Jak czyścić złotą i srebrną biżuterię?

jak czyścić złotą biżuterię srebrną czyszczenie biżuterii

Biżuteria wykonana z kruszców szlachetnych, takich jak srebro i złoto, to często nasz ulubiony dodatek na różne okazje. Aby długo cieszyć się blaskiem biżuterii i zapobiec jej ciemnieniu, matowieniu i utracie kolorów, należy o nią właściwie zadbać i systematycznie ją czyścić. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak dbać o biżuterię i jak ją czyścić, aby zachowała piękny wygląd i służyła nam przez wiele lat.

Jak czyścić biżuterię?

Jeśli chcemy przywrócić blask starej biżuterii lub usunąć z niej wieloletni osad, zawsze warto powierzyć ją specjalistom. W każdym salonie jubilerskim dostępna jest usługa odświeżania biżuterii.

Możemy również wyczyścić biżuterię domowymi sposobami. Sposobów domowych nie stosujemy jedynie do ozdób z kamieniami i perłami.

Jak czyścić srebro – 2 najskuteczniejsze domowe sposoby

Czyszczenie srebra domowymi sposobami jest wyjątkowo proste i skuteczne.

  1. Jak wyczyścić srebro sodą oczyszczoną?

Pasta z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń to jedna z najpopularniejszych metod na czyszczenie wyrobów z metali, zarówno srebra jak i złota. Wymieszaj sodę z płynem do mycia naczyń w proporcji 1:1, aby powstała gęsta pasta. Nanieś pastę na biżuterię, pozostaw na 15 minut, następnie delikatnie wyszoruj szczoteczką z miękkim włosiem, opłucz i osusz.

  1. Jak wyczyścić srebrną biżuterię folią aluminiową?

Drugi sposób, który zawsze działa, to czyszczenie z użyciem folii aluminiowej, wrzątku i soli. Wyłóż plastikową lub szklaną miskę (nie używaj metalowych naczyń!) folią aluminiową, dodaj 3-5 łyżek soli kuchennej, zalej 1L wrzącej wody i włóż do takiego roztworu biżuterię. Pozostaw na około 10 minut, a następnie osusz ręcznikiem papierowym i wypoleruj miękką szmatką.

Tutaj poznasz inne skuteczne sposoby na to, jak czyścić srebrną biżuterię: https://touspolska.pl/blog/jak-czyscic-srebrna-bizuterie/

Jak czyścić złoto – 2 najlepsze domowe sposoby

Do czyszczenia złota używamy delikatnych detergentów i miękkich szmatek lub szczoteczek.

  1. Jak czyścić złotą biżuterię szarym mydłem?

Czyszczenie złota szarym mydłem to najbezpieczniejszy sposób, który z pewnością nie zaszkodzi Twoim ukochanym precjozom. Wystarczy namoczyć na 10-15 minut złotą biżuterię w ciepłej wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem, a następnie delikatnie wyszorować szczoteczką z miękkim włosiem, wypłukać, osuszyć i wypolerować miękką szmatką.

  1. Jak wyczyścić złoto sokiem z cytryny lub octem?

Do czyszczenia złota możemy użyć sok z cytryny, ocet lub rozpuszczony w wodzie kwasek cytrynowy. Przecieramy biżuterię jednym z wyżej wymienionych środków i pozostawiamy na około godzinę. Następnie biżuterię płuczemy, osuszamy i polerujemy.

Dobrym sposobem na odświeżenie złotej biżuterii jest pasta z sody oczyszczonej i płynu do mycia naczyń, ta sama, która służy do czyszczenia srebra.

Można również zastosować specjalny płyn lub nasączone ściereczki do czyszczenia złota – do kupienia w salonie jubilerskim.

WAŻNE!

Nie stosujemy powyższych sposobów do czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi, perłami czy cyrkoniami. W takim przypadku czyszczenie ozdób najlepiej jest powierzyć jubilerowi.

Jak dbać o biżuterię? – 3 najważniejsze zasady

  1. Nienoszoną biżuterię przechowujemy zawsze w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w wyściełanym pudełeczku. Każdą sztukę biżuterii najlepiej trzymać osobno, aby nie ocierały się o siebie.
  2. Wilgoć, pot i woda przyspieszają ciemnienie biżuterii, mogą powodować jej odbarwianie, dlatego chrońmy biżuterię przed ich działaniem. Należy zdejmować biżuterię przed kąpielą, siłownią, sauną, basenem czy zmywaniem naczyń i nie trzymać biżuterii w łazience.
  3. Kontakt z substancjami chemicznymi może uszkodzić srebrne i złote wyroby oraz kamienie szlachetne, dlatego dbajmy o to, aby biżuteria nie miała bezpośredniego kontaktu z kosmetykami, detergentami i perfumami.