klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody

Klocki hamulcowe – historia i ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 14 sekund/y

Gdy pod koniec XIX wieku skonstruowano samochód było oczywiste, że nie tylko trzeba go uruchomić, ale też zatrzymać. Trzeba było stworzyć wynalazek, dzięki któremu samochody będą zatrzymywać się lub bezpiecznie tracić prędkość, gdy to będzie konieczne. Przeczytaj o historii hamulca samochodowego

1) Pierwszy, który wymyślił “bęben” umieszczony obok koła samochodu, był Gottlieb Daimler. To było w 1899 roku.

Gottlieb Daimler klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody
Rok 1890. Gottlieb Daimler

2) Wilhelm Maybach w 1901 r. do Mercedesa dodał mechaniczny hamulec bębnowy. Owinięte stalowe liny ocierały się o koło, a mechanizm trzeba było uruchomić przy użyciu ręcznej dźwigni.

3) Rok później, w 1902 r. francuski producent Louis Renault opatentował mechanizm, który przypomina klocki hamulcowe obecnie montowane w samochodach. Również w 1902 r. Brytyjczyk Frederick William Lanchester opatentował hamulec tarczowy.

tarczowy motocykl klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody
Hamulec tarczowy i koło motocykla

4) Pierwszy hydrauliczny układ hamulcowy tworzyła firma Lockheed, w 1919 roku.

5) Wspomaganie hamulców pojawiło się w samochodach w 1928 roku.

rower hamulec klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody
Część okładu hamulcowego roweru

6) Na samochód z czterema hamulcami tarczowymi trzeba było poczekać do 1948 roku. Stworzyła je forma Tucker Torpedo. Wynalazek zniknął z rynku, gdyż nie działał dostatecznie dobrze. Dopiero w latach 60. XX wieku hamulce tarczowe powróciły, w samochodach Fiat i Mercedes.

7) W 1929 roku francuski inżynier Gabriel Voisin stworzył hamulce, które nie blokują się podczas hamowania. Wynalazek miał służyć samolotom.

tarcza hamulcowa lokomotywa ciekawostki historia motoryzacja samochody
Tarcza hamulcowa i koła lokomotywy. Foto: Tennen-Gas, cc by-sa 3.0

8) W 1936 r. powyższy wynalazek ulepszyli Bosch i Mercedes-Benz. Zaczął być montowany w prototypie Mercedesa. Koszty produkcji urządzenia były bardzo wysokie, więc nie zdecydowano się wprowadzić wynalazku do produkcji seryjnej.

tarcza hamulcowa klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody
Tarcza hamulcowa, widok po zdjęciu koła samochodu

9) W 1958 r. w firmie Road Research Laboratory (RRL) i Dunlop stworzono mechaniczny ABS do samochodów. Początkowo był testowany w samochodzie Jaguar Mark VII. W 1966 r. zamontowano go w samochodzie Jensen FF.

10) System antypoślizgowy zaczęto montować w USA w 1954 roku, w samochodzie Lincoln Continental Mark II. Bardzo duże koszty spowodowały, że ten model szybko zszedł z taśm produkcyjnych.

Lincoln Continental III 1969 klocki hamulcowe ciekawostki historia motoryzacja samochody
Amerykański samochód Lincoln Continental III, rok 1969. Foto: Stephen Foskett, cc by-sa 3.0

11) Analogowy układ przeciwblokujący “Sure-Track” na tylne koła, w 1968 r. wprowadziła firma Ford. Jednak był on bardzo drogi, więc montowano go w samochodach tych osób, które za to zapłaciły. Pierwszy samochodem, w którym montowano to seryjnie, był Lincoln Mark III, Układ otrzymały samochody produkowane od 1970 roku.

12) Elektroniczny, czterokołowy i wielokanałowy system ABS wprowadził Bosch i Merceses w 1978 roku. Był montowany w mercedesach S. Wkrótce zaczęły go też montować firmy konkurencyjne, a od 2004 roku jest obowiązkowo montowany we wszystkich samochodach.

Ciekawostki o hamulcach samochodowych: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o benzynie
> Prawo jazdy ciekawostki
> Autobusy, metro – ciekawostki

kraj kwitnącej wiśni Japonia Miyajima Poprzedni post Fascynujące fakty o Japonii
Nikola Tesla ciekawostki biografia wynalazki Następny post Nikola Tesla – fakty, mity, ciekawostki