przepuklina ciekawostki Leonardo da Vinci ideał piękna mężczyzna

Zagadka ideału piękna

Czas czytania:1 minut/y, 53 sekund/y

Lekarze przeanalizowali słynny rysunek Leonarda da Vinci, przedstawiający idealne ciało mężczyzny. Przepuklina ciekawostki

On miał przepuklinę!

Tego nikt się nie spodziewał. Jeden z najsłynniejszych rysunków na świecie, który znamy prawdopodobnie wszyscy – powstały około 1478 roku “Człowiek witruwiański”, autorstwa Leonarda da Vinci, wcale nie jest ideałem piękna. Mężczyzna, którego przedstawił słynny artysta, dla pokazania idealnych proporcji ludzkiego ciała, miał… przepuklinę.

Pierwszym, który to zauważył, był chirurg, wykładający w Imperial College London. Stwierdził niedawno, że powyżej lewej pachwiny człowieka wirtuwiańskiego, da Vinci narysował małe wybrzuszenie. Lekarz stwierdził, że to objaw przepukliny pachwinowej. Dolegliwości, która dotyka co trzeciego mężczyznę żyjącego na naszej planecie.

Ponieważ Leonardo da Vinci nigdy nie pozwoliłby sobie na niedokładne odtworzenie wyglądu modela, fachowcy twierdzą, że po prostu narysował to, co widział. Niewykluczone, że do powstania rysunku pozowało artyście ciało zmarłego mężczyzny. A jeśli modelem rysowanym przez da Vinci był pozujący mu mężczyzna, jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości zmarł na przepuklinę. Tak twierdzi brytyjski chirurg, z którym zgadzają się chirurdzy z uniwersytetów w USA.

Kilka lat temu odkryto tajemnicę innego kanonu ludzkiego piękna. Po dokładnym przeanalizowaniu okazało się, że postaci z posągu dłuta Michała Anioła przedstawiającej Dawida, brakuje kilku mięśni grzbietu.

Na ilustracji: Człowiek witruwiański Leonarda da Vinci
Przepuklina – informacja na: (c) Sadurski.com od lutego 2014

Przepuklina – co to jest?

Przepuklina, to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) przez otwór w powłokach, w miejscu zwanym miejscem o obniżonej oporności.
Przepukliny dzielimy na:

– Wrodzone – ujawniające się zaraz po urodzeniu lub w 1-2 roku życia. Powstają w wyniku niedokonanego zamknięcia w życiu płodowym otworów w ścianie jamy brzusznej (np. przepuklina pępkowa) lub na skutek zaburzonego procesu zstępowania jąder.

– Nabyte – powstają pod wpływem częstych i znacznych zwyżek ciśnienia śródbrzusznego związanych z wzmożonym działaniem tłoczni brzusznej (zespołu mięśni budujących ściany jamy brzusznej). W tych warunkach otrzewna ścienna ulega uwypukleniu na zewnątrz, w obrębie naturalnych lub nabytych otworów, szczelin i słabszych miejsc w ścianie brzucha. Powstaniu przepukliny sprzyja zwiotczenie i mniejsza wytrzymałość tkanek w wieku podeszłym. Do znacznych i częstych podwyżek ciśnienia śródbrzusznego dochodzi u ludzi ciężko pracujących fizycznie i w takich stanach chorobowych, jak przewlekły kaszel, uporczywe zaparcia czy parcie na mocz.

– Pourazowe – powstają w wyniku szczególnie dużego i nagłego wysiłku fizycznego.

Przepuklina ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o piegach
> Wzrok ciekawostki

media tabloidy kartofle ziemniaki Poprzedni post Internet oszalał
Nelson Mandela pomnik królik Pretoria Następny post Królik w uchu