Radler. Historia piwa z lemoniadą
Jak i kiedy powstał radler? Jak nazywa się w różnych krajach i jakie ma smaki? Kiedy dotarł do Polski? Ciekawostki o radlerze
Co to jest radler?
Radler, to napój niskoalkoholowy. Połączenie piwa z lemoniadą lub innym napojem bezalkoholowym. W zależności od tego, co zostanie dodane do piwa, radler ma inny smak. Najczęściej proporcje wynoszą: 60% jasnego piwa i 40% lemoniady, 50/50, ale mogą też być inne. Radler sprzedawany jest jak piwo – w butelkach lub puszkach. Ma zwykle o połowę mniej alkoholu niż piwo. Niektórzy na takie napoje jak radler, mówią: piwa specjalne.
Z powodu zmieszania piwa i napoju (soku), radler może być nieco mętny, a w smaku ma mniejszą goryczkę niż piwo. Dlatego wielu uważa, że to panie nie lubiące smaku piwa, radlera piją częściej niż panowie.
Jak powstał radler? Historia radlera
Pierwszy radler powstał na południu Niemiec, w Bawarii. Tam, w Alpach Bawarskich była gospoda Kugler-Alm, której właścicielem był Franz Xaver Kugler. Stała ona obok popularnej trasy, którą często jeździli rowerzyści. Choć niektórzy twierdzą, że to właściciel gospody sfinansował trasę rowerową po to, aby zmęczeni rowerzyści zatrzymywali się u niego.
Któregoś razu, w 1922 r. do gospody przyjechało tylu rowerzystów (według legendy było ich aż 13 tysięcy) spragnionych piwa, że zapas napoju szybko zaczął się kurczyć. Franz wpadł na pomysł, aby do piwa dodać soku cytrynowego, zresztą napoju rzadko zamawianego. Klientom napój przypadł do gustu.
Właściciel gospody nowy napój nazwał Radlermass (radler – to rowerzysta, a mass – to litr piwa). Od tej pory włączył nowy napój do menu. Historyjka ciekawa, tym niemniej niektóre źródła podają, że piwo połączone z napojem niealkoholowym, znane było już w 1912 roku, a nawet wcześniej.
Radler w Polsce
Napój na bazie piwa z sokiem w różnych smakach, do polskich sklepów trafił stosunkowo niedawno, bo w 2012 roku. Pierwszym radlerem był Lech Shandy. Miał 2,6% alkoholu i łączył piwo z lemoniadą w stosunku 50:50.
Radler w innych krajach
W Polsce przyjęliśmy nazwę niemiecką, lecz w innych krajach napój nazywa się inaczej. W Hiszpanii jest clara oraz clara con limón, we Francji i Szwajcarii – panaché, w Irlandii i Wielkiej Brytanii – shandy (wcześniej: shandy gaff), a w niemieckojęzycznych regionach Szwajcarii – panasch. We Włoszech jest bici i bicicletta (od słowa: bicykl) oraz ciclista (rowerzysta – czyli jak w Niemczech).
W Japonii połączenie piwa z colą nazywa się shandygaff, w Nowej Zelandii jest reldar (czyli radler, ale czytane od tyłu). Australijczycy mają portagaff, czasami zwany black shandy. W Chile mieszają piwo i fantę, a napój ma nazwę fan-schop. Podobny napój w Argentynie nazywa się quianti. Połączenie piwa typu lager z colą w Kolumbii nazywa się rejafo.
Smaki radlera
Produkowane są radlery o różnych smakach, np. o smaku cytrynowym (ta są chyba najbardziej lubiane i najczęściej produkowane), limonkowym, czarnej porzeczki, jabłkowo-miętowym, grejfrutowym, pomarańczowym, wiśnia z pigwą i wielu innych.
Nazwy radlerów
Różni producenci nadają swoim produktom różne nazwy. Często w nazwie jest nazwa firmy-producenta, np. produkty z polskich sklepów: Warka Radler, Okocim Radler, Tyskie Radler, oraz w Chorwacji: Karlovacko Radler.
Inne ciekawostki o radlerze
* Ile kalorii ma radler? W zależności od napoju lub soku, 100 g Radlera, to ok. 30-40 kalorii.
* Jak już wiemy, napój radler ma wiele wspólnego z rowerzystami. Ale jest też piwo mające 5%, na którego etykiecie jest… rower.
* Radler produkowany jest w browarach od 1993 r. Wcześniej był przyrządzany przez barmanów, w miejscach gdzie było serwowane piwo. Po prostu dodawali do piwa różne napoje i soki. Każdy z nas tez może zrobić swojego radlera w domu.
* Najwięcej radlera produkuje się w Niemczech.
Radler ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o piwie
> Sampan i wino musujące
> Dowcipy o piwie