wesoły wieżowiec PDH Happy Skyscraper Good Humor Party Partia Dobrego Humoru

Jak fotografować Wesołego Wieżowca – poradnik

Czas czytania:6 minut/y, 17 sekund/y

Jak fotografować Wesołego Wieżowca? To fajna zabawa, lecz czasem zdarzają się nieoczekiwane problemy – czyli porady dla Łowców Wieżowców

Coraz więcej ludzi uczestniczy z zabawie polegającej na sfotografowaniu Wesołego Wieżowca (Happy Skyscraper) z papieru w różnych miejscach świata. Ci, którzy już to zrobili, z rozbawieniem opowiadają o problemach, które wystąpiły podczas wykonania zadania. Dlatego postanowiliśmy napisać zbiór wskazówek, aby zwiększyć szanse na wykonanie jak najlepszych zdjęć. Poniżej porady. Ponieważ dla osób przypadkowych mogą wydać się trochę dziwne (a może nawet idiotyczne), sugerujemy aby poniższy tekst przeczytały jedynie osoby faktycznie zainteresowane tematem 🙂

Uwaga – od 2017 r. przyjmujemy tylko zdjęcia wieżowców sfotografowanych poza Polską!

wesoły wieżowiec PDH

Wykonanie wieżowca
1) Gotowy model znajdujący się w Internecie – TUTAJ, najlepiej wydrukować nie na zwykłej kartce do drukarki, ale na kartoniku. Wtedy wieżowiec będzie bardziej sztywny i łatwiejszy w użyciu (szybko się nie zniszczy).

2) Najlepiej użyć drukarki kolorowej, ale czarno-biała też może być.

3) Oczywiście będą potrzebne nożyczki i klej do papieru, a potem czeka Cię powrót do młodości i szkoły – czyli kilka minut manualnego działania, podczas którego stworzysz przestrzenny model Wieżowca, przypominający pudełko.

4) Aby zabezpieczyć Wieżowiec, można go włożyć w “pokrowiec” – tekturowe pudełko np. po paście do zębów, nieco większe od Wieżowca.

Czym podróżujesz
1) Jeśli często podróżujesz swoim samochodem – stale wóź Wieżowca w bagażniku albo schowku przed fotelem pasażera. Będzie pod ręką, gdy nadarzy się kolejna okazji. Tak właśnie robi kilka osób! Jeśli obawiasz się o zniszczenie – proponujemy przewozić go w czymś twardszym, np. pudełku.

2) Jeśli podróżujesz daleko, np. samolotem – gotowego Wieżowca polecamy włożyć w jakieś pudełko lub wyciąć go (przygotować do sklejenia) i wraz z klejem przewieźć na miejsce. Tak przygotowany Wieżowiec na drugim końcu świata, wystarczy skleić przed użyciem (sfotografowaniem).

Fotografowanie
1) Fotografować możesz dowolnym urządzeniem mającym aparat foto (np. telefonem komórkowym), choć najlepszy jest aparat cyfrowy.

2) Zanim zaczniesz fotografować Wieżowca – zobacz, jak zrobili to inni.

3) Pamiętaj. Największy wróg wieżowca z papieru, to wiatr oraz deszcz. Nadruk może się rozmazać podczas zetknięcia z wodą lub inną cieczą, a wiatr może porwać wieżowca bezpowrotnie, jeszcze przed wykonaniem zdjęcia.

4) Jeśli jest szansa, postaw Wieżowca przed obiektem do sfotografowania – np. na murku, stoliku, śmietniku, zrób kilka kroków do tyłu i wtedy pstrykaj. Ale najbezpieczniej jest wyciągnąć rękę w której trzymasz wieżowca, a drugą ręką trzymać aparat i robić zdjęcie.

5) Podczas wiatru lub gdy jest niebezpieczeństwo upadku, trzymaj Wieżowca na wyprostowanej, wysuniętej przed siebie ręce, a drugą trzymaj aparat i pstrykaj zdjęcie.

6) Podczas gdy ty fotografujesz, Wieżowca może trzymać druga osoba (czasem także nieznajome osoby chętnie pomagają, jeśli o to poprosisz).

7) Zrób 2-3 podobne ujęcia jedno po drugim. Jedno z nich na pewno wyjdzie lepiej niż pozostałe.

8) Częsty problem występujący podczas fotografowania, to brak ostrości Wieżowca lub tego, co jest za nim. W takim wypadku ważniejsza jest ostrość tego, co jest za Wieżowcem; on sam może być mniej wyraźny. Jeśli chcesz, aby była podobna ostrość “wieżowca” i tła – zrób ze 3 kroki do tyłu i wtedy pstrykaj zdjęcia. Któreś zwykle wychodzi lepiej.

9) Jeśli Wieżowiec się przewraca, pod jego dwie przeciwległe “nóżki” możesz przykleić kawałek zużytej gumy do żucia, która zadziała jak klej. Ale uwaga, część gumy może potem zostać na powierzchni, a podczas odklejania Wieżowca możesz oderwać jego nóżkę. Postaraj się zrobić to ostrożnie. Aby usztywnić nóżki “wieżowca od spodu i krawędzie zgięcia (ścianka/nóżka), możesz użyć bezbarwnej taśmy klejącej, klejąc ją od spodu (wewnątrz) Wieżowca.

10) Na nóżkę Wieżowca możesz coś położyć, aby nie odfrunął na wietrze – na zdjęciach obok przykłady.

Zrobiłem zdjęcia!
1) Gotowe? Wyślij pliki e-mailem na sadurski(małpa)onet.pl wraz z opisaniem, gdzie zostały zrobione i co na nich jest (nazwa miasta, nazwa obiektu). Resztą zajmiemy się my. Szybko otrzymasz potwierdzenie, że zdjęcia do nas doszły. Wszelkie pytania, zgłoszenia i informacje można też otrzymać, pisząc wiadomości prywatne spod Facebooka.

Inne porady
1) Przed wyjazdem upewnij się, że nie zapomniałeś Wieżowca! Jeśli planujesz go włożyć do bagażu w ostatniej chwili – jest niebezpieczeństwo, że o zapomnisz go wziąć.

2) Wieżowiec się trochę pogiął lub pobrudził? Nie szkodzi, lepiej go sfotografować w takim stanie, niż wcale.

3) Obawiasz się przypadkowego zniszczenia Wieżowca? Możesz wyciąć tylko jego przednią (szerszą) ściankę i nakleić ją na tekturę (coś sztywnego). Nie będzie pudełkiem, lecz płaskim “wieżowcem”. Tak też można.

4) Jeśli nie masz kleju – spróbuj “złożyć” Wieżowca ścianka do ścianki. Jeśli będzie wydrukowany na kartoniku – jest szansa, że na zdjęciach będzie wyglądał, jakby był sklejony. Jedna osoba tak go przewozi (rozłozony na płasko) i składa go przed samym sfotografowaniem.

5) Pstrykaj więcej niż jedno zdjęcie, gdyż zdarza się, że jednomoze być słabej jakości.

6) Rzadko fotografujesz? Nie obawiaj się o jakość, ona nie jest najważniejsza lecz fakt, że chcesz pstryknąć Wieżowca. Jeśli wyślesz nam kilka czy kilkanaście zdjeć, na pewno wybierzemy najlepsze (jedno lub kilka) i odpowiednio wykadrujemy w programie graficznym (czyli zostawimy to, co najciekawsze).

7) Jeśli masz chwilę, sprawdź na wieżowcowej liście w Internecie, czy tam gdzie planujesz zrobić foto Wieżowca, już ktoś mu nie pstryknął zdjęcia. A jeśli tak – zobacz gdzie i jak go sfotografował.

8) Aby Wieżowiec nie upadł podczas fotografowania, wykorzystuj zalety miejsca. Jedna nóżka może wejść w szczelinę między dwoma kawałkami drewna, możesz go nasadzić na szczyt rośliny czy gałęzi, ustawić go na walizce lub na ławce, wstawić między klomb kwiatów, znaleźć dwa kamyki które obciążą przeciwległe nóżki Wieżowca, postawić go na masce swojego samochodu… Rozejrzyj się wokół i bądź kreatywny.

Dla ambitnych
1) Oprócz zdjęć Wieżowca, jeśli chcesz możesz nam wysłać e-mailem krótki film.

2) Zapomniałeś wziąć Wieżowca? Stwórz własnego Wieżowca, wykorzystując materiał, który go przypomina (np. podłużne pudełko, klocek drewna), na którym dorysujesz uśmiechnięte logo PDH i symboliczne okienka.

3) W niektórych sytuacjach przydaje się taśma klejąca, pineska lub wspomniana już guma do życia.

4) Jeśli planujesz zrobienie większej liczby zdjęć (w kilku miejscach – miastach) – bo np. jedziesz na dłuższą wycieczkę objazdową do jakiegoś kraju, możesz skleić jednego Wieżowca oraz wyciąć nożyczkami jeden lub więcej kolejnych i przewieźć je nie sklejone w walizce. Gdy zniszczy się ten pierwszy – wtedy skleisz drugiego (ale pamiętaj wziąć także klej lub taśmę klejącą).

Co z tego będę miał?
Szczerze: dotychczas nikt nas o to nie pytał, lecz dla uczestników zabawy, przewidzieliśmy symboliczne (nie mające dużego materialnego wymiaru) niespodzianki.

1) Oprócz dobrej zabawy, satysfakcji z popularyzacji idei oraz udziału w rozweselaniu wielu ludzi na świecie, każda osoba, która przesłała zdjęcia, zostanie poproszona o podanie adresu pocztowego. Prześlemy na niego legitymację Partii Dobrego Humoru (najzabawniejszej organizacji świata powstałej w 2001 roku, składka członkowska: 3 uśmiechy dziennie, 4 tys. członków w wielu krajach świata). Jeśli nie chcesz legitymacji – uszanujemy Twoją decyzję, jeśli już ją masz – niestety, drugiej nie dostaniesz 🙂

2) Po zatwierdzeniu kolejnego miejsca na Wieżowcowej Mapie Świata – otrzymasz e-mailem plik czyli specjalny Certyfikat (możesz go sobie np. wydrukować albo pochwalić się nim na blogu lub na Facebooku).

3) Twoje imię i nazwisko (lub jeśli chcesz pseudonim) znajdzie się na stałe, w Spisie Wieżowców oraz w oficjalnej informacji obok Twoich zdjęć, na portalu Sadurski.com.

4) Osoby, które sfotografowały Wieżowca w co najmniej trzech miejscach (miastach) – otrzymują apartament (jedno okienko) w Wieżowcu, po uzgodnieniach.

5) Dla osób szczególnie zaangażowanych mieszkających poza Polską, nie wykluczamy przyznania tytułu Ambasadora Partii Dobrego Humoru.

Na koniec
Projekt Wesoły Wieżowiec NIE jest projektem komercyjnym, lecz przedsięwzięciem artystyczno-satyrycznym. Nikt go nie finansuje. Wszystko co robimy, robimy aby fajnie się bawić i rozweselać innych. Często przy okazji podróży turystycznych. Dlatego zdjęcia które nam prześlesz będziemy wykorzystywać na różne sposoby, w celu popularyzowania projektu i naszej zabawy. Wysyłając zdjęcia wspierasz projekt i zezwalasz nam na wykorzystanie ich w ramach naszych działań oraz promocji wieżowcowej idei.
2014-08-13

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Satyra: kolej, wystawy, konkursy, plener satyryczny
rysunek satyryczny internet rysunki humor Następny post Rysunek satyryczny w Internecie