Trufla – królewski grzyb dla smakoszy
Ciekawostki o truflach i fakty o tych niezwykłych grzybach
Co to są trufle?
Jest to rodzaj grzybów. Najczęściej nazywa się je owocami ziemi, czarnymi diamentami.
Gdzie rosną trufle?
Rosną w lasach liściastych, w korzeniach drzew. Ba południu Francji, w środkowych Włoszech, w Afryce Południowej, w Chinach, Japonii, w Chorwaci, Słowenii i Szwecji.
Czy trufle rosną w Polsce?
W Polsce występuje 9 gatunków trufli. Rosną w Borach Tucholskich i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Trufla wgłębiona jest pod ochroną.
Jak wyglądają trufle?
Są bulwiaste, mają chropowatą powierzchnię. Są białe, szarobrązowe lub prawie czarne. Są pachnące, maja kruchą strukturę i… nie wyglądają zbyt apetycznie.
Jak zbiera się trufle?
Trufle najczęściej zbierane są przez specjalnie wyćwiczone psy i wieprze. Wyczuwają one zapach trufli nawet z odległości kilku metrów.
Który gatunek trufli jest najbardziej ceniony?
Trufla biała i trufla letnia, to najdroższe grzyby jadalne na świecie. Ponieważ mają intensywny zapach, zwykle nie są samodzielnym daniem, lecz dodatkiem do innych dań.
Dlaczego trufle są tak drogie?
Ponieważ są smaczne, trudno je znaleźć oraz uprawiać. A poza tym są modne – są przysmakiem snobów. A co jest rzadkie i poszukiwane – musi drogo kosztować.
Jak smakują trufle?
Różnie, w zależności od odmiany. Koneserzy twierdzą, ze mają niepowtarzalny smak.
Ile kosztują trufle?
Kilogram trufli białej – 4 tys. euro, czarnej – 2 tys. euro.
Jak uprawiać trufle?
Trufle umiejętnie umieszcza się w miejscach, gdzie je znaleziono i tam się rozmnażają. W rozprzestrzenianiu trufli pomagają wiewiórki i dzikim rozkopując miejsca w których rosną. Dzięki temu przenoszą się w kolejne miejsca i tam rosną.
Właściwości trufli
Trufle zawierają błonnik i wodę, maja znikomą ilość tłuszczu. Zawierają też białko, cysteiny, metioniny oraz ergosterol.
Trufle w przeszłości
Trufle znane były kilka tysięcy lat temu. Podobno zjadano je już w epoce brązu. Zjadano je w Cesarstwie Rzymskim i uważano za afrodyzjaki. W średniowieczu nazywano je dziećmi diabła i przypisywano im diabelskie, nadprzyrodzone moce. Trufle nazywano też dziećmi pioruna. Wierzono, że rosną tam, gdzie uderzył piorun. Z uwagi na rzadkość występowania i wysoką cenę były nazywane czosnkiem bogaczy. W XVII wieku trufle były popularne na dworach francuskich i włoskich.
Trufle w Polsce
Pierwszy polski przepis na danie z trufli pochodzi z 1661 roku. Podobno były modne w XIX wieku. Przepisy z truflami znalazły się w słynnej książce kucharskiej Lucyny Ćwierciakiewiczowej. Podczas II wojny światowej zginęło wiele osób mających wiedzę na temat trufli, a po wojnie komunistyczne władze promowały swojskie, niewyszukane potrawy.
Uwaga. Trufla można pomylić z niejadalnym tęgoskórem lub z piestrakiem jadalnym.
Tekst: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Lody ciekawostki
> Ciekawostki o miodzie
> Cebularz ciekawostki