że Apple mocno stawia na rozwój fotografii mobilnej.

To, która paleta dostępnych kolorów sprzętów prezentuje się bardziej atrakcyjnie, to rzecz gustu. W przypadku iPhone 14 są to takie kolory, jak:

 • niebieski,
 • fioletowy,
 • czarny (północ),
 • księżycowa poświata,

A jak wygląda to iPhone 14 Pro? Tutaj mamy do dyspozycji:

 • gwiezdna czerń,
 • srebrny,
 • złoty,
 • głęboka

Czym jeszcze różnią się oba telefony? Nie można zapomnieć o Dynamic Island! To nowa, ulepszona wersja wcięcia na przedni aparat (tzw. notcha). Apple od jakiegoś czasu obiecywał zajęcie się tym elementem, który nie jest pozytywnie oceniany przez użytkowników smartfonów tego producenta. Dynamic Island ma być odpowiedzią na tę potrzebę. W iPhone 14 Pro, w którym znajdziemy to rozwiązanie, ma być ono przestrzenią wyświetlania widżetów czy najważniejszych informacji z używanych w danym czasie aplikacji.

Warto również podkreślić, że w iPhone 14 Pro znajdziemy również opcję Always On Display czyli tryb zawsze włączonego wyświetlacza.

Nie ma co ukrywać, że iPhone Apple w sklepie MediaMarkt cieszy się dużą popularnością, bez względu na to, o której wersji tego smartfona rozmawiamy. Oba najnowsze sprzęty amerykańskiego producenta to doskonałe urządzenia, które będą strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto myśli o nowym smartfonie.