Jak wyczyścić platery w domu?
Czy da się połączyć urok i blask srebra z korzystną ceną wyrobów? Okazuje się, że tak, czego dowodem są platery. Skryte pod cienką warstwą srebra mniej szlachetne metale nie są wcale gorsze. Co więcej – nie dość, że są tańsze, to i lżejsze, a tym samym bardziej praktyczne. Nie dziwi zatem fakt, że zawojowały salony i jadalnie przeciętnego obywatela. Problem pojawia się jednak, kiedy na platerach ukazuje się nieestetyczny nalot. Poniżej podpowiadamy, jak samodzielnie wyczyścić platery
- Platery – skąd się wzięły?
- Jak wyczyścić platery w domu?
Platery – skąd się wzięły?
Historia platernictwa sięga XIX w., kiedy to zaczęto produkować platery na masową skalę po tym, jak pewien angielski rzemieślnik odkrył (zupełnie przypadkiem, podczas naprawy noża) właściwości arkusza, stworzonego z dwóch blach. Platery bardzo szybko zyskały uznanie zwłaszcza wśród mieszczan, których nie było stać na kosztowne naczynia i sztućce z cennego kruszcu. Tym sposobem platery zyskały rzeszę zadowolonych użytkowników, a proces powstawania wyrobów cały czas ulegał modernizacji. Znany jest także proces platerowania srebra warstwą złota.
Jak wyczyścić platery w domu?
Na wstępie warto zaznaczyć, że naczynia o dużych gabarytach, który przetarły się i straciły blask, lepiej oddać do renowacji. Mniejsze zaś można z powodzeniem wyczyścić w domu. Największą bolączką platerowanych wyrobów jest nieestetyczny nalot na ich powierzchni – naturalna konsekwencja upływu czasu. Na rynku można znaleźć gotowe preparaty do czyszczenia wyrobów platerowanych. Korzystanie z nich nie jest jednak konieczne. Domowe sposoby sprawdzają się bez zarzutu, przywracając platerom ich dawny blask.
Czego będziesz potrzebować do wyczyszczenia platerów?
• * Ciepła woda z mydłem,
• * naczynie (tak duże, by zanurzyć czyszczony przedmiot),
• * folia aluminiowa,
• * soda oczyszczona,
• * ocet,
• * sól kuchenna,
• * wrzątek.
Na początek należy umyć platery w ciepłej wodzie z mydłem, by pozbyć się największych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest wyłożenie przygotowanego naczynia folią aluminiową, a potem umieszczenie wewnątrz czyszczonych przedmiotów. Całość należy zalać wrzącą wodą, dodać łyżkę octu i trzy łyżki sody oczyszczonej. Po około półgodzinnym moczeniu platerów należy je wyjąć i wypolerować bawełnianą ściereczką. Sodę i ocet można z powodzeniem zastąpić zwykłą kuchenną solą (potrzebne będą trzy łyżki na litr). Należy wówczas moczyć je nieco dłużej – około 40 minut. Po wyczyszczeniu i wypolerowaniu wyrobów platerowanych, można znów cieszyć się ich blaskiem.
Jak wyczyścić platery w Sadurski.com – link zdjęty 19.01.22. Dziękujemy za współpracę. W przypadku chęci przedłużenia prosimy o kontakt.
al***ro.pl/artykul/co-to-sa-platery-XEZ7Yk81bH1
Zobacz też:
> Ciekawostki o złocie