Kaszuby, to nie tylko morze. Ciekawostki o regionie
Kaszuby ciekawostki
Kaszuby to jeden z popularniejszych regionów w Polsce, należący do Pomorza Gdańskiego. Wiele osób uznaje, że stolicą tej malowniczej okolicy jest Gdańsk. Warto jednak wspomnieć, że Kaszuby słyną nie tylko z pięknych miejsc, ale również ze specyficznej kuchni, a także odmiennego języka i bogatej kultury. Co warto wiedzieć o Kaszubach? Sprawdzisz w tym artykule.
Kaszuby – cud natury
Kaszuby to region kulturowy, który znajduje się w północnej Polsce, a konkretnie na Pomorzu. Teren ten zamieszkiwany jest przez Kaszubów, którzy na co dzień posługują się językiem kaszubskim. Jest to obszar o powierzchni ok. 6200 km2, w skład którego wchodzą 43 gminy województwa pomorskiego.
Krajobraz Kaszub składa się z piaszczystych i szerokich plaż na wybrzeżu, pięknych lasów oraz licznych jezior. Mimo, że Kaszuby kojarzą się głównie z piękną przyrodą, region ten posiada również bogatą historię z licznymi tradycjami oraz zwyczajami. Obecnie jest to świetne miejsce nie tylko do zamieszkania, ale również do aktywnego spędzania czasu wolnego. Dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów cieszą się szczególnie spływy kajakowe oraz narty wodne. Ponadto w kaszubskich lasach można również jeździć konno.
Kultura, zwyczaje i tradycje – wszystko, co musisz wiedzieć o Kaszubach
Kaszuby to region, który zamieszkiwany jest głównie przez rodowitych Kaszubów. To ludność, która przez kilkadziesiąt lat kontynuuje tradycje, zwyczaje i obrzędy, które zostały zapoczątkowane przez przodków. Co wyróżnia ten region? Przede wszystkim język, hymn, flaga i godło. Kaszubi posiadają swój własny język i trzeba to wziąć pod uwagę odwiedzając okolice.
Za kaszubskie godło uznaje się czarnego gryfa na żółtym tle. Dlaczego taki symbol? To nawiązanie do historii ze średniowiecza, gdyż to właśnie gryf stał się symbolem Pomorza Wschodniego po pokoju toruńskim. Kolejnym elementem jest flaga, która w naturalny sposób nawiązuje do kolorów godła.
Jak Kaszubi obchodzą święta?
Jednym z najciekawszych tradycji jest Gode – Boże Narodzenie. To czas postu i wstrzemięźliwości od różnego rodzaju wydarzeń. W tym okresie nie były dozwolone zabawy i tańce. Nie zawierano też małżeństw – zakazane były także zaręczyny. Ponadto w adwencie rolnicy powstrzymywali się od uprawy ziemi, ponieważ Kaszubi uważali, że ziemia w tym czasie odpoczywa. Jeśli chodzi o sylwestra, praktykowano różnego rodzaju wróżby m.in. rzucanie pantoflami. Taki zwyczaj oznaczał rychłe zamążpójście, czy opuszczenie domu.
Gdzie dowiesz się więcej na temat Kaszub?
Mieszkańcy Kaszub chętnie zachowali część swojej regionalnej tożsamości – to właśnie dlatego warto poznać ich kulturę bliżej. W tym celu można udać się do muzeum, a dokładnie do Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Na jego terenie znajdują się chaty, karczmy, budynki gospodarcze, kościoły a także szkoła i inne obiekty. Warto wspomnieć również o tym, że oprócz oglądania różnego rodzaju eksponatów, a także wystaw – specjalnie dla turystów organizowane są warsztaty, które mają na celu przybliżyć kulturę i zwyczaje Kaszub, a także całego regionu. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści mają dostęp do zajęć z zakresu garncarstwa, malowania na szkle i wielu, wielu innych.
Kaszuby ciekawostki: (c) tekst we współpracy z RynekPierwotny.pl