Czy zasłony do domu to dobra inwestycja?

gotowe zasłony do domu zaciemniające ciekawostki

Wybór zasłon do domu to dość ważna decyzja — zwykle nie wymieniamy zasłon co kwartał, a ozdabiają wnętrza naszego domu zdecydowanie dłużej. Będą świetną dekoracją do salonu, czy do sypialni. Dobrze dopasowane do wnętrza zasłony dodadzą każdemu pomieszczeniu uroku i intymności. W końcu ochronią nas także przed ciekawskimi spojrzeniami zza okien. Zasłony gotowe do zawieszenia (na przelotkach lub na taśmie), pozwolą zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Dowiedz się więcej na temat zasłon z naszego artykułu! 

Zasłony gotowe i ich główne zalety

Zasłony to ważny element wyposażenia wnętrz. W końcu dają nam poczucie intymności, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze lub niższych piętrach. Zasłony gotowe, jak sama nazwa wskazuje, są od razu po zakupie gotowe do rozwieszenia, co jest ogromną wygodą. To ogromna zaleta zasłon gotowych, ponieważ pozwala zaoszczędzić cenny czas na przygotowania materiału do zawieszenia jako zasłony i odwiedziny u krawcowej. Poza tym nie każdy materiał, który wybierzemy w sklepie z tekstyliami będzie się nadawał i dobrze sprawdzał jako zasłony. Zasłony gotowe występują w różnych rozmiarach oraz mogą być zawieszane na karniszach na dwa sposoby. Zasłony na przelotkach przekładamy przez karnisz, podobnie zasłony na tasiemkach. Jednak nawet jeśli posiadamy wciąż karnisz starego typu na szynie w domu, a zasłonę musimy wieszać na tzw. żabkach, to z łatwością dopasujemy do domu nowoczesne zasłony. Po prostu w takim przypadku warto wybrać zasłony na tasiemce.  

Zasłony — Rodzaje zasłon do domu 

Pośród zasłon gotowych do rozwieszenia bezpośrednio po zakupie wyróżniamy kilka rodzajów. Dzięki temu możemy jak najlepiej dopasować zasłony do naszych potrzeb. Dla pomieszczeń z ekspozycją południową i dla każdego, kto ceni sobie możliwość osłonięcia się przed nadmiernym nasłonecznieniem (szczególnie w cieplejszą i jaśniejszą część roku) idealne będą zasłony zaciemniające. Tego typu tkaniny są grube i skutecznie blokują przenikanie światła. Doskonale nadają się również dla osób, które dla spokojnego snu potrzebują zupełnej lub prawie zupełnej ciemności. Pośród zasłon gotowych znajdziemy takie na przelotkach i na taśmie. Każde z nich będą pasować do nowoczesnych karniszy. Jeśli jednak mamy starego typu karnisz na szynie tylko z tzw. ‘’żabkami” do zaczepiania tkaniny, to najlepiej wybrać zasłony na taśmie. Metalowe przelotki będą przeszkadzać, a zasłony na taśmie dadzą wciąż możliwość rozwieszenia zasłon w starym stylu bez konieczności zmiany sposoby montowania. 

Zasłony zaciemniające — kiedy najlepiej je wybrać? 

Warto tutaj wspomnieć, że czasem denerwujące jest nie tylko światło słoneczne, ale również światła latarń lub innego rodzaju oświetlenia zewnętrznego, które wnika przez okna do naszych domów nocą. Problemy z tym mają szczególnie osoby mieszkające na parterze i niskich piętrach. Zaopatrzenie sypialni w zasłony zaciemniające będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. W końcu nie zawsze rolety zewnętrzne są rozwiązaniem dobrym lub dopuszczalnym. Zabytkowe kamienice, czy mieszkania wynajmowane stwarzają ograniczenia, które powodują, że aby dobrze się wyspać musimy wybrać zasłony zaciemniające. Na szczęście zawsze będzie to dobra i skuteczna decyzja.