Ciekawostki o Izmirze, mieście w Turcji

wieża zegarowa Izmir ciekawostki Turcja atrakcje

Izmir ciekawostki, informacje, historia, zabytki i atrakcje Izmiru, dużego miasta w Turcji

Izmir – informacje

1) Izmir, to miasto w zachodniej Turcji, liczące 3 miliony mieszkańców. To trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w tym kraju. Leży nad Zatoką Izmirską (Morze Egejskie).

2) Izmir, to drugi pod względem wielkości (po Istambule) port handlowy Turcji. Także duży ośrodek przemysłowy i handlowy (huta żelaza, rafineria ropy naftowej, inne duże zakłady).

3) Izmir jest gospodarzem Międzynarodowych Targów Izmirskich, największej tego typu imprezy na Bliskim Wschodzie.

4) Miasto szybko się rozwija. W 1985 r. miało mniej niż milion mieszkańców czyli 3 razy mniej mieszkańców niż obecnie.

meczet Izmir miasto ciekawostki Turcja atrakcje
Mały meczet w Izmirze

Izmir ciekawostki z historii

5) Obecny Izmir istniał co najmniej w VI wieku p.n.e. Wiadomo, że został zburzony ok. roku 575 p.n.e. przez wojska Alyattesa II.

6) Rozkwit miasta, to czasy Aleksandra Wielkiego. W pierwszej połowie IV wieku p.n.e. Izmir był głównym ośrodkiem handlowym w Azji Mniejszej. W 129 roku p.n.e. mieszkało w nim ok. 100 tysięcy ludzi.

7) Swoją obecną nazwę Izmir ma od 1415 roku, gdy wszedł w skład Imperium Osmańskiego.

Zabytki i atrakcje Izmiru

8) Kadifekale (Aksamitna Twierdza) stoi na górze Pagus i widać stąd panoramę miasta. To pozostałość dawnych fortyfikacji, gdyż do naszych czasów nie dotrwał gruby pierścień murów obronnych.

9) Na górze Pagus są też ruiny będące pozostałością miasta z czasów antycznych.

10) Zbudowana w 1900-1901 r. wieku Wieża Zegarowa (patrz: foto na górze) stoi na na placu Konak i jest symbolem Izmiru. Ma 25 metrów wysokości. Wieżę zbudowano dla upamiętnienia 25. rocznicy wstąpienia na tron Abdülhamida II. W okolicach wieży są bazary.

11) W dawnej Dzielnicy Żydowskiej znajduje się Asansor (Stara winda). Zbudowano ją blisko wiek temu, porusza się w górę i w dół tuż przy skale przez 50 metrów i łączy dwie ulice Izmiru.

12) Izmir, to także muzea. Są tu m.in. Muzeum Archeologiczne (przybliżające m.in. antyczną Smyrnę czyli obecny Izmir) i Muzeum Etnograficzne.

Izmir miasto ciekawostki Turcja atrakcje
Nabrzeże. Izmir ciekawostki

Kolejne informacje o Izmirze

13) Piłkarski stadion im. Atatürka w Izmirze zbudowano w latach 1964-1971. Może pomieścić 58 tys. widzów. Mecze gra tu reprezentacja Turcji, a na co dzień drużyna Göztepe SK (klub założono w 1925 roku).

14) Międzynarodowy port lotniczy w Izmirze otwarto w 1987 roku. To jedno z największych lotnisk cywilnych kraju znajduje się 24 km na południe od centrum Izmiru.

Izmir ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ankara
> Stambuł
> Riwiera Turecka