Karykatury Nysa, Piotrków Trybunalski, Litwa…
Po Nyskim Weekendzie Satyry
Podsumowanie pleneru karykaturzystów nad jeziorem nyskim
Między 15 a 17 sierpnia 2014 r. w ośrodku Błękitna Zatoka w Głębinowie nad jeziorem nyskim, dzięki uprzejmości i wsparciu właściciela tego obiektu pana Zdzisława Tajdusia, odbył się Nyski Weekend Satyry. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników były: przejażdżki statkiem oraz motorówką po jeziorze nyskim, spotkanie z ratownikami WOPR Nysa, wspólne zabawy rekreacyjno-sprawnościowe przygotowane przez ratowników, koncerty muzyczne w wykonaniu Andrzeja Terleckiego, Tomasza Wołoszyna, Mateusza Wołoszyna, Lubomira Lichego oraz Jiri Novaka.
Podczas pleneru twórczo pracowali: Michał Graczyk, Jarosław Wojtasiński, Sławomir Łuczyński, Henryk Cebula, Andrzej Terlecki, Tomasz Wołoszyn oraz goście z Czech: Lubomir Lichy i Jiri Novak. Nad wszystkim czuwali: Jerzy Pietraszko i Michał Graczyk. Stworzono dużą liczbę karykatur, którymi artyści obdarowali turystów oraz zaproszonych gości.
Do wystawy plenerowej oprócz wspomnianych, dołączono prace nieobecnych: Piotra Opałki, Petera Herla i Wiesława Lipeckiego. Miała ona miejsce 17 sierpnia, a wśród zaproszonych byli: wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka oraz starosta nyski p.Adam Fujarczuk.
Partnerami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Nysie, firma Ornament, Studio Vector, WOPR Nysa oraz Ośrodek Kultury w Niemodlinie.
2014-08-18
> Rysowanie karykatur Nysa, woj. opolskie
Turecka karykatura w Chorwacji
W Zagrzebiu (Chorwacja) otwarto zbiorową wystawę karykatury artystów z Turcji
W Ratuszu Zagrzebia otwarto wystawę karykatury. Jej pomysł powstał w październiku 2013 r., kiedy to w Stambule (Turcja) prezentowano wystawę karykatury artystów Chorwackiego Stowarzyszenia Karykaturzystów (Croatian Cartoonist Association). Na wystawie prezentowanych jest 116 prac najlepszych karykaturzystów tureckich.
Na otwarciu wystawy obecny był Metin Peker, prezes stowarzyszenia rysowników tureckich i sekretarz tej organizacji Mahmut Akgün. Byli też m.in.: Bekir Alpul z ambasady Turcji, Ratko Maričić – przedstawiciel sponsora oraz Milan Bandić – burmistrz Zagrzebia.
2014-09-19
V Manufaktura Satyry w Żyrardowie – rozstrzygnięcie
13 września 2014 r. wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej piątej edycji konkursu satyrycznego Manufaktura Satyry
W sobotę 13 września, o godz. 18.00, w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie ( ul. 1 Maja 45 ) odbędzie się uroczyste podsumowanie V Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry” z udziałem laureatów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o międzynarodowym charakterze, gdyż oprócz artystów z Polski, zostaną zaprezentowane prace pozakonkursowe artystów z Kanady, Włoch, Ukrainy i Czech.
• • •
“Manufaktura Satyry”, to Ogólnopolski Konkurs Satyryczny organizowany corocznie, począwszy od roku 2010 przez Urząd Miasta Żyrardowa. Jego celem jest popularyzowanie poprzez sztukę unikalnej, industrialnej historii miasta. Stąd też tematy kolejnych edycji konkursu nawiązują do fascynujących dziejów Żyrardowa: „Fabryka” (rok 2010), „Miasto (idealne)” (rok 2011), „Miasto ogród” (rok 2012), „Wielokulturowość” (rok 2013), “Technika i wynalazki” (rok 2014).
– Obecnie ,,Manufaktura Satyry” jest jedynym na Mazowszu konkursem tego typu, który odbywa się corocznie – mówi pomysłodawca konkursu, artysta grafik Zbigniew Kołaczek. – Jest to też konkurs o tyle niezwykły, że mimo charakteru ogólnopolskiego, jest on otwarty również na artystów zagranicznych. Począwszy od drugiej edycji konkursu, zarówno na wystawie pokonkursowej, jak i w katalogu, oprócz prac polskich artystów biorących udział w konkursie, prezentowane są również (już poza konkursem) dzieła twórców spoza Polski. Mieliśmy dotąd okazję eksponować prace artystów z Kanady, Włoch, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, czy Czech. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu naszym projektem.
W ciągu pięciu lat, za sprawą „Manufaktury Satyry” powstała unikalna kolekcja prac, a zarazem – jedyna w swoim rodzaju – historia miasta opowiadana oczami rysowników-satyryków. Co warte podkreślenia, kolejne edycje “Manufaktury Satyry” nie kończą się wraz z coroczną wystawą podsumowującą konkurs. Prace prezentowana są w różnych miejscach w Polsce i zagranicą, spotykając się z życzliwym przyjęciem publiczności (Grodzisk Mazowiecki 2011, Błonie 2011, Pabianice 2012, Piza – Włochy 2012, Zamość 2013, Podkowa Leśna 2013, Olsztyn 2013). Katalogi ,,Manufaktury Satyry” stanowią znakomity materiał promocyjny zarówno samego Żyrardowa, jak i artystów prezentujących się w ramach imprezy. Wydawnictwo trafiło do Czech, Niemiec, Rosji, Estonii, Serbii, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Australii, Izraela, Chin, Korei, Japonii, Islandii, Meksyku, Holandii, Szwajcarii i na Ukrainę.
– “Manufaktura Satyry” to przede wszystkim artyści, którzy tę imprezę razem z nami współtworzą – mówi Jarosław Szafaryn, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury. – Zgłoszenia napływają zarówno od artystów uznanych, z ogromnym dorobkiem twórczym, jak też od debiutantów dopiero zaczynających przygodę z rysunkiem satyrycznym. Cieszymy się z obecności w konkursie i jednych, i drugich. Znane nazwiska niewątpliwie dodają prestiżu naszemu projektowi i podnoszą rangę konkursu. Z kolei debiutanci, których witamy co roku z wielką radością, są dowodem na to, że konkurs uznawany jest za dobrą przepustkę do zaistnienia w artystycznym świecie. Myślę, że wielka w tym zasługa nie tylko nas, jako organizatorów, ale przede wszystkim naszego partnera w postaci Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, które wspierało i wspiera nas od pierwszej edycji konkursu, sprawując nad projektem patronat artystyczny.
Na tegoroczną edycję “Manufaktury Satyry” wpłynęło 75 prac, 35 autorów. Prace oceniało trzyosobowe jury w składzie: Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (Przewodniczący), Jarosław Szafaryn – Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta Żyrardowa oraz Zbigniew Kołaczek – Kurator Artystyczny Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, Kurator Artystyczny Galerii “Resursa”.
Artyści biorący udział w wystawie:
AULLA (Włochy) / Joanna Brześcińska-Riccio*,
BIAŁOWIEŻA / Sławomir Gołonko*,
BĘDZIN / Piotr Zatorski,
FLORENCJA (Włochy) / Claudio Caioli*, Giovanna Sparapani*, Emiliana Lippi*, Luca Di Castri*,
GRYBÓW / Faustyna Fauni,
GDAŃSK / Marian Matocha,
GLIWICE / Tadeusz Krotos,
GORENICE / Jacek Majcherkiewicz,
Havlickuv brod (Czechy) / Oldrich Dworak*,
Hradec kralove (Czechy) / Lubomir Lichy*,
Jablonec nad nisou (Czechy) / Jiri Srna*,
JAROSŁAW / Marek Gliwa,
JAWOR / Paweł Stańczyk,
JEDLICZE / Patrycja Longawa,
Kolin (Czechy) / Jiri Novak*,
KOŁO / Zbigniew Szymański,
KRAKÓW / Andrzej Krawczak,
LEGIONOWO / Marek Dąbrowski,
LUBAŃ ŚLĄSKI / Krzysztof Suski,
LWÓW (UKRAINA) / Serhiey Mihnovskyi*, Dmitro Paruta*,
ŁÓDŹ / Aleksandra Gruszczyńska,
Montreal (Kanada) / Andrzej Pijet,
MIROCIN DOLNY / Mirosław Hajnos,
Mezibori (czechy) / Roman Kubec*,
MYSŁOWICE / Krzysztof Grządziel,
NISKO / Jan Surma,
NYSA / Michał Graczyk,
OLECKO / Waldemar Rukść,
OLSZTYN / Zbigniew Piszczako, Zbigniew Urbalewicz,
OPOLE / Leszek Ołdak,
PABIANICE / Sławomir Łuczyński,
POLICE / Paweł Kuczyński*,
Praga (Czechy) / Miroslav Fojtik*, Ales Vyjdak*,
PRZEWORSK / Henryk Cebula,
Revnice (Czechy) / Miroslav Bartak*,
SKIERBIESZÓW / Dariusz Piekut*,
Tarnobrzeg / Przemysław Zamojski,
Trutnov (Czechy) / Bretislav Kovarik*,
TUCZNO / Monika Walenciejczyk,
WARSZAWA / Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Robert Mirowski, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Janusz, Witold Mysyrowicz*, Andrzej Graniak*, Jacek Frankowski*, Szczepan Sadurski*,
WROCŁAW / Czesław Przęzak,
WIDAWA / Jacek Frąckiewicz,
ZAMOŚĆ / Robert Gomułka*,
ZABRZE / Maciej Trzepałka,
Zlin (czechy) / Radek Steska*,
ŻYRARDÓW / Franciszek Bernard Buczny, Joanna Tomkiewicz-Gwiazda,
Jarosław Szafaryn*, Zbigniew Kołaczek*.
* Artyści biorący udział w wystawie, poza konkursem.
Konkurs pod patronatem Sadurski.com
2014-09-04
Wystawa karykatury w Piotrkowie Trybunalskim
XII Trybunały Kabaretowe będą okazją, aby zobaczyć wystawę rysunku satyrycznego
W dniach 16-19 października 2014 r. odbędzie się XII edycja imprezy kabaretowej o nazwie Trybunały Kabaretowe. Wśród atrakcji tej imprezy odbywającej się w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) będzie zbiorowa wystawa rysunku satyrycznego.
17 października o godz. 18.00 zaplanowany jest wernisaż wystawy dokumentującej II Plener Karykaturzystów Włodzimierzów 2014, który odbył się w dniach 27 marca – 4 maja 2014 r. Na wystawie w sali widowiskowej MOK będą prezentowane rysunki następujących artystów: Janusz Mrozowski, Sergiusz Kaszkowski, Zenon Żyburtowicz, Jacek Lanckoroński, Tomasz Rzeszutek, Michał Graczyk, Paweł Kuczyński, Sławomir Łuczyński, Jakub Wiejacki, Bartłomiej Belniak, Wiesław Lipecki, Szczepan Sadurski oraz Jiri Novak i Lubomir Lichy (ci dwaj ostatni z Czech). Wstęp wolny.
2014-08-28
Wystawy karykatury na Litwie
5 września 2014 r. w litewskim Kownie otwarcie wystawy “Caricatura Baltic Countries Gdańsk 2014”, a od dziś w Alytus wystawa Anny Sokolskiej
5 września o godz. 17.00 w galerii “BALTA” (Biała) w Kownie przy ul. Valančiaus odbędzie się wernisaż wystawy “Caricatura Baltic Countries Gdańsk 2014” – part I. Prezentowane będą prace artystów z Litwy, Łotwy, Polski i Rosji: Erki Evestus, Hugo Hiibus, Priit Koppel, Tarmo Vaarmets, Janaitis Alvydas, Vladimiras Beresniovas, Ernests Klavnis, Saulius Medzionis, Edmundas Unguraitis, Gatis Sluka, Zaharanas Zemgus, Jerzy Głuszek, Paweł Kuczyński, Sławomir Łuczyński, Grzegorz Szumowski, Victor Bogorad, Andrei Popov, Alexander Sergeyev i Viaczeslav Shilov.
Kuratorem wystawy jest Arunas Vaitkus, wystawę przygotował Ryszard Wasyluk z Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru. Dużej pomocy w pozyskaniu prac udzielili: Victor Bogorad (RUS), Gatis Sluka (LV) i Andrus Tamm (EST).
• • •
W dniach 19.08. – 15.09.2014, w Muzeum Miejskim, w mieście Alytus (ul. Savanoriu 6) prezentowane będą prace Anny Sokolskiej z Polski. Wernisaż wystawy “Jaskiniowcy”: 19 sierpnia 2014 o godz. 17.00. Kuratorem wystawy jest Arunas Vaitkus. Wystawę przygotował Ryszard Wasyluk z Gdańskiej Galerii Dobrego Humoru.
Gdańska Galeria Dobrego Humoru serdecznie dziękuje Arunasowi Vaitkus za pomoc w promowaniu polskiej karykatury na terenie Litwy. Arunas Vaitkus jest czynnym malarzem, fotografikiem, aktorem, organizatorem plenerów, happeningów i innych form popularyzacji sztuk plastycznych. W czasie pięcioletniej współpracy z Gdańską Galerią Dobrego Humoru, Arunas Vaitkus zaprezentował w kilku miastach Litwy wystawy polskich karykaturzystów: Grzegorz Szumowski (2009), Sławomir Łuczyński (2010-2011), Julian Bohdanowicz (2011), Paweł Kuczyński (2012-2014), Janusz Stefaniak (2013) i Anna Sokolska (2014).
2014-08-19
Konkurs na portret wójta
Gmina Tczew zakończyła konkurs dla uczniów szkół, na portret wójta. Rodzice byli oburzeni
W czerwcu internetowa strona gminy ogłosiła konkurs na portret wójta, skierowany dla uczniów miejscowych szkół. Część rodziców zaprotestowała, przez co zdecydowano się przed terminem zakończyć konkurs i nagrodzić wszystkich siedmiu uczestników. Równocześnie wydano oświadczenie, którego fragmenty cytujemy:
“Konkurs nie miał nic wspólnego z kultem jednostki, a jedynie miał inspirować do zapoznania się z sylwetką i działalnością osoby odgrywającej istotną rolę w naszej lokalnej społeczności (…) Dziękujemy tym dzieciom oraz ich rodzicom, którzy zrozumieli cel konkursu bez żadnych podtekstów politycznych i zgłosili swoje prace”.
Poinformowano przy okazji, że dzieci uczestnicząc w konkursie mogły rozwinąć talent plastyczny. Wójt poinformował, że wyraził zgodę na konkurs urzędników odpowiedzialnych za promocję gminy, gdyż chciał pokazać, że ma do siebie dystans.
2014-07-28