Kwadratowe zające, nagrody od ministra
Kwadratowe zające i inne informacje
Kwadratowe zające i punk Franek – ciekawostki
Byłeś fanem gazetek Superpressu i komiksów Sadurskiego?
Mimo, że minęło już trochę lat, co jakiś czas przy różnych okazjach Szczepan Sadurski spotyka osoby, które z nostalgią wspominają gazetki z dowcipami Wydawnictwa Superpress oraz komiksy Sadurskiego, które się w nich ukazywały. Nic dziwnego, kolejne numery czytało kilkaset tysięcy czytelników. Były to trzy komiksowe serie: Przygody punka Franka (pierwszy 3-klatkowy komiks z Frankiem ukazał się w pierwszym numerze Super Dowcipów w 1995 roku; łącznie ukazało się ponad 100 odcinków), Mulderek i Skulinka (parodia serialu “Z Archiwum X”) oraz Kwadratowe Zające (tych komiksów było najmniej, jednak były na tyle oryginalne, że wielu czytelników je zapamiętało).
Niedawno Sadurski nieoczekiwanie odnalazł kilka kartek ze szkicami tych postaci. Mają ponad 10 lat, są rysowane m.in. na odwrocie roboczych wydruków stron jednego z numerów miesięcznika 103 Najlepsze Dowcipy.
Są to Kwadratowe Zające w różnych wcieleniach (oprócz tych które widać powyżej, są też: Kwadrozaur, Kwadrolud i Kwadroczu (parodia Pika Chu – czy ktoś jeszcze pamięta co to było?), a także dwie kartki scenariusza całostronicowych komiksów, które miały być zalążkiem serii publikowanej w kolejnych numerach Dobrego Humoru. Jak wiele projektów z tego okresu, ten komiks w natłoku wielu innych pomysłów, z powodu braku czasu, nie został nigdy zrealizowany i nigdy już nie powstanie. Komiks miał połączyć postacie z trzech wymienionych wyżej serii komiksowych, czyli: punka Franka, Kwadratowe Zające oraz Mulderek i Skulinka. Czy byłby ciekawy? Poniżej scenariusz pierwszego odcinka.
Ten dzień miał być zwykłym, kolejnym dniem z życiu punka Franka. Tak. Miał być. Nagle!
– Stój!
(Punk Franek) – O! Gadający grzyb!
– Żaden grzyb! Jestem Skulinką zamienioną w trującego muchomora.
(PF) – Skulinko, to ty?! Kto cię tak urządził?
– Świrek Motylek. Pomóż mi, znów chcę być Skulinką!
(PF) – Co mogę dla ciebie zrobić? Zjeść żabę? Pojechać autobusem bez biletu? Mów, zrobię wszystko!
– Widzisz to pudełko? Weź je, będzie ci potrzebne.
(PF) – Do czego?
– Wkrótce poznasz dziwne stwory. Musisz je schwytać i włożyć do środka. Ale to nie będzie łatwe.
(PF) – Dziwne stwory? Nie będzie łatwe? Skulinko, powiedz jeszcze… Gdzie ona jest? Zniknęła!
W następnym odcinku: punk Franek znajduje stwora.
Na koniec jeszcze jedna ciekawostka: scenariusz drugiego odcinka (tylko tyle powstało) kończy się tak:
W następnym odcinku: Punk Franek znajduje drugiego stwora.
Uwaga
• Pod koniec września 2012 w kioskach ukaże się kolejny numer Super Dowcipów (to ostatnia z ukazujących się nadal gazetek Superpressu). Od tego numeru SD będzie przypominać komiksy Sadurskiego sprzed kilkunastu lat. Od razu po kilka w numerze.
2012-07-22
Popularyzatorzy komiksu nagrodzeni przez ministra
Wojciech Łowicki, Bogdan Ruksztełło-Kowalewski i Jacek “CD Jack” Gdaniec
Podczas finałowej gali zakończonego niedawno 23. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczono nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Honorowe Odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymali je trzej animatorzy ruchu komiksowego:
1. Wojciech Łowicki – organizator wystaw z cyklu “Cztery pory roku z satyrą i komiksem”, kurator ekspozycji MFKiG w Łodzi, popularyzator komiksu polskiego, przy tym minister komiksu w wesołym rządzie Partii Dobrego Humoru, a także współpracownik portalu Sadurski.com.
2. Bogdan Ruksztełło-Kowalewski – szef Bałtyckiego Festiwalu Komiksu i Pracowni Komiksowej w Gdańsku.
3. Jacek “CD Jack” Gdaniec (redaktor naczelny portalu Gildia).
Portal Sadurski.com gratuluje.
2012-10-15
Wystawy Festiwalu Komiksu w Łodzi 2012
Zanim rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Komiksu, w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim można obejrzeć sześć wystaw
Stowarzyszenie Twórców „Contur” to jedna z ważniejszych, a może nawet najważniejsza grupa działaczy komiksowych w Polsce. W jej skład wchodzą m.in. Przemysław Truściński czy Wojciech Birek. W Ośrodku Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim (ul. Dąbrowskiego 5) trwa obecnie wystawa „Wokół Conturu”, gdzie do obejrzenia prace pięciu mistrzów gatunku, skupionych wokół tej grupy lub z nią zaprzyjaźnionych. To z inicjatywy członków „Conturu od 1991 roku w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (do 2000 roku znany jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu). Jest to dziś największa i najbardziej znacząca impreza tego typu w naszej części Europy.
W tym roku Festiwal w Łodzi rozpocznie się 5 października i potrwa przez weekend. Niektóre wystawy otwarte zostaną jednak wcześniej (jak wspomniana wyżej ekspozycja „Wokół Conturu”). W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi od 20 września do 28 października można będzie oglądać aż pięć ekspozycji. Będą to:
• „Historie z tego świata” czyli Małgorzata Dmitruk, której litografie w ciekawy sposób wykorzystują narrację sekwencyjną.
• Berenika Kołomycka, laureatka Grand Prix 22. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
• „Polski komiks kobiecy” – w ramach tej wystawy zostaną pokazane będą prace mistrzyń gatunku, a także młodych obiecujących adeptek polskiej szkoły komiksu współczesnego.
• Wystawa „…do scenariusza Grzegorza Janusza” – to historie obrazkowe powstałe do scenariuszy jednego z najlepszych polskich scenarzystów komiksowych.
• „Komiks iberyjski. Półwysep w kadrach” prezentuje prace najlepszych autorów hiszpańskich i portugalskich.
Kuratorem tych wystaw jest Wojciech Łowicki, popularyzator komiksu.
2012-09-16
Miasto Komiksów 2012 w Stalowej Woli
Prezentujemy program komiksowej imprezy, jaka odbędzie się 4 sierpnia 2012 r. w Stalowej Woli
Wydarzenie rozpocznie rowerowa gra miejska, która wystartuje o godz. 15.30 z Placu Piłsudskiego przed MDK. Motywem przewodnim gry będzie zwiedzanie zewnętrznej galerii komiksów. Rysunkowe historyjki, umieszczone na billboardach w różnych częściach miasta, powstały podczas lipcowych warsztatów w ramach tegorocznej edycji projektu „Miasto Komiksów”. Jej uczestnicy za pomocą obrazków tym razem mieli przedstawić historię opowiedzianą im przez osoby w rozmaity sposób związane z naszym miastem. Gra miejska zakończy się na dziedzińcu Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Tam też od godz. 16.30 rozpocznie się Komiksowy Piknik Rodzinny. Na uczestników, również tych najmłodszych, czeka wiele atrakcji, m.in.: zabawy plastyczne – komiksowe kirinami, origami 3D, papierowe zwierzaki czy komiksowe wycinanki. Chętni wezmą udział w warsztatach scrapbookingu i stworzą notes lub zakładkę do książki zdobione motywami stalowowolskimi. Dzieci będą mogły przebrać się w kostium ulubionego bohatera komiksowego. Całości zaś dopełni malowanie twarzy. Dzięki specjalnie przygotowanym monidłom będzie też można zrobić sobie zdjęcie wcielając się postać Supermana lub Marzi. Prosimy zatem o zabranie ze sobą aparatów fotograficznych! Najmłodszych zapraszamy natomiast do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z nagrodami.
W programie przewidziano także premierowy pokaz dwóch filmów krótkometrażowych:
• „Grzegorz Rosiński w Stalowej Woli” dokumentuje wizytę Mistrza w naszym mieście natomiast „Stalowa Wola – Miasto Komiksów” to filmowy zapis tegorocznych warsztatów komiksowych.
• Paweł Gielareck i Dawid Biernat zaprezentują swój nowy projekt audiowizualany „SINUSOIDA”. Animacja Dawida Biernata stworzona do muzyki Pawła Gielarka opisuje świat, w którym przeplatają się „maszyna i człowiek”. Nazwa „Sinusoida” nie została wybrana przypadkowo. Wszystko co nas otacza jest falą, częstotliwością. Kolor jest falą elektromagnetyczną, muzyka jest falą, nasze życie także posiada strukturę falową – stąd sinusoida – fala. Żyjemy w czasach postępu przemysłowego, gdzie człowiek przypomina maszynę. Oba światy przenikają się, a może zwalczają?
Gwiazda wieczoru: L.U.C. i jego „Kosmostumostów”
O godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z artystą, podczas którego porozmawiać będzie można na temat „Wpływu przestrzeni miejskiej na kształtowanie osobowości”. L.U.C. opowie też o swoim najnowszym projekcie.
O godzinie 21.00 na muzealnym dziedzińcu rozpocznie się koncert muzyczny. Występowi towarzyszyć będą niezwykle oryginalne, specjalnie na tę okazję przygotowane „komiksowe” wizualizacje, nawiązujące w prostej linii do warstwy tekstowej i klimatu projektu Kosmostumostów.
Poniżej, w skrócie, cały program imprezy.
Dziedziniec Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli (ul. Sandomierska 1)
• 15.30 – otwarcie zewnętrznej galerii komiksów – zwiedzanie rowerem – gra miejska z nagrodami. Start: MDK, Plac Piłsudskiego, meta: Muzeum Regionalne – ul. Sandomierska 1.
• 16.30 – 19.30 – Komiksowy Piknik Rodzinny
– Komiksowe kirigami – zabawy plastyczne dla najmłodszych
– Orgiami 3D
– Papierowe zwierzaki
– Komiksowe wycinanki
– Konkurs plastyczny
– Warsztaty scrapbookingu
– Ja, superbohater! – malowanie twarzy i warsztat kostiumowy
– Zrób sobie fotkę – Wciel się w Marzi! Zostań Supermanem!
• 17.00 – Wpływ przestrzeni miejskiej na kształtowanie osobowości – L.U.C. – spotkanie z artystą
• 19.45 – „Stalowa Wola – Miasto Komiksów” – film krótkometrażowy
• 20.00 – SINUSOIDA Paweł Gielareck & Dawid Biernat – projekt audiowizualny
• 20.40 – Grzegorz Rosiński w Stalowej Woli – premierowy pokaz filmu
• 21.00 – KOSMOSTUMOSTÓW – L.U.C. – koncert
• Wystawa Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (ul. Sandomierska 1)
2012-08-03
Kreskon lada dzień
Kolejne atrakcje VII konwentu miłośników fantastyki Kreskon, który zaczyna się 10 sierpnia 2012 w Tomaszowie Lubelskim
Do konwentu coraz bliżej, tymczasem organizatorzy informują o kolejnych atrakcjach. Jako goście wystąpią w nim Dominik Szcześniak i Daniel Grzeszkiewicz oraz wydawnictwa Timof i Ważka. Na specjalnie przygotowanej wystawie przez cały czas będziecie można oglądać prace kolejnego z gości konwentu, Dariusza Kocurka. Na spotkaniu autorskim ze Stefanem Dardą będziecie okazja wypytać go o najnowszą z jego powieści czyli “Bisy”.
Poza tym będzie wiele konkursów i turniejów gier. Będzie prezentacja i turniej gry Racial Wars wydawnictwa Pentakl. Wciąż trwają zapisy na Wyprawę do Słonecznej Doliny. I oczywiście wciąż masz możliwość przyjechania na konwent, który zaczyna się 10 sierpnia 2012.
2012-07-26
Kwadratowe Zające, Kreskon, Tomaszów Lubelski, Stalowa Wola, Łódź, Wojciech Łowicki, Szczepan Sadurski, Mulderek i Skulinka, 103 Najlepsze Dowcipy, Wydawnictwo Superpress