rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Rysunki prezydenta USA, Kraków, Łódź

Czas czytania:4 minut/y, 11 sekund/y

Kraków – galeria i inne informacje satyryczne

Galeria Lichoty w Krakowie

6 grudnia 2008 na krakowskim Kazimierzu rozpoczyna działalność TeD Cafe wraz z galerią autorską Andrzeja Lichoty

Plac Nowy 7, serce krakowskiego Kazimierza. Tutaj, 6 grudnia 2008 o godz. 20.00 rozpocznie inaugurację działalności TeD cafe oraz autorska galeria Andrzeja Lichoty.

TeD – tak ma na imię rysunkowa postać z okazałym nosem, stworzona przez rysownika Andrzeja Lichotę. Znana z jego rysunków drukowanych w prasie, a od niedawna także z filmików emitowanych w TVN7. Ta postać daje właśnie nazwę nowej krakowskiej kawiarni.

Organizatorzy chcą tu stworzyć miejsce znane nie tylko z poczucia humoru, dobrej sztuki, dystansu do polityki oraz doczesności mniejszej i większej, ale także słynące z dobrej aromatycznej kawy, świetnych win niepowtarzalnej atmosfery i dobrej obsługi. W TeD cafe będzie można usiąść i przeczytać specjalnie dobrane książki, przejrzeć albumy i co bardziej cenione przez artystę komiksy. Obejrzeć festiwalowe animacje nadsyłane z całego świata, a także przewidziane są specjalne pokazy ambitnego kina i występy artystów na żywo. No i wystawy – młodych i starszych twórców. Przy tym wszystkim możliwa jest także partia szachów – i to nie tylko drewnianych…

W Galerii znaleźć można oryginalne obrazy, w tym jeden ponad 2-metrowej wielkości. Grafiki, rysunki i ceramikę – także własnoręcznie zdobioną przez Lichotę. Będą też prezentacje filmów animowanych, w ramkach elektronicznych na monitorach i rzutniku. Można będzie kupić koszulki, książki, pocztówki i albumy.
2008-12-02. Kraków

Prezydent USA też rysuje

Okazuje się, że amerykański prezydent Barack Obama… rysuje. A ponieważ robi to rzadko, jeden z jego rysunków obecnie wart jest fortunę

Wykonany przez senatora Obamę rysunek, przedstawiający senatorów Charles’a Schumera, Harry’ego Reida, Dianne Feinstein i Edwarda Kennedy’ego w 2007 roku zlicytowano na aukcji za kwotę 2075 USD. Pieniądze zasiliły fundusz badań nad rakiem. Nabywcą był kolekcjoner przedmiotów, które niegdyś należały do znanych ludzi – Amerykanin Wayne Berzon.

Niedawno zgłosił się do niego prawnik reprezentujący kupca. Mimo, że chciał odkupić rysunek za kwotę sześciocyfrową, obecny właściciel obrazka nie zamierza go sprzedać.
2008-11-21

Lipecki wygrał

Rysunek Wiesława Lipeckiego został najwyżej oceniony przez jury Festiwalu Łódka 2008. Prezentujemy nagrodzone rysunki i pełną listę laureatów

Bardzo krótki termin zgłaszania prac konkursowych nie był przeszkodą dla rysowników zainteresowanych udziałem w konkursie organizowanym w Łodzi.

Wiesław Lipecki – I miejsce, Sławomir Łuczyński – II miejsce i Henryk Cebula – III miejsce – to pełna lista laureatów Łódzkich Dialogów Kabaretowych Łódka 2008, w kategorii rysunek satyryczny.

Prace konkursowe prezentowane w foyer Łódzkiego Domu Kultury mogli oglądać widzowie i uczestnicy Festiwalu Łódka. Dodatkowo część z nich obejrzeli widzowie ostatniego dnia festiwalu w ogromnym formacie, na scenie i były one żartobliwie komentowane przez znajdujących się na scenie Artura Andrusa i Andrzeja Janeczko.

Dodamy, że wśród jurorów był Szczepan Sadurski (jedyny w gronie jurorów rysownik), a jednym z patronów medialnych Łódki 2008 był portal Sadurski.com.
2008-11-26. Kraków

XI Złota Szpila

Rozstrzygnięty został XI ogólnopolski turniej satyry “O złotą szpilę”. Portal Sadurski.com prezentuje listę nagrodzonych

XI ogólnopolski turniej satyry “O złotą szpilę” – nagrodzeni

Kategoria: rysunek satyryczny
I nagroda – Henryk Cebula
II nagroda – Jacek Frąckiewicz
III nagroda – nie przyznano

W kategorii szkół artystycznych i uczelni artystycznych
I nagroda – Piotr Bemben
II  nagroda – Ewelina Magda
III nagroda – Karolina Olejarz

Wystawa pokonkursowa będzie czynna od 22 listopada do 10 grudnia 2008 w Galerii “Piwnice” Przemyskiego Centrum Kulturalnego.

W turnieju literackim wygrał Tadeusz Buraczewski.

Organizatorem XI Ogólnopolskiego Turnieju Satyry “O Złotą Szpilę” było Centrum Kulturalne w Przemyślu przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Podkarpackiego i mecenasa CK- Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie, Oddział w Jarosławiu.
2008-11-23

Filmiki Lichoty na TVN 7

Od niedawna widzowie TVN 7 mogą oglądać animowane filmy rysunkowe Andrzeja Lichoty, których bohaterem jest ZeD

Andrzej Lichota, autor rysunków satyrycznych od kilku lat tworzy animowane filmy, których bohaterem jest ludzik imieniem TED. Okazało się, że ów TED ma kuzyna, który nazywa się ZeD i którego przygody od niedawna można oglądać w stacji TVN 7. Są to animowane żarty flashowe, trwające średnio pół minuty.

Lichota – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; jako rysownik zadebiutował w Przekroju. Publikował m.in. w Polityce, Rzeczpospolitej, Twoim Dobrym Humorze. Obecnie jego rysunki co tydzień drukuje dziennik Polska.
2008-11-15

Wojtasiński podsumował 10 lat

Indywidualna wystawa Jarosława Wojtasińskiego w Inowrocławiu była okazją po podsumowania minionych 10 lat jego działalności artystycznej

W sobotę, 8 listopada 2008 w kawiarni “Przy kominku” w Inowrocławiu odbył się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Jarosława Wojtasińskiego. Wystawa tego obecnie inowrocławianina stała się okazją do podsumowania jego działalności w latach 1998-2008.

Jarosław Wojtasiński zadebiutował w 1992 roku w “Gazecie Pomorskiej”. Kolejne lata, to współpraca m.in. z  “Gazetą Pomorską”, “Super Expressem”, “Czasem Torunia”, “Ilustrowanym Kurierem Polskim”. Koniec lat 90-tych i kolejne lata, to publikacje w czasopismach: “Twój Weekend” (komiksy o frywolnej tematyce), “Twój Dobry Humor” “Nie”. W 2002 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK. Mile wspomina pracę nad oprawą graficzną płyty zespołu Big Cyc “Moherowe Berety”. W 2005 r. zainicjował konkurs ogólnopolski na rysunek satyryczny “Uzdrowisko”. Rysunki wystawiał na wielu wystawach w Polsce i za granicą.
2008-11-11

Kraków i inne informacje w archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Maja Berezowska, PRL w karykaturze, rysunek satyryczny
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Pomnik satyryka, rysunki satyryczne, wystawy