Pobiedziska – 12 ciekawostek o mieście
Z czego słyną Pobiedziska ciekawostki o mieście na Wielkopolsce. Zabytki, co zobaczyć w Pobiedziskach
Pobiedziska – fakty
1) Pobiedziska, to 10-tysieczne miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Są siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Pobiedziska.
2) Miejscowość istniała w XI wieku, a prawa miejskie uzyskała w 1257 roku.
Pobiedziska zabytki i ciekawe miejsca
3) XIII-wieczny Kościół św. Michała Archanioła (ul. Gnieźnieńska 2) po pożarze pod koniec XVI w. został odbudowany. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Michała Archanioła z 1621 roku.
4) Najstarszym domem mieszkalnym w Pobiedziskach jest ten stojący przy rynku, obok kościoła. Zbudowano go w XVII wieku.
5) Zabudowa tutejszego rynku, to głównie domy XIX-wieczne. Na rynku jest fontanna z trzema postaciami ze znanej legendy o Czechu, Lechu i Rusie.
6) W 1921 r. w Pobiedziskach założono Klasztor Sióstr Sacre Coeur, ze szkołą i internatem. Klasztor wzniesiono w latach 1921-1930. Obecnie jest w nim dom rekolekcyjny.
7) Atrakcją Pobiedzisk jest Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (ul. Fabryczna 68). Otarto go w 1998 roku i zgromadzono tu 30 miniatur budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski, w skali 1:20. Są tu m.in. miniatury Starego Rynku w Poznaniu, katedry w Gnieźnie i pałacu w Rogalinie.
Pobiedziska ciekawostki
8) Nazwa miasta pochodzi od słowa pabieda (zwycięstwo).
9) Główną ulicą Pobiedzisk jest ul. Kazimierza Odnowiciela. Jest tu szereg sklepów oraz punktów usługowych i kończy się w narożniku rynku. Nazwa ulicy upamiętnia króla, który w 1048 r. założył Pobiedziska.
10) Miasto kilkukrotnie odwiedzał król Władysław Jagiełło. Było to w latach 1410, 1418, 1419 i 1425.
11) MGKS Huragan, to klub piłkarski. Drużyna rozgrywa mecze na stadionie miejskim (ul. Kiszkowska 7), który ma pojemność 924 miejsc.
12) W Pobiedziskach w 1956 r. urodził się aktor Andrzej Pieczyński. Grał w teatrach i wielu filmach fabularnych oraz serialach.
Pobiedziska ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kościół św. Michała Archanioła, foto: Tomasz Stachowiak / cc by-sa 3.0 pl