łuszczyca u kobiet w ciąży

Łuszczyca u kobiet w ciąży – to warto wiedzieć

Czas czytania:2 minut/y, 20 sekund/y

Jesteś gotowa zajść w ciążę i zastanawiasz się, czy łuszczyca może być problemem. Czy będziesz musiała zmienić sposób leczenia? Czy Twoja łuszczyca może się pogorszyć, ustąpić, czy pozostać bez zmian? Każda ciąża – i każdy przypadek łuszczycy jest inny, ale jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć i które powinnaś zrobić, aby się przygotować, zanim dziecko pojawi się na świecie. Łuszczyca u kobiet w ciąży – to warto wiedzieć

 Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, charakteryzującą się zwykle dobrze odgraniczonymi, czerwonymi i łuszczącymi się blaszkami na typowych częściach ciała, w tym na kolanach, łokciach i w dolnej części pleców. Może ona występować na każdej części ciała i wyróżnia się różne rodzaje łuszczycy. Łuszczyca krostkowa w ciąży jest rzadką odmianą łuszczycy krostkowej, występującą zwykle w trzecim trymestrze ciąży.

Łuszczyca jest powszechna u kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ u trzech czwartych pacjentów choroba rozwija się przed ukończeniem czwartej dekady życia. Łuszczyca utrzymuje się przez całe życie, a jej nasilenie zwykle ulega wahaniom. U wielu kobiet ciężarnych łuszczyca poprawia się w czasie ciąży, ale u mniejszości może dojść do zaostrzenia choroby. W okresie połogu często dochodzi do zaostrzenia łuszczycy.

Niektóre metody leczenia miejscowego i ogólnoustrojowego mogą zaszkodzić dziecku, dlatego należy zachować ostrożność. Działanie niektórych metod leczenia nie jest znane. Fototerapia jest przydatna, a coraz więcej dowodów przemawia za stosowaniem leków biologicznych. Fotochemioterapia doustna ma teoretycznie ryzyko mutagenne, choć szczegółowe badania tego nie potwierdziły, ale najlepiej unikać jej w ciąży.

 Jak łuszczyca wpłynie na moje dziecko?

Niektóre badania wykazały, że kobiety z ciężką łuszczycą są bardziej narażone na urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową niż kobiety z łagodną łuszczycą i kobiety, które w ogóle nie cierpią na tę przewlekłą chorobę skóry. Inne badania nie wykazują niekorzystnych wyników ciąż u kobiet z łuszczycą.

Prawdą jest, że łuszczyca występuje częściej u osób, u których w rodzinie występowała ta choroba. Naukowcy szacują, że jeśli jedno z rodziców choruje na łuszczycę, dziecko będzie miało 15% szans na zachorowanie. Jeśli jednak oboje rodzice chorują na łuszczycę, szanse dziecka wzrastają do około 50 %. Nawet w takim przypadku, aby być narażonym na wystąpienie łuszczycy, trzeba być narażonym na określone czynniki zewnętrzne lub wyzwalacze. Staraj się więc nie martwić, że twoje dziecko zachoruje na łuszczycę, jeśli ty na nią chorujesz. Po porodzie porozmawiaj ze swoim pediatrą o historii choroby i bądź na bieżąco z rutynowymi wizytami kontrolnymi, aby mógł on sprawdzić, czy u twojego dziecka nie występują oznaki lub objawy tej choroby.

Większość przyszłych mam z łuszczycą może być leczona za pomocą terapii miejscowej lub fototerapii, ale przyszłe mamy z ciężką łuszczycą mogą wymagać leczenia farmakologicznego. Ponieważ nie wszystkie leki zwykle przepisywane na łuszczycę są bezpieczne w czasie ciąży, lekarze będą musieli wybrać te, które stanowią najmniejsze ryzyko dla ciąży i przyszłego dziecka. 

Łuszczyca u kobiet w ciąży – link zdjęty 07.04.24, dziękuje,y za współpracę.

olej babassu kosmetyki Poprzedni post Jakie właściwości posiada olej babassu?
humor bank dowcipy o banku kawały bankowe banki żarty Następny post Dowcipy o bankach