Alkohol na komunię
Pierwsza komunia święta i alkohol
Bombonierka z modlącym się chłopcem i napisem “Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej” zawiera czekoladki… z alkoholem.
Nawet (a może szczególnie) każde małe dziecko wie, że alkohol i pierwsza komunia święta, to jak piekło i niebo, jak czarne i białe, albo jak Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Ale chyba nie wiedział o tym producent okazjonalnych bombonierek, skierowanych do sprzedaży teraz, właśnie w okresie, gdy dzieci przystępują do swej pierwszej komunii.
Pomysł biznesowo niezły, bo do komunijnego prezentu można dodać czekoladki. Najlepiej takie z chłopczykiem ubranym w śnieżnobiałe ubranko, z pięknie złożonymi do modlitwy dłońmi i napisem: Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej. Któż oparłby się przed zakupem takiej bombonierki, idąc do rodziny na przyjęcie z okazji pierwszej komunii?
Niestety, nie mamy dobrych wieści. Po otwarciu pudełka i skosztowaniu jednej z czekoladek, nasz pierwszy komunista, uraczy się… alkoholem, znajdującym się w czekoladce.
Ponieważ podobny produkt opisano przed rokiem (wówczas producentem komunijnych czekoladek rumowych zawierających spirytus była lubelska firma “Solidarność”), nie będziemy zdziwieni, jeśli za rok temat znów powróci. Módlmy się, aby w przyszłym roku producenci słodyczy odzyskali rozum.
Pierwsza komunia święta – informacja na (c) Sadurski.com od maja 2011
Pierwsza komunia święta
Pierwsza komunia święta, to uroczystość katolicka, w której podczas mszy wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię. Zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą – prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary. Rozumieją też dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację. Pierwsza komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.
W Polsce wiek przyjęcia pierwszej komunii świętej jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do komunii św. dzieci młodszych.
Do pierwszej komunii świętej dzieci przygotowują się cały rok. W coraz większej liczbie parafii prowadzi się także program formacji duchowej rodziców tych dzieci, zwykle przez świeckich katechistów.
Przed I komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka.