Z czego słyną Pniewy na Wielkopolsce

kościół Pniewy ciekawostki atrakcje zabytki

Pniewy ciekawostki i najważniejsze informacje, które warto znać

Miasto Pniewy

1) Pniewy, to 8-tysięczne miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie szamotulskim, Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Pniewy i leży nad Jeziorem Pniewskim.

2) Miejscowość założono w XIII wieku i najprawdopodobniej początkowo należała do rodu Pniewskich. W kolejnym wieku otrzymała prawa miejskie. Nazwa miejscowości od samego początku jest w zasadzie taka sama, choć pisano ją na różne sposoby.

Pniewy zabytki

3) Kościół Świętego Wawrzyńca stoi przy pniewskim rynku. To późnogotycka świątynia z 2. połowy XV wieku, W związku z pożarami i odbudową, zmieniała potem swój wygląd. Wyposażenie wnętrza ma charakter barokowy i rokokowy.

4) Rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela stoi od 1937 roku oi początkowo był świątynią ewangelicką. Po II wojnie światowej przez wiele lat był w nim magazyn.

5) Kościół świętego Ducha stojący przy ul. Kapłańskiej, jest świątynią sióstr klarysek. Został zbudowany w XV wieku i początkowo był budowlą drewnianą. Po pożarze w 1783 r. i odbudowie, zyskał wygląd barokowy.

6) ul. Św. Ducha 11 stoi dawny pałac z 1745 roku. Obecnie w budynku mieści się liceum.

7) Wśród innych zabytków Pniew, warto wymienić: dawny zajazd z I połowy XIX wieku (ul. Międzychodzka 1), młyn zbożowy z 1906 r. (ul. Międzychodzka 20) i dom przy ul. Mickiewicza 1 z I połowy XIX wieku.

Pniewy ciekawostki

8) Pod koniec XVIII wieku w mieście stało 129 domów. Spośród 789 mieszkańców, 219 wyznawców było narodowości żydowskiej.

9) Kurkowe Bractwo Strzeleckie, to organizacja założona w 1698 roku, która odgrywała ważną funkcję społeczną, kulturalną i obyczajową w życiu miasta. Reaktywowano je w 1991 roku jako stowarzyszenie.

10) Sokół Pniewy, to klub piłkarski, działający od 1945 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim, który może pomieścić 960 widzów.

11) Założony w 2005 r. Red Dragons Pniewy, to klub futsalowy (piłka nożna grana w sali). Jest jednym z czołowych klubów futsalowych w Polsce.

Pniewy ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Kościół św. Wawrzyńca w Pniewach. Foto: Krzysztof Golik / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Rydzyna
> Rawicz