21 ciekawostek o prezentach
Prezenty ciekawostki. Jak to jest z tymi prezentami? Historia, ciekawostki, informacje o prezentach, rodzaje prezentów
Historia dawania prezentów
1) Zwyczaj obdarowywania prezentami ma początek w czasach przed Chrystusem, gdy istniał handel wymienny. Za otrzymaną rzecz o niższej wartości należało odpłacić się nieco droższym podarunkiem. Brak wzajemności był traktowany jak obelga.
2) Starożytni Rzymianie obchodzili, tzw. Saturnalia czyli święto ku czci boga rolnictwa, Saturna. Bogaci mieszkańcy Rzymu wręczali sobie podarki ze srebra, a ubodzy – gliniane figurki i świece. Saturnalia obchodzono do I w. n.e. i święto to odbywało się w dniach 17-23 grudnia.
3) W 1925 roku, król Anglii Henryk III dostał w prezencie niedźwiedzia polarnego. Ten niezwykły podarunek sprawił mu nie kto inny, tylko sam król Norwegii. Biały niedźwiedź był trzymany w Londynie na długiej smyczy, pływał w Tamizie i łowił ryby. Na co dzień miał legowisko w Tower of London.
Prezenty na świecie – ciekawostki
4) W Emiratach Arabskich poligamia jest legalna, ale należy przestrzegać pewnych zasad. Jeśli mężczyzna kupuje jednej z żon luksusowe auto, musi też kupić taki sam prezent pozostałym żonom. Ta zasada dotyczy też innych prezentów, w tym złotych ozdób. Kobiety w Emiratach uwielbiają obwieszać się błyskotkami. To czytelny znak dla innych, że mąż jest zaradnym i hojnym człowiekiem.
5) Angielska królowa Elżbieta co roku w grudniu obdarowuje swoich pracowników świątecznym puddingiem. Tradycję tę zapoczątkował jej ojciec, król Jerzy. Wówczas pudding był robiony z luksusowych składników. Obecnie na ten prezent królowa Elżbieta wydaje niedużo – po 6 funtów, gdyż składniki puddingu kupowane są w Tesco.
Bardzo drogie prezenty – ciekawostki
6) Milionerzy i multimilionerzy kupują w prezencie takie ekstrawaganckie przedmioty, jak np. diamentowa herbatka firmy Boodles, która kosztuje 40 tys. złotych, a do jej produkcji wykorzystano 280 małych diamentów.
7) Pewien australijski multimilioner zamówił sobie w prezencie złotego iPhona, pokrytego 271 gramami złota oraz 136. diamentami o masie 68 karatów. Gadżet kosztował aż 8,5 miliona złotych.
8) Papież Jan Paweł II nie miał prawa jazdy. Był jednak właścicielem kilku aut, w tym Ferrari Enzo od firmy Maranello. Wszystkie otrzymał w prezencie, a auta kolejno trafiały na aukcje i zasilały konta organizacji charytatywnych.
Kolejne ciekawostki o prezentach
9) Święty Mikołaj istniał naprawdę. Był biskupem z Miry i pomagał biednym. Legenda głosi, jakoby podrzucał potrzebującym pieniądze przez otwarte okna. Jest on świętym kościoła prawosławnego oraz katolickiego, a jego sanktuarium mieści się we włoskim Bari.
10) Podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce, w Wigilię można było liczyć na skromne prezenty. Kobiety otrzymywały bieliznę uszytą ze starych kalek technicznych. Prezentem mógł być nawet bochenek chleba, worek ziemniaków lub cukier. Dzieci otrzymywały zdobyte jakimś cudem słodycze.
11) Świadkowie Jehowy nie obchodzą urodzin ani świąt Bożego Narodzenia, dlatego ich dzieci nie dostają prezentów z wyżej wymienionych okazji. Na podarunki mogą liczyć w związku z narodzeniem się siostry lub brata.
12) Do dziś krążą anegdoty o tym, że najczęściej dawanymi prezentami z okazji komunii świętej w czasach PRL-u był rower lub zegarek.
Aktualna moda na prezenty
13) Mówi się, że każda okazja do świętowania, także do wypitki i dawania prezentów, jest dobra. A ponieważ najwięcej prezentów kupujemy pod koniec roku (Mikołajki, prezenty pod choinkę), w tym okresie roku przeprowadzane są badania związane z tym, ile pieniędzy wydajemy na prezenty. Nie sprawdzając aktualnych badań, jedno jest pewne: z roku na rok w grudniu wydajemy coraz więcej pieniędzy na prezenty.
14) Prezent składkowy – to określenie w ostatnich latach zdobyło wielką karierę, szczególnie w firmach. Bo lepiej wspólnie, w kilka – kilkanaście osób, złożyć się na droższy prezent dla osoby z pracy, niż pojedynczo kupować tanie, mało atrakcyjne prezenty, za zakup których trzeba też poświecić trochę czasu.
15) Nietrafiony prezent nie musi leżeć w kącie i obrastać kurzem. Co roku w Warszawie tuż po świętach Bożego Narodzenia, organizowany jest Kiermasz Nietrafionych Prezentów. Można tu nie tylko sprzedać swój podarunek, ale także wymienić się przedmiotami bez użycia gotówki. Nietrafione prezenty możemy też oddać organizacjom charytatywnym.
16) Są prezenty trafione lub nietrafione. A jakich prezentów np. pod choinkę dawać nie wypada? To często zależy od aktualnej mody. Obecnie nie wypada kupować na prezent białych skarpet, tanich kosmetyków z supermarketu i tanich kalendarzy. Wprawdzie nie wszystko co tanie jest marnej jakości, jednak w sieci dużo osób wyszukuje prezenty, dodając w okienko wyszukiwarki słowo “tani”.
17) Otrzymanych prezentów nie zawsze należy przeliczać na pieniądze. Często ważniejszy jest fakt pamiętania o okoliczności (rocznica, urodziny, itp). Często prezent wykonany własnoręcznie (np. przez dziecko dla mamy) ma znacznie większą wartość dla osoby obdarowanej niż prezent kupiony w sklepie.
Prezenty na różne okazje
18) Prezent spersonalizowany – to prezent, jakiego na pewno nie można kupić w sklepie. W sieci jest szereg propozycji na tego typu prezenty, a być może jednym z najlepszych jest specjalnie wykonana karykatura. Szczególnie, jeśli jest wykonana przez profesjonalnego, doświadczonego karykaturzystę. Taki prezent sprawdza się na przykład z okazji urodzin, wesela, rocznicy ślubu.
19) Ilekroć przyjmujemy zaproszenie na czyjś ślub, zawsze pojawia się pytanie: jaki kupić prezent? Czasy PRL-u, gdy wielu produktów nie można było kupić w sklepach minęły, więc artykuły AGD jako prezent, typu: telewizor albo pralka obecnie odpadają. Dlatego najbardziej “bezpiecznym” (i oczekiwanym) prezentem jest włożenie do koperty stosownej kwoty pieniędzy. Państwo młodzi mogę potem sami zdecydować, na co wydadzą otrzymaną od gości wesela kwotę pieniędzy.
20) W ostatnich latach popularne są prezenty dla gości weselnych. To najczęściej skromne, symboliczne upominki które goście wesela znajdują na stole obok sztućców. Wszystkie są identyczne i jest to forma podziękowania za przybycie na wesele.
21) Okazji dawania prezentów jest cała pasa, nie wspomnieliśmy jeszcze o jednym: o prezencie bez okazji. Bo chyba każdy z nas uwielbia otrzymywać prezenty, a nieoczekiwane prezenty (nawet jeśli to kwiaty dla ukochanej), mogą sprawić jeszcze większą frajdę!
Prezenty ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> List do św. Mikołaja
> Ciekawostki o zabawkach
> Parasole – ciekawostki