karykaturzysta Zakopane atrakcje okolice Zakopanego co zobaczyć

Zakopane i okolice – atrakcje dla turystów

Czas czytania:4 minut/y, 13 sekund/y

Zakopane – stolica polskich Tatr. Miasto, które pokochali polscy turyści. Co zobaczyć odwiedzając to miasto oraz jego okolice? Zakopane atrakcje, które warto poznać oraz miejsca warte zobaczenia

Zakopane atrakcje

1. Zakopiańskie Krupówki

Krupówki, to reprezentatywna ulica w Zakopanem, dla wielu turystów jedna z największych atrakcji miasta. Słynny deptak stanowi miejsce tętniące życiem. Wyłączone jest z ruchu drogowego. Usytuowane są na nim wytworne lokale, góralskie knajpki, instytucje, jest możliwość zakupienia oscypka lub góralskich wyrobów rzemieślniczych ze starego wozu.

2. Muzeum Kasprowicza

Muzeum Kasprowicza przedstawia eksponaty związane z Janem Kasprowiczem – poetą, przedstawicielem Młodej Polski, profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. Istnieje od 1950 roku, zlokalizowane jest w willi na Harendzie (droga między Zakopanem a Poroninem) w którym poeta mieszkał wraz ze swoją żoną Marią. Budynek jest typową chałupą góralską z sienią, “izbą czarną” po lewej i “izbą białą” po prawej stronie. Są tu także kuchnia, gabinet, biblioteka oraz użytkowe poddasze. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli, obowiązują bilety wstępu.

skocznia narciarska w Zakopanem
Zakopane atrakcje: Skocznia narciarska w Zakopanem

3. Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Misiów

Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Idea jego powstania zrodziła się w 1888 r. Prezentowane są w nim zbiory etnograficzne, przyrodnicze i geologiczne oraz sztuka ludowa.

Muzeum Misiów znajduje się nieopodal Krupówek. Zwiedzający poznają tu historię powstania pluszowego misia. Można tu zobaczyć słynne misie oraz te należące do sławnych postaci, na przykład misia Jasia Fasoli. Wśród ekspozycji są również kolekcje talerzy z misiami, można obejrzeć występ tańczących zabawek i poznać związane z nimi ciekawostki. Muzeum pozostaje otwarte codziennie w godzinach 10:00-19:00, obowiązują bilety wstępu.

zima góra Giewont szczyt Tatry Zakopane atrakcje
Zakopane, w tle zaśnieżona góra Giewont
zieleń drzewa góra Giewont szczyt Tatry
Góra Giewont, tym razem w lecie i bez śniegu

4. Dom do góry nogami

Dom do góry nogami istnieje od 2010 roku. Można tu trafić z Krupówek oraz z ulicy Nowotarskiej. Budynek stoi na dachu, do tego jest ustawiony z ukosa. To sprawia, że całe wyposażenie wygląda inaczej niż w normalnym domu. Poruszanie odbywa się po suficie, a meble i przedmioty są przyczepione do podłogi. Wchodząc do środka, trzeba liczyć się z zaburzoną pracą błędnika, problemami z utrzymaniem równowagi oraz zawrotami głowy.

Dom otwarty jest dla turystów od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-18:00, w piątki i w soboty w godzinach 10:00-19:00. Obowiązują bilety wstępu, dzieci do trzeciego roku życia wchodzą za darmo.

Okolice Zakopanego – atrakcje

5. Morskie Oko

Morskie Oko, to położone na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza jezioro, dawniej znane było jako Rybi Staw. Zajmuje powierzchnię 34 hektarów, a jego głębokość wynosi 50 metrów. Wzdłuż niego przebiega czerwony szlak pieszy.

Nad Morskim Okiem powstało pierwsze w Polsce schronisko, było to w 1874 roku. Obecny budynek schroniska znajduje się na wysokości 1405 metrów nad poziomem morza, a od 1976 roku został uznany prawnie za obiekt zabytkowy. Nad Morskie Oko można się dostać, podążając szlakiem czerwonym lub niebieskim.

> Ciekawostki o oscypkach

wypas owiec w Tatrach Giewont
Wypas owiec w Tatrach, w tle Giewont

6. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy, to jeden z dwudziestu trzech parków narodowych w Polsce. Został utworzony w 1955 roku, chroni unikalną florę i faunę Tatr. Zajmuje powierzchnię 21 tysięcy hektarów, co czyni go jednym z największych w kraju. Od 1993 roku Tatrzański Park Narodowy znajduje się na liście Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Tatrzański Park Narodowy zima śnieg
Zakopane atrakcje: Tatrzański Park Narodowy w zimie

7. Gubałówka

Gubałówka, to niewysoki (jak na tatrzańskie warunki) szczyt, wysoki na 1123 metry nad poziomem morza. Można na niego czarnym szlakiem, a ze szczytu rozpościera się widok na okolice. Na górę można też dotrzeć kolejką linowo-terenową. Szybciej, mniej zmęczenia, ale bilety są coraz droższe, co finansowo odczują szczególnie większe rodziny.

Na Gubałówce zlokalizowana jest między innymi restauracja, wypożyczalnia nart oraz pierwsza w Polsce letnia zjeżdżalnia grawitacyjna.

hotele w Zakopanem ciekawostki noclegi Gubałówka Krupówki
Zakopane, Krupówki. Wejście do kolejki Gubałówkę. Kolejka działa od 1938 roku

8. Góra Rysy

Rysy, to najwyższy szczyt górski w Polsce. Jego wysokość, to 2499 metrów nad poziomem morza. Masyw składa się z trzech szczytów. Najwyższy z nich, mający 2503 metry nad poziomem morza, znajduje się po słowackiej części Tatr. Po polskiej stronie na szczyt wchodzi się szlakiem czerwonym. Wejście zajmuje około trzech godzin i pięćdziesięciu minut.

pomnik Andrzej Chramiec Urząd Miasta Zakopane atrakcje
Pomnik dra Andrzeja Chramca przed Urzędem Miasta Zakopane

9. Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodogrzmoty Mickiewicza, inaczej wodospad Mickiewicza, to malownicze wodospady tworzone przez trzy większe oraz kilka mniejszych kaskad. Te trzy większe, to Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Prowadzą do nich ścieżki, a miejsce położone jest nieopodal szlaku wiodącego nad Morskie Oko.

kościół Świętej Rodziny zabytki Zakopanego Krupówki
Zakopane atrakcje. Kościół Świętej Rodziny na Krupówkach – najstarszy kościół Zakopanego (1899). W 1997 r. odwiedził go papież Jan Paweł II

10. Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium na Wiktorówkach, zwane Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, położone jest w Dolinie Złotej. Niewielki, drewniany kościół na kamiennej podmurówce został wybudowany w stylu podhalańskim i jest przykryty dwuspadowym dachem. Msze święte odprawiane są przez ojców dominikanów.

Z powstaniem świątyni wiąże się postać pasterki Marysi Murzańskiej, która w 1860 r. podczas poszukiwań jednego ze swoich zwierząt, napotkała Piękną Panią. Opowiedziała potem o spotkaniu i wskazała miejsce. Początkowo znajdował się tu święty obraz, sanktuarium wybudowano później.

Zakopane atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zakopane ciekawostki
> Ciekawostki o góralach

polucje nocne wytrysk polucja nocna Poprzedni post Wszystko co chcielibyście wiedzieć o polucji, a boicie się zapytać
brazylijska kawa Następny post Dlaczego warto wybrać brazylijską kawę?