Fascynujące ciekawostki o językach zwierząt
Czyj język waży kilkadziesiąt ton? Czemu żyrafy mają niebieskie języki? Jaki ptak ma język owinięty wokół czaszki? Język niczym lasso? Te i inne ciekawostki na temat języków zwierząt
1. Rekordowo długi język kameleona
Najdłuższym językiem może pochwalić się kameleon. Jego język jest nawet 2 razy dłuższy niż całe ciało. Przy jego pomocy poluje na zwierzęta, które są jego żywnością (owady, czasem nawet małe ptaki i gryzonie). W czasie 40 milisekund niczym z łuku wypluwa swój długi język i jego końcem przyczepia ofiarę. Język kameleona może mieć nawet 70 cm długości.
2. Dlaczego żyrafa ma niebieski język?
Żyrafa ma nie tylko długą szyję, ale i długi język. Jego długość może przekraczać pół metra długości. Ale jak widać, to gorszy wynik niż u znacznie mniejszych kameleonów. Żyrafy mają ciemne języki – od niebieskiego przez purpurowy, po czarny. Dlaczego? Ten kolor, to ochrona przed oparzeniem słonecznym języka. Ponieważ całymi dniami żyrafa wysuwa język i zjada liście z drzew, jest on niemal cały czas narażony na promienie słoneczne.
A po co żyrafie tak długi język? Żyrafa zawija język wokół liścia i wyrywa go z gałązki, po czym gryzie i połyka.
3. Oryginalny język dzięcioła
Język dzięcioła ma 10 cm długości. Jego budowa jest bardzo oryginalna. Język zaczyna się nad okiem, zwija się półokręgiem wokół czaszki, po czym końcówka niczym z wędkarskiego kołowrotka wysuwa się z dzioba.
4. Dlaczego pies wystawia język?
Psy (i nie tylko one) języka używają do picia. Psom język służy także do termoregulacji ciała. Aby obniżyć temperaturę, otwierają pysk i wystawiają język, chłonąc nim wilgoć z powietrza.
A jaki jest najdłuższy język psa? Pies rasy Bernardyn ma język długości 18,55 centymetra. To troszkę mniej od najdłuższego języka człowieka na świecie.
5. Język ciężki jak ciężarówka
Język płetwala błękitnego waży nawet 3 tony. Dużo, ale pamiętajmy, że cały płetwal waży ok. 70 ton. Gdyby na języku płetwala stanęli ludzie, zmieściłoby się ich… pół setki!
6. Język od zadań specjalnych
Łuskowiec żywi się mrówkami. Ma bardzo długi język pokryty lepką śliną, którym niczym zwinny wąż penetruje gniazda mrówek i termitów, w poszukiwaniu żywności.
7. Język wytrzymały na ogień
Salamandry mają język o długości 6-7 centymetrów. A ponieważ jej całe ciało jest odporne na wysokie temperatury, salamandra może przez kilka sekund trzymać język w ogniu i go nie poparzyć.
8. Żółw z językiem jak lasso
Żółw z gatunku Chelydridae ma długi, czerwony język przypominający długiego robaka. Wywija nim niczym lassem. Na tę przynętę niczym haczyk na końcu wędki łapie zwierzęta, które stają się jego pożywieniem.
9. Język zamiast mydła
Niektórym zwierzętom (np. koty) język służy do utrzymania higieny osobistej. Każdy z nas nie raz widział, jak kot językiem nawilża i czyści swoją sierść.
10. Języki innych zwierząt
* Tygrysy mają język ostry niczym papier ścierny. Dzięki temu wszystko co tu się znajdzie, już nie ucieknie.
* Goryl pokazał ci język? To znaczy, że jest w złym humorze. Ale lepiej nie sprawdzać tego w ZOO.
* Dla niektórych gadów język jest także organem węchowym.
* Część zwierząt (np. żaba czy wspomniany już kameleon) ma chwytne języki.
Ciekawostki o językach zwierząt: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Języki zwierząt – kolejne zdjęcia
> Ciekawostki o języku
> Sen zimowy zwierząt
> Czy zwierzęta czują?