Radzenie sobie ze stresem w czasie Covid-19

stres covid-19 poradnik

W momencie, w którym państwa wprowadzają ostrzeżenia, ograniczając przemieszczanie się osób, aby zmniejszyć ilość zachorowań na COVID-19, coraz więcej z nas jest zmuszonych do zmiany swojej dziennej rutyny.

Nowa rzeczywistość, czyli praca zdalna, tymczasowe bezrobocie, nauczanie domowe, brak bliskiego kontaktu z członkami rodziny, przyjaciółmi i znajomymi, musi minąć chwila, aż do tego przywykniemy. Oswojenie się z takim nowym stylem życia i radzenie sobie z obawami o nasze zdrowie i zdrowie naszych bliskich, jest ogromnym wyzwaniem. Taka sytuacja może być szczególnie trudna dla osób, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym.

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zadbać o nasze zdrowie psychiczne oraz aby pomóc innym, którzy właśnie teraz najbardziej potrzebują naszej troski i pomocy.

Oto porady, udzielone przez Światową Organizację Zdrowia:

* Bądź na bieżąco. Bądź na czasie z nowych zaleceniami i poradami rządu lub lokalnych władz. Oglądaj zaufane kanały z wiadomościami, na przykład telewizję państwową lub radio. Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami, które @WHO podaje w mediach społecznościowych.

* Miej rutynę. Jak najczęściej podążaj za swoją codzienną rutyną lub stwórz sobie nową.

* Codziennie wstawaj i kładź się spać o podobnej godzinie.

* Zadbaj o higienę osobistą.

* Jedz zdrowo i regularnie.

* Ćwicz regularnie.

* Przydziel sobie określoną godzinę pracy i odpoczynku.

* Znajdź czas na rzeczy, które lubisz.

* Mniej wiadomości. Postaraj się mniej oglądać, słuchać i czytać wiadomości, które Cię martwią lub stresują.

* Kontakt społeczny jest ważny. Jeśli nie możesz się przemieszczać, utrzymuj kontakt z bliskimi telefonicznie lub przez Internet.

* Używki i alkohol. Ogranicz ilość spożywanego alkoholu lub nie pij go w ogóle. Nie spożywaj alkoholu i nie korzystaj z używek, jako sposób radzenia sobie ze strachem, lękiem, nudą czy izolacją społeczną. Jeśli nie możesz powstrzymać się od używek, rozważ skorzystanie z suplementów takich jak cbd (więcej informacji tutaj), które pomagają w walce z nałogiem narkotykowym.

* Czas przed ekranem. Miej na oku, ile czasu dziennie spędzasz przed ekranem. Pracując przed ekranem, rób sobie regularne przerwy.

* Gry wideo. Gry wideo mogą działać odstresowująco, ale przebywając ciągle w domu, możemy na nich spędzać za dużo czasu. W swojej dziennej rutynie, staraj się zachować zdrową równowagę.

* Media społecznościowe. Korzystając z mediów społecznościowych, publikuj pozytywne i dające nadzieje informacje. Zgłaszaj nieprawdziwe informacje.

* Pomóż innym. Jeśli możesz, zaoferuj pomoc osobom, które mogą tego potrzebować, na przykład zrób dla nich zakupy spożywcze.

* Wspieraj pracowników medycznych. Online lub lokalnie wspieraj pracowników medycznych walczących z COVID-19.