Żyrardów. Niepodległość w rysunku satyrycznym
22 września 2018 roku w Galerii “Resursa” została uroczyście otwarta Międzynarodowa Wystawa Rysunku Satyrycznego “Manufaktura Satyry”, w trakcie której odbyło się podsumowanie dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego
Tegoroczna, “Manufaktura Satyry” przypadła w szczególnym dla naszego kraju roku. Mija sto lat od zakończenia jednego z najmroczniejszych okresów w dziejach naszej ojczyzny. Po 123 latach zaborów, zakończonych klęskami w powstaniach narodowych i krwawej Wielkiej Wojnie, powraca na mapę Europy odrodzona Polska. Kolejne sto lat obfituje w nie mniej dramatyczne wydarzenia. Nic dziwnego, że tematem konkursu była “Niepodległość. W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Laureatom konkursu nagrody i wyróżnienia wręczali: Lucjan Krzysztof Chrzanowski – Prezydent Miasta Żyrardowa, Robert Siniarski – Dyrektor Centrum Kultury w Żyrardowie, Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie, Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia polskich Artystów Karykatury i Zbigniew Kołaczek – pomysłodawca i kurator artystyczny “Manufaktury Satyry”. Uroczystość swoją obecnością uświetnili artyści: Artur Ligenza, Czesław Gańko, Zbigniew Piszczko, Henryk Cebula, Maciej Michalski, Tomasz Niewiadomski, Halina Kuźnicka, Bartłomiej Kuźnicki, Franciszek Bernard Buczny, Danuta Rex, Adam Pilorz i Jarosław Szafaryn.
Udział w konkursie wzięło 36 artystów, zgłaszając 78 prac. Zwycięzcą okazał się Artur Ligenza z Sosnowca. Jego metaforyczna praca mówi o wykorzystanej szansie na odrodzenie polskiej państwowości, jaką stworzył konflikt zaborców w czasie I Wojny Światowej. Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa przypadła Bernardowi Franciszkowi Bucznemu z Żyrardowa. Jego praca jest alegorią odradzającego się Żyrardowa ze zniszczeń Wielkiej Wojny. Na gruzach miasta wyrastają kwiaty lnu w barwach narodowych.
Podobnie jak w latach ubiegłych, wystawę wzbogacają prace zaproszonych artystów z zagranicy. Ogółem w tegorocznej wystawie bierze udział 76. artystów, w tym 35. z zagranicy. W tym roku na wystawie są dzieła twórców z Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii / Urugwaju. Liczny udział artystów zagranicznych jest sporym, ale przede wszystkim miłym zaskoczeniem dla organizatorów konkursu.
Kolejna “Manufaktura Satyry” pokazała, że o rzeczach podniosłych można mówić, a raczej rysować i malować z dystansem (nie tylko geograficznym), bez zbędnego patosu i zadęcia. Już uczynienie tematem konkursu satyrycznego tak poważnej rocznicy jaką jest odzyskanie przez Polskę niepodległości, było przedsięwzięciem dosyć ryzykownym. Jednak podjęcie tego ryzyka się opłacało. Powstały dzieła wartościowe, skłaniające do refleksji i zadumy. Również uśmiech i dobry nastrój, mimo codziennych trosk, może być przejawem patriotyzmu. A duma z własnego kraju i jego jakże pogmatwanej historii może być tematem dzieł nie do końca poważnych.
Wystawę można zwiedzać do końca 2018 roku. Resursa, ul. 1 Maja 45, Żyrardów.
> Konkurs pod patronatem Sadurski.com