Na co uważać przy braniu pożyczek?
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się nad możliwością skorzystania z dodatkowego finansowania w postaci pożyczki – czy to „chwilówki”, czy zwykłej pożyczki z banku, lub większego kredytowania – na samochód czy pod hipotekę. Co ważne, takie pożyczki mogą zostać zawarte zarówno na krótszy okres, jak i dłuższy – to oczywiście uzależnione jest od konkretnej firmy, która udziela takiego świadczenia. Dobrze jest więc zastanowić się, na jak długo chcemy wziąć takie zobowiązanie? Na co jeszcze w takim razie zwrócić uwagę, jeśli już decydujemy się na wzięcie pożyczki? O tym opowiemy w poniższym artykule.
Sprawdź instytucję, z której bierzesz pożyczkę
W przypadku sprawdzania pożyczki, takiej jak w porównywarkach pożyczki online w Matchbanker, który może pomóc znaleźć najbardziej korzystne oferty pożyczek bez wychodzenia z domu; lub w przypadku pójścia do wybranej placówki do pożyczkodawcy, warto sprawdzić kilka najważniejszych punktów. Przede wszystkim warto zacząć od sprawdzenia sytuacji finansowej danej firmy, która chce nam udzielić pożyczki. Czy prosperuje dobrze? Czy sprawozdania finansowe są jasne i przejrzyste i czy w ogóle są dostępne do weryfikacji przez potencjalnego klienta? Są to ważne pytania, które mogą nam oszczędzić niepotrzebnego stresu, dlatego nie zaszkodzi poświęcić odrobinę czasu na sprawdzenie firmy, na którą się decydujemy. Możemy się tutaj posiłkować danymi rządowymi i instytucjom jemu podległymi, jak chociażby Komisja Nadzoru Finansowego.
Opinie na temat firm w sieci
Kolejną sprawą, wartą zwrócenia uwagi w przypadku chęci brania pożyczki, jest opinia klientów danej firmy. Czy te opinie są w przeważającej części pozytywne, negatywne, czy neutralne? Oczywiście, w przypadku każdej opinii – pozytywnej lub negatywnej, warto starać się zachować zdrowy obiektywizm. Czasem ludzie w internecie piszą specjalnie niepochlebne opinie, niepokrywające się zupełnie z rzeczywistością, na czym rzetelne firmy mogą ucierpieć. Pamiętajmy o tym, czytając zwłaszcza te opinie negatywne – mogą nam one zaburzyć ogląd na daną firmę, która działa w sposób prawidłowy. Tutaj może też pomóc UOKiK – który ma za zadanie kontrolę różnych firm, również tych zajmujących się udzielaniem pożyczek, zwłaszcza w przypadku licznych zawiadomień o nieprawidłowościach, które mogą zgłaszać konsumenci, którzy skorzystali z usług takiej firmy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można też zasięgnąć opinii doradcy finansowego, który specjalizuje się w różnych tematach związanych zarówno z pożyczkami, kredytami, jak również ze sprawdzeniem, która opcja będzie dla nas najlepsza.
W jakiej sytuacji pożyczka może się przydać?
Takich sytuacji jest naprawdę wiele – od renowacji domu (bo zabrakło na wykończenie na przykład łazienki, a trzeba się pilnie wprowadzać), poprzez sytuację losową – chorobę czy inne niespodziewane sytuacje, gdzie konieczna jest pomoc medyczna, która nie jest refundowana przez NFZ. Ważne, żeby decyzja o pożyczce była możliwie jak najbardziej przemyślana, należy bowiem wziąć pod uwagę zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty takiej decyzji, tak aby bez większych przeszkód móc to zobowiązanie spłacić, w możliwie jak najkrótszym terminie.
Podsumowanie
Pożyczka, podobnie jak kredyt i inne formy zobowiązania, z jednej strony może nam pomóc rozwiązać sytuacje nieprzewidziane, z drugiej strony jest kosztem, który trzeba uwzględnić w domowym budżecie – bo taką pożyczkę trzeba spłacić. Najważniejsze, to racjonalnie i obiektywnie podejść do tematu pożyczki, tak aby móc ze spokojem korzystać z dofinansowania wybranego przez nas w oparciu o rzetelne informacje.
1115 / zawsz