Ciekawostki o Sanoku
Sanok ciekawostki i najważniejsze informacje o Sanoku
Miasto Sanok
1) Sanok, to ok. 40-tysięczne miasto w województwie podkarpackim, w Kotlinie Kłodzkiej, nad rzeką San. To jedno z miast najdalej wysuniętych na południowym wschodzie Polski.
2) Obecne dzielnice Sanoka, to: Śródmieście, Wójtostwo, Posada, Dąbrówka, Olchowce, Zatorze i Błonie.
3) Festiwal im. Adama Didura odbywa się od 1989 co roku. To festiwal muzyki poważnej i operowej. Koncerty odbywają się w Sanockim Domu Kultury oraz kilku kościołach.
4) Błonie, to tor łyżwiarski w Sanoku, jeden z kilku tego typu obiektów w Polsce.
Sanok ciekawostki z historii
5) Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu około X/XI wieku. Sanok prawa miejskie uzyskał w 1339 roku. Założył je halicko-wołyński książę Jerzy II (1310-1340). Miasto znajdowało się na szlaku handlowym między Rusią a Węgrami.
6) W 1939 r. w Sanoku mieszkało 18 tys. ludzi. Ok. 40% straciło życie podczas II wojny światowej. Było wśród nich wielu Żydów.
7) Założony w Sanoku w 1832 roku zakład rzemieślniczy w 1887 r. zatrudniał 30. robotników. W 1893 r. firmę przekształcono w spółkę aukcyjną, w której produkowano wagony kolejowe i tramwaje. Pod koniec XIX w. pracowało tu ok. tysiąc robotników. W latach 1958-1991 r. produkowano tu słynne autobusy San, a firma funkcjonowała pod nazwą Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan”.
Co zobaczyć w Sanoku
8) Zamek królewski (ul. Zamkowa 2) obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Drewniany gród na wzgórzu stał już w XII wieku, potem zbudowano solidniejszy zamek. Wiadomo, że trzykrotnie był tu król Kazimierz Wielki. W późniejszych wiekach zamek był rozbudowywany. W 1809 r. był broniony podczas wojen napoleońskich, a potem sukcesywnie do rozbierano. Po zniszczeniach I wojny światowej, został odbudowany w 1934 roku. W XX wieku został odrestaurowany.
9) Muzeum Historyczne mieszczące się na zamku działa od 1934 roku. Jest tu zbiór ponad 200 ikon z XVI-XX wieku oraz inne eksponaty, w tym malarstwo.
10) Obecny rynek w Sanoku (Duży Rynek) wytyczono w 1786 roku, choć rynek istniał już w XIV wieku. W 1895 na rynku wykopano studnię o głębokości 58 metrów. Aktualnie rynek ma plan kwadratu o bokach długości 100 metrów. Przy rynku stoją m.in. ratusz miejski (wzniesiony pod koniec XIX wieku), klasztor i kościół Franciszkanów.
11) Neoromański kościół Franciszkanów zbudowano w 1640 roku, a obecny wygląd bardzo odbiega od pierwotnego wyglądu.
12) W centrum Sanoka jest Park miejski im. Adama Mickiewicza. Ma 10 ha powierzchni i został założony w 1896 roku. Na jego terenie jet Góra Parkowa (wysokość: 364 m n.p.m., która góruje nad miastem. Są tu m.in. kopiec Mickiewicza i pomnikiem (na szczycie góry, usypany na przełomie XIX i XX wieku), pomnik Tadeusza Kościuszki odsłonięty w 1962 roku, platforma widokowa oraz wieża telewizyjna. Na teren parku prowadzą 2 wejścia.
13) Od 1958 r. w Sanoku jest całoroczny, duży skansen (Muzeum Budownictwa Ludowego). Mieści się przy ul. R.Traugutta 3. Zgromadzono tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku.
Sanok ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ulica Kościuszki w Sanoku. Foto: Silar / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Łańcut
> Mielec
> Baranów Sandomierski