Język i zmysł smaku – ciekawostki
Język ciekawostki o języku i zmyśle smaku. Jaką długość na najdłuższy język świata? Jak zbudowany jest język? Co to są kubki smakowe i gdzie się znajdują?
Podstawowe informacje
* Język, to twór mięśniowy w jamie gębowej, pokryty śluzówką. Jego zadaniem jest układanie pokarmu, aby został odpowiednio pogryziony zębami. Język przesuwa też pokarm w stronę gardła.
* Język jest narządem zmysłu i dotyku. U ludzi pomaga też w mówieniu.
* Budowa języka. Język składa się z nasady (korzenia) oraz trzonu. Lub inaczej: ma część ustną i gardłową.
* Język, to jedyny mięsień przyczepiony do gardła tylko z jednej strony.
* Na języku równomiernie umieszczone są kubki smakowe. Dzięki nim rozpoznajemy smak potraw.
Język i kolory
* Język potrafi zmienić kolor w wyniku zjedzenia niektórych potraw. Na przykład po wypiciu soku z czarnej porzeczki.
* Kolor języka może też być efektem przyjmowanych leków lub gorączki.
* Ciemnobrązowy język może świadczyć o problemach z trawieniem lub o niedotlenieniu organizmu.
* Język purpurowy, siny, ciemnoszary może świadczyć o niedoborze witamin z grupy B.
Język – inne ciekawostki
* W Tybecie język pokazuje się na powitanie.
* Najdłuższy język na świecie? Jego właścicielem jest młody Amerykanin z Kalifornii. Jego język jest 2 razy dłuższy od przeciętnego języka człowieka i mierzy aż 20 centymetrów. Gdy zamknie usta, wciąż wystaje z nich język długi na 10,1 centymetra. Drugie tyle długości znajduje się wtedy w jego jamie ustnej.
* Rekordowo szeroki język? Pewien Amerykanin ma język o szerokości 8 centymetrów.
* Kubki smakowe człowieka zużywają się po tygodniu, a potem same się regenerują. Regeneracja słabnie około 45. roku życia, dlatego osoby starsze nie odczuwają smaków tak intensywnie, jak wcześniej.
* Wrażliwość na smak zmienia się od okoliczności (np. stan zdrowia, stres). Kobiety ciężarne i karmiące często są bardzo wrażliwe na zapachy, nie odczuwalne przez innych.
* Na językach większości osób występuje biały nalot. To normalne, jednak język jest naprawdę biały, należy udać się do lekarza. Być może jest to efekt grzybicy jamy ustnej.
* Małe dzieci mają kubki smakowe nie tylko na języku, ale też na wargach.
* Kiper – to wymarzony zawód osób, które mają bardzo wrażliwe kubki smakowe. Kiperzy degustują i oceniają potrawy, np. smak wina i piwa.
Język i zmysł smaku
* Człowiek ma ok. 10 tysięcy kubków smakowych. Występują na języku, ale także na podniebieniu, w nabłonku gardła, w nagłośni i w górnej części przełyku.
* W każdym kubku smakowym znajduje się 50 do 150 receptorów smakowych.
* Pierwsze kubki smakowe pojawiają się między 7. a 8. tygodniem życia płodu. Poprzez płyn owodniowy matka przekazuje płodowi smaki. Już noworodki mają zmysł smaku, dlatego zachowaniem dają do zrozumienia, że jakiś pokarm im smakuje lub nie smakuje.
* W XIX wieku wyróżniono 4 główne smaki: gorzki, słodki, słony i kwaśny. W 1909 r. Japończyk Kikunae Ikeda dodał piąty smak. Umami – czyli smaczny, wyśmienity. W 2000 r. oficjalnie zatwierdzono umami jako piąty smak.
* Prawdopodobnie tylko 10% odczucia smaku, to wrażenie odebrane przez kubki smakowe. Pozostałe 90% rozpoznaje węch. Dlatego podczas kataru stępia się nasz zmysł smaku.
* W brodawkach języka znajdują się kubki smakowe. Są cztery rodzaje brodawek: okolone, grzybowate, liściaste i nitkowate. Te ostatnie są najmniejsze, jest ich najwięcej i nie ma na nich kubków smakowych.
* Odczuwanie intensywności smaku zależy od temperatury jedzenia. Wyższa temperatura uwypukla smak słodki i gorzki, a niższa słony.
Języki zwierząt
* Psy (i nie tylko one) języka używają do picia.
* Najdłuższym językiem może pochwalić się kameleon. Jego język jest nawet 2 razy dłuższy niż całe ciało. Przy jego pomocy poluje na zwierzęta, które są jego żywnością. W czasie 40 milisekund wypluwa swój długi język i jego końcem przyczepia ofiarę (owady, czasem nawet małe ptaki i gryzonie). Język kameleona może mieć nawet 70 cm długości.
* Żyrafa ma nie tylko długą szyję, ale i język. Jego długość może przekraczać pół metra długości. Ale jak widać, to gorszy wynik niż u kameleonów.
* Żółw z gatunku Chelydridae ma długi, czerwony język przypominający długiego robaka. Wywija nim niczym lassem. Na tę przynętę niczym haczyk na końcu wędki łapie zwierzęta, które stają się jego pożywieniem.
> Najbardziej fascynujące języki zwierząt – tu więcej
Język ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o paznokciach
> Włosy – ciekawostki
> Oczy, wzrok – ciekawostki