pierwszy lot samolotem

Pierwszy lot samolotem? Sprawdź, jak się przygotować do podróży

Czas czytania:2 minut/y, 29 sekund/y

Przed pierwszą podróżą samolotem wiele osób martwi się, że nie poradzi sobie na lotnisku i pokładzie. Stres jest normalny, jednak można go ograniczyć przez odpowiednie przygotowanie się do lotu. Dzięki kilku sprawdzonym poradom podróż upłynie w przyjemnej atmosferze, a przejście przez wszystkie procedury lotniskowe nie sprawi żadnych trudności. Sprawdź, jak przygotować się do pierwszego lotu samolotem.

Zaplanuj dojazd na lotnisko

Jeśli wyruszasz w dalszą podróż z bagażem rejestrowanym, na lotnisko powinieneś dotrzeć najpóźniej na około 2 godziny przed wylotem. Personel lotniskowy potrzebuje czasu na załadowanie luku bagażowego, dlatego nie może spakować Twojej walizki w ostatniej chwili. Aby uniknąć spóźnienia na lot i utraty możliwości przejścia przez odprawę, zaplanuj wszystkie etapy podróży na lotnisko. Unikaj pociągów, które mają tendencję do opóźnień lub zabezpiecz się na wypadek konieczności zmiany środka transportu na inny w przypadku awarii taboru.

Dobrym rozwiązaniem jest dojazd własnym samochodem, jednak w takim przypadku musisz zarezerwować parking lotnisko nie udostępnia tanich miejsc dla kierowców, dlatego postaw na miejsca postojowe w okolicy.

W przypadku dużych portów jak Berlin Brandenburg parking zapewnia możliwość korzystania z transferu lotniskowego. Dzięki temu przejazd z parkingu pod terminal nie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

Prawidłowo spakuj bagaż rejestrowany i podręczny

Pamiętaj, że w bagażu rejestrowanym, czyli w dużej walizce transportowanej w luku, nie wolno przewozić akumulatorów litowo-jonowych i urządzeń, które są w nie wyposażone. Jeśli zabierasz ze sobą laptopa, telefon komórkowy, aparat fotograficzny lub inny sprzęt, powinien znajdować się w bagażu podręcznym. W przeciwnym razie Twój bagaż nie przejdzie kontroli, a Ty na lotnisku będziesz zmuszony do przepakowania rzeczy osobistych.

Z kolei w bagażu podręcznym na większości lotnisk zabrania się przewożenia napojów i innych płynów w butelkach o pojemności większej niż 100 ml. Jeśli zabierasz kosmetyki w plecaku lub małej torbie, pamiętaj o ich przelaniu do małych butelek. Dotyczy to również butelek z wodą. Wyjątek stanowi woda niezbędna do przygotowania mleka modyfikowanego dla niemowlęcia. Jeżeli tego nie zrobisz, Twoje rzeczy trafią do kosza przed wejściem na pokład. Podobnie jest w przypadku ostrych przedmiotów, np. nożyczek do paznokci lub scyzoryków. Możesz je przewieść w bagażu rejestrowanym.

Załóż wygodne ubranie

Na pokładzie samolotu jest dość ciasno, a fotele ograniczają możliwość wykonywania ruchów, dlatego aby uniknąć dyskomfortu postaw na wygodne ubranie, które zapewnia maksymalną swobodę. Dobrym wyborem jest cienki dres, który pozwala odprężyć się w podróży. Lekka, sportowa odzież jest polecana również, gdy lecisz na wakacje do ciepłych krajów. Długie spodnie dresowe i bluza ochronią Cię przed zmarznięciem na klimatyzowanym pokładzie. Brak ruchu sprawia, że wielu pasażerów skarży się na chłód, dlatego pamiętaj o ubraniu się nieco cieplej na czas lotu.

Jeśli masz tendencję do pojawiania się obrzęków nóg, możesz założyć skarpetki uciskowe. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko wystąpienia bólu i drętwienia oraz zadbasz o odpowiednią profilaktykę przeciwzakrzepową. Zakładanie skarpetek uciskowych poleca się wszystkim pasażerom bez względu na ogólny stan zdrowia i układu krążenia w przypadku lotów trwających dłużej niż przez 5 godzin. Długi lot negatywnie wpływa na wydolność zastawek żylnych, dlatego dbaj o nie, nawet gdy do tej pory nie zauważyłeś obrzęków.

Parlament Europejski Die PARTEI wybory Poprzedni post Die PARTEI – partia satyryczna startuje do Parlamentu Europejskiego
piramidy ciekawostki o piramidach piramida Następny post Wszystko o piramidach, nie tylko w Egipcie. 26 ciekawostek