Lwówek Śląski – ciekawostki
Z czego słynie Lwówek Śląski ciekawostki i fakty o mieście. Zabytki, co ciekawego zobaczyć
Lwówek Śląski
1) Lwówek Śląski, to ok. 9-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim. Jest siedzibą powiatu lwóweckiego i gminy miejsko-wiejskiej Lwówek Śląski. Leży nad rzeką Bóbr (dopływem Odry), 35 km od Jeleniej Góry.
2) To jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskało w 1217 roku. Jeszcze wcześniej, bo ok. 1140 r. zbudowano tu gród książęcy Henryka I Brodatego. Po zniszczeniu w 1475 r. nie został już odbudowany. Na jego fundamentach stoi obecny browar (ul. Traugutta 7).
Lwówek Śląski ciekawostki
3) Tradycje piwowarskie w Lwówku Śląskim sięgają 1209 roku. Obecnie działa tu Browar Lwówek, założony w 1850 roku.
4) Według legendy, książę Henryk podczas polowania zabił strzałami z łuku trzy małe lwy, na jednym ze wzgórz. Wkrótce nieopodal stanął gród, obecny Lwówek Śląski.
5) W 1281 r. z księstwa jaworskiego wydzielono księstwo lwóweckie, a Lwówek Śląski był jego stolicą. Księstwem władał Bernard Zwinny (ok. 1253-1286), a gdy zmarł ziemie znów weszły w skład księstwa jaworskiego.
6) Kamienny most na rzece Bóbr w Lwówku Śląskim ma 89 metrów długości. Prawdopodobnie pierwszy drewniany most stał tu na początku XIII wieku. Most z kamienia zbudowano w 1522 roku. Po zniszczeniach w 1813 r., został przebudowany.
7) Panoramę miasta można oglądać z punktów widokowych, znajdujących się w Baszcie Lubańskiej, w Wieży Ratuszowej oraz na Górze Okrąg.
8) Wśród klubów sportowych Lwówka Śląskiego najpopularniejszym jest LKS Czarni Lwówek Śląski, założony w 1946 roku. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na Stadionie MOSiR LŚ.
9) Lwóweckie Lato Agatowe odbywa się w Lwówku Śląskim od 1998 roku. To największa w Polsce impreza mineralogiczna. Trwa przez trzy dni w lipcu i w tym czasie Lwówek Śląski odwiedza nawet 50 tys. ludzi.
Zabytki Lwówka Śląskiego
10) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościelna), to świątynia gotycka z elementami romańskimi. Jest jednym z najstarszych kościołów na Dolnym Śląsku. Zaczęto go budować w 1209 roku – tu, gdzie wcześniej stał kościół drewniany. Po spaleniu w 1455 roku został odbudowany.
11) Gotycko-renesansowy budynek ratusza (stojący na lwóweckim rynku czyli przy pl. Wolności 1 ) wzniesiono w latach 1522–1524, rozbudowując stojący już, XIII-wieczny ratusz. To jeden z najstarszych ratuszy w Polsce. Imponująca, zegarowa wieża ratusza mająca ponad 80 metrów wysokości, góruje nad miastem. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, jej odbudowę zakończono w 2002 roku.
12) W Lwówku Śląskim zachowała się część murów miejskich, zbudowanych w XIII-XIV wieku, n których znajdują się: Baszta Bramy Lubańskiej (ul. Kościelna). Basta Bramy Złotoryjskiej (ul. Murarska) stała do końca XIX wieku i potem jej nie odbudowano. .
13) Do 1972 r. stał w Lwówku Śląskim kościół ewangelicki, zbudowany w latach 1746–1748. Do dziś pozostała jego wieża, zwana Czarną Wieżą. Ten jedn z najwyższych w mieście obiektów ma 60 metrów wysokości. Adres: ul. Malinowskiego.
14) Wśród zabytków Lwówka Śląskiego wymienimy jeszcze Zespół klasztorny franciszkanów który zaczęto budować w XIII wieku. Jego częścią jest kościół. Adres: ul. Szkolna 1.
15) Przy ul. Pałacowej 4, we wsi Płakowice (gmina Lwówek Śląski) stoi renesansowy pałac. Jego budowę zaczęto w 1550 roku, a potem był przebudowywany. Jest jedną z największych budowli obronnych Śląska i znajduje się na Szlaku Dolnośląskich Zamków i Pałaców.
Lwówek Śląski ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz, foto: fot. P. Roczek / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Milicz
> Międzygórze