Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki

Sacramento, stolica stanu Kalifornia

Czas czytania:3 minut/y, 38 sekund/y

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o amerykańskim mieście Sacramento. Historia, informacje, ciekawostki, zabytki i atrakcje turystyczne

Sacramento – informacje

1) Sacramento, to półmilionowe miasto w USA (w metropolii mieszka 1,5 miliona ludzi). Jest stolicą stanu Kalifornia, (zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych).

2) Choć to stolica stanu Kalifornia, nie jest to bynajmniej jego największe miasto. To szóste miasto w Kalifornii, pod względem liczby mieszkańców.

3) Miasto leży u zbiegu rzek Sacramento i American, w północnej części Doliny Kalifornijskiej.

4) Sacramento zostało stolicą stanu Kalifornia w 1849 roku.

kapitol Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki
Okazały kapitol Sacramento – siedziba władz miasta

Sacramento ciekawostki z historii

5) Zanim dotarli tu Europejczycy, tereny obecnego Sacramento zamieszkiwali Indianie z plemion Nisenan i Miwok. Nie pozostawili jednak wielu śladów swej obecności.

6) W 1799 lub 1808 r. dotarł tu hiszpański podróżnik Gabriel Moraga. Nadał nazwy Dolinie Sacramento i rzece Sacramento. Pisarz dokumentujący wyprawę był tak zachwycony widokami, że napisał: Es como el sagrado sacramento! (To jak Najświętszy Sakrament!). Potem od nazwy rzeki Sacramento, tak samo nazwano miasto, które powstało.

7) W 1839 roku założono tu handlową rolniczą kolonię Sutter’s Fort, potem powstała tu osada, która w 1850 uzyskała prawa miejskie.

kapitol Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki
Kopuła kapitolu w Sacramento od wewnątrz

8) W okresie gorączki złota (połowa XIX wieku) do Sacramento przybywało wielu ludzi. Zatrzymywały się tu łodzie rzeczne i dyliżansy, działała tu poczta konna Pony Express, można było wysłać telegraf.

9) Rolnictwo w dolinie Sacramento zapoczątkował Szwajcar John Sutter, który w 1847 roku zasadził ponad dwa tysiące drzew owocowych.

10) W połowie XIX wieku do Kalifornii zaczęli napływać Chińczycy (Chiny prowadziły wtedy wojnę z Francuzami i Anglikami). Najwięcej Chińczyków osiedlało się w San Francisco (zwanym przez nich Dai Fot czyli Wielkie Miasto. W drugiej kolejności trafiali do Sacramento, które nazywali Yee Fow (Drugie Miasto). Wtedy w Sacramento powstała dzielnica Chinatown. Mieszkańcy obawiali się, że przybysze zajmą ich miejsca pracy i robiono im dużo trudności.

11) Po powodziach, jakie nawiedziły Sacramento w 1850 i 1851 r., miasto nawiedziły epidemie grypy i cholery.

12) 1863 roku rozpoczęto w Sacramento budowę przystanku Pierwszej Kolei Transkontynentalnej.

13) W 1949 r. rozpoczęto budowę portu – Port of Sacramento. W połowie 1963 r. zacumował tu pierwszy statek, który dostarczył z Japonii tysiące worków ryżu.

lotnisko Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki
Lotnisko w Sacramento, Kalifornia

Ciekawostki o mieście Sacramento

14) Gdy Ronald Reagan (późniejszy prezydent USA) był gubernatorem Kalifornii, mieszkał w Sacramento.

15) Jednym z architektonicznych symboli Sacramento jest most Tower Bridge, zbudowany w 1935 roku.

16) Opady śniegu są w Sacramento zjawiskiem bardzo rzadkim. Rekordowa pokrywa 9 centymetrów śniegu miała tu miejsce w 1888 roku.

17) Wśród największych pracodawców Sacramento są: Stan Kalifornia, Hrabstwo Sacramento, UC Davis Health System, Kaiser Permanente, Sutter Health, Sacramento City Unified School District, Elk Grove Unified School District, Intel, Mercy/Catholic Healthcare West.

18) Sacramento Kings, to drużyna koszykówki z Sacramento, grająca w lidze NBA, Konferencji Zachodniej i Dywizji Pacyficznej.

19) Po Sacramento jeżdżą tramwaje, autobusy miejskie i lekka kolej (light rail).

20) Międzynarodowy port lotniczy Sacramento znajduje się 16 km na północny zachód od Sacramento. Obsługuje m.in. loty z Europy.

The Ziggurat Building Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki
The Ziggurat Building w Sacramento przypomina piramidę

Atrakcje Sacramento, co zobaczyć

21) Najstarszymi miejscami miasta Sacramento jest Sutter’s Fort oraz dzielnica Old Sacramento, z zabytkowymi brukowanymi ulicami oraz historycznymi budynkami z lat 50. i 60. XIX wieku. Ta dzielnica ma status parku stanowego i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

22) Najstarszą po Sutter’s Fort budowlą Sacramento jest Lady Adams Building.

23) B.F. Hastings Building (jedna z pierwszych siedzib Sądu Najwyższego Kalifornii), zbudowany w 1853 r. był zachodnim przystankiem poczty konnej Pony Express. Obecnie w jego miejscu stoi zrekonstruowany budynek, wyglądający tak samo jak kiedyś.

24) Odwiedzając Sacramento koniecznie trzeba wybrać się na przejażdżkę jednym z pociągów parowych i jednym ze statków napędzanych kołowo.

Leland Stanford Mansion Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki
Leland Stanford Mansion w Sacramento

25) Wśród muzeów w Sacramento są m.in. Sacramento History Museum, Crocker Art Museum, Governor’s Mansion State Historic Park (duża wiktoriańska posiadłość, w której mieszkało 13 gubernatorów Kalifornii), The California Museum for History, Women, and the Arts.

26) Wśród wieżowców stojących w centrum Sacramento, są m.in. West America Bank Building zbudowany w 1984 r. i US Bank Tower (2008 r., 25 kondygnacji, 122,5 metra wysokości).

27) Na terenie William Land Park w Sacramento znajduje się ogród zoologiczny: Zoo Sacramento. Istnieje od 1927 roku, jest tu ponad pół tysiąca zwierząt.

Ciekawostki o Sacramento w Kalifornii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> San Francisco
> Los Angeles
> San Diego

Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki Poprzedni post Z wizytą w Christchurch, Nowa Zelandia
prezydent Andrzej Duda memy satyra humor śmieszne obrazki Następny post Andrzej Duda – Humor Kampanii Wyborczej