Milion za Supermana

DwuTAKT komiksy komiks informacje wystawy ciekawostki

Milion USD za Supermana     

Milion dolarów zapłacił nabywca czasopisma wydanego w 1938 roku, w którym ukazał się pierwszy komiks z Supermanem

Właśnie padł kolejny rekord ceny komiksu. Nabywca za cenę miliona dolarów kupił prawdziwy komiksowy rarytas czyli pierwszy numer magazynu Action Comics, w którym po raz pierwszy ukazał się komiks z Supermanem. Komiks, na którego okładce był Superman unoszący nad głową samochód, w chwili wydania kosztował 10 centów.

Rok temu inny egzemplarz tego samego numeru magazynu Action Comics sprzedano za 317 tys. dolarów, ale był on w gorszym stanie.

Superman – fikcyjna postać stworzona przez Joe Shustera i Jerrego Siegela, to pierwszy z serii późniejszych komiksowych superbohaterów. Jest kultową postacią komiksową, znaną na całym świecie. Jego popularność wykorzystało kino – był także bohaterem kilku filmów fabularnych. Pierwszy z nich „Superman and the Mole Man” w reżyserii Lee Sholema, wyprodukowano w 1951 roku. Były także seriale telewizyjne oraz filmy animowane z Supermanem.
2010-02-22

Król Belgii odznaczył Rosińskiego

Grzegorz Rosiński, rysownik komiksów (m.in. słynnej serii z Thorgalem) został odznaczony przez króla Belgii Alberta II Koburga

Polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, 18 stycznia 2010 spotkało nie lada wyróżnienie. Z rąk króla Belgii Alberta II Koburga otrzymał odznaczenie Oficera Orderu Leopolda II.

– Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa – mówił do Rosińskiego podczas uroczystości ambasador Belgii Jan Luykx. – Mój kraj stał się Pana krajem, w którym nadal rozwijał Pan swą sztukę, stając się jednym z najpopularniejszych artystów komiksu zarówno w Belgii jak i w Polsce.
Ambasador podkreślił, że Rosiński jako artysta polsko-belgijski, zbliża do siebie oba kraje.

Grzegorz Rosiński (ur. w 1941) jest absolwentem liceum plastycznego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako rysownik komiksów początkowo rysował zeszyty serii „Kapitan Żbik”, „Pilot śmigłowca”, „Legendarna historia Polski”. W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”. Poznanie belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a, stało się początkiem rysowanej przez niego serii albumów fantasy „Thorgal”. Obu twórcom seria ta przyniosła międzynarodową sławę; Rosiński osiadł w Belgii. W 2006 r. Grzegorz Rosiński otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii, wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.
2010-01-26

Biblioteka mangi

Za kilka lat w Tokio (Japonia) zostanie otwarta biblioteka komiksów manga, a także gier video oraz kreskówek z mangą

Na początku 2015 r. na Uniwersytecie Meidżi w Tokio zostanie otwarta biblioteka sztuki manga. Będzie to największy tego typu zbiór mangi, gdzie oprócz komiksów znajdą się też kreskówki, gry video i inne mangowe „obiekty”. Manga będzie na uniwersytecie przedmiotem badań naukowych.

Manga powstała w Japonii i szybko rozpowszechniła się na całym świecie. Postacie mangowe poznać je po tym, że mają wielkie oczy, a dziewczynki mają bardzo podkreślone, kobiece kształty.
2009-10-24

Komiksy ekonomiczne nagrodzone

Podajemy pełną listę laureatów II edycji konkursu na komiks i animację o tematyce ekonomicznej

Jak wczoraj informowaliśmy – tu link podczas uroczystej gali w Warszawie wręczono nagrody konkursu organizowanego przez Fundację FOR i Bank Zachodni WBK. Pula nagród w konkursie wyniosła 35 tys. zł.

Grand Prix za najlepszy komiks otrzymali Łukasz Bogacz (scenariusz) i Roman Gajewski (rysunki). Drugą nagrodę otrzymał Maciej Trzepałka, a trzecią – Michał Drabik.

Dodatkowo nagrodzone zostały najlepsze komiksy w każdej kategorii tematycznej (nagrody w wysokości 1 tys. zł). Największe uznanie jury w
kategorii „Skąd się bierze dziura budżetowa? – czyli problemy finansów publicznych w Polsce” zdobył Tomasz Bereźnicki. W kategorii „Korzyści z
prowadzenia własnej firmy/Trudności w zakładaniu własnej firmy” autorką najlepszej pracy okazała się Emilia Jaroszewska. W kategorii „Dlaczego warto brać udział w wyborach?” zwyciężył Marek Regner, w kategorii „Socjalizm czyli gospodarcza droga donikąd” główną nagrodę zdobyły ex eaquo dwie prace: Łukasza Majewskiego oraz Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia.

Każdy z członków jury przyznał również nagrodę dla komiksu, który chciał w szczególny sposób wyróżnić. Autorzy wybranych prac otrzymali nagrody rzeczowe. Prof. Leszek Balcerowicz nagrodził pracę Piotra Getlera, Tomasz Bagiński wyróżnił pracę Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia, Jackowi Fedorowiczowi najbardziej podobał się komiks Konrada i Artura Ganczarków, Michał Ogórek wyróżnił Magdalenę Grudowską, Tomasz Leśniak – Piotra Perłowskiego, a Rafał Skarżycki – Łukasza Majewskiego. Nagrodę Marka Raczkowskiego otrzymała Emilia Jaroszewska, Antoni Rodowicz wyróżnił komiks Macieja Jasińskiego i Jakuba Mathia, a Artur Adamski – pracę Ingi Widlińskiej.

Za komiksy w kategorii wiekowej do lat 16 trzy równorzędne nagrody w wysokości 1 tys. zł otrzymały: Katarzyna Wymazał, Maja Jaroszkowska oraz Maria Kąpa.

Grand Prix za najlepszą animację otrzymał Przemysław Liput. Drugie miejsce zajął Michał Jaszowski, a trzecie – Bartosz Słomka.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków oraz obalanie mitów związanych z ważnymi zagadnieniami dotyczącymi nas wszystkich, takimi jak: problem dziury budżetowej, prowadzenie własnej firmy, udział w wyborach, czy też wpływ gospodarki socjalistycznej na współczesną Polskę.
2010-03-10

Ratman na wystawie

Podczas festiwalu Komiksowa Warszawa 21 kwietnia 2010 r. odbędzie się wernisaż wystawy Tomasz Niewiadomskiego z komiksami o Ratmanie

Tomasz Niewiadomski (ur. 1971 r.), absolwent grafiki na warszawskiej ASP, tworzy rysunki i komiksy. Największą popularność zyskał jego cykliczny komiks z Ratmanem. I to właśnie plansze tego komiksu można będzie oglądać na wystawie, która zostanie otwarta 21 kwietnia 2010 r. (środa) w Warszawie.

Festiwal, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia w Centralnym Basenie Artystycznym (Warszawa, ul. Konopnickiej 6). Będą miały miejsce spotkania z twórcami i wydawcami komiksów, wystawy. Wśród zaproszonych na festiwal gości są: Jeff Lemire, Piotr Kowalski, Mateusz Skutnik oraz Paweł Kłudkiewicz.
2010-04-17