Złota Szpilka, plener karykaturzystów
Złota Szpilka i inne informacje satyryczne
Złota Szpilka na Wikipedii
Na Wikipedii można znaleźć wstępny, niepełny wpis na temat Złotej Szpilki – nagrody przyznawanej przez wiele lat przez tygodnik satyryczny Szpilki
Konkurs na najlepszy rysunek satyryczny roku, organizowany był przez redakcję satyrycznego tygodnika Szpilki. Konkurs był zamknięty czyli z propozycja udziału redakcja imiennie zwracała się do najlepszych polskich rysowników. Można powiedzieć, że już samo zaproszenie do udziału w konkursie było wyróżnieniem, a co dopiero nagroda, którą zdobywało się w tak doborowym towarzystwie.
Nie licząc początkowego okresu, dorocznie przyznawano sześć nagród: Złotą, Srebrną i Brązową Szpilkę, w dwóch kategoriach: rysunku satyrycznego i humorystycznego (choć nazwy tych kategorii były nieco inne). Potem co jakiś czas przyznawano także Szpilkę z Wawrzynem, dla rysowników szczególnie zasłużonych.
Na tej stronie można znaleźć niepełną listę rysowników nagrodzonych Złotą Szpilką. Wśród nazwisk rysowników wymieniono tu m.in. Szymona Kobylińskiego, Jerzego Flisaka, Zbigniewa Lengrena, Szczepana Sadurskiego i Henryka Sawkę. Miejmy nadzieję, że lista ta zostanie w przyszłości uzupełniona.
Listę Złotych, Srebrnych i Złotych Szpilek znaleźć można w książce “Drzewo szpilkowe”, opisującej historię tego tygodnika oraz ciekawostki z nim związane. Jest tam lista niepełna, gdyż książka ukazała się, gdy tygodnik Szpilki jeszcze istniał i przyznawał swe kolejne, doroczne nagrody.
Złota Szpilka, to także nagroda Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry – corocznego, ogólnopolskiego przeglądu kabaretowego, odbywającego się od 1976 roku w Lidzbarku Warmińskim. Nazwa nieprzypadkowa, bo początkowe Wieczory miały oparcie właśnie w tygodniku Szpilki. Zresztą kilka innych konkursów satyrycznych i kabaretowych, w tym np. Turniej Łgarzy w Bogatyni, miało wsparcie w redakcji tego znanego pisma satyrycznego.
Szpilki, założone w 1935 r. przez Zbigniewa Mitznera i Eryka Lipińskiego, ukazywały się do lat 90-ych ubiegłego wieku. Potem znikły z prasowego rynku i od tego czasu co kilka lat pojawiają się pogłoski o próbach wskrzeszenia tytułu (ostatnio mówiło się o tym kilka miesięcy temu).
2009-08-06. Złota Szpilka
Wystawa Łąbędzkiego w Ustce
Nad morzem, w Ustce, przez cały sierpień można będzie oglądać wystawę karykatur Dariusza Łąbędzkiego
W dniach 1 – 31 sierpnia 2009 r. w Domu Kultury w Ustce (ul. Kosynierów 19) można oglądać wystawę karykatur portretowych Dariusza Łabędzkiego. Portal Sadurski.com zaprasza (nie tylko) osoby spędzające wczasy w Ustce.
Kolejna wystawa Łabędzkiego będzie miała miejsce 12 września w Tarnobrzegu. Będzie to jedna z atrakcji jubileuszowego, dziesiątego Satyrbluesa, o którym napiszemy wkrótce.
2009-08-01
Po plenerze w Skansenie Pszczelarstwa
Na przełomie czerwca i lipca w Stróżach k. Nowego Sącza odbył się plener karykaturzystów. W Sadurski.com krótka relacja
W dniach 26.06 – 6.07.2009 r. na terenie Muzeum/Skansenu Pszczelarstwa, w miejscowości Stróże pod Nowym Sączem odbył się I plener karykaturzystów. Jego gospodarzami byli państwo Janusz i Anna Kasztelewiczowie – właściciele skansenu oraz firmy Sądecki Bartnik – cenionego na całym świecie producenta miodu i wyrobów z nim związanych. Z ramienia SPAK (Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury) organizatorem pleneru był Dariusz Łabędzki.
W plenerze wzięło udział dziewięciu rysowników wraz z osobami towarzyszącymi. W tym samym czasie trwał tu również plener miejscowych artystów-rzeźbiarzy. Plener kończyła wystawa prac, które były eksponowane w wielkim namiocie postawionym tu specjalnie na czas trwania corocznego festynu “Biesiada u Bartnika”.
Pogoda dopisała, a uczestnicy pleneru na długo zapamiętają staropolską gościnność gospodarzy (zdrowe jedzenie, miód zarówno w postaci tradycyjnej jak i w postaci trunków), a także wspaniałe otoczenie (drewniana architektura, zabytkowe ule o najróżnorodniejszych kształtach, zwierzyniec ze strusiami, lamami i innymi zwierzętami.
Z prac powstałych podczas pleneru obecnie przygotowywany jest katalog. Być może postanie też publikacja z bajkami związanymi tematycznie z miodem, zilustrowana przez uczestniczących w plenerze rysowników.
2009-07-31. Złota Szpilka
Zrób karykaturę w telefonie
Powstał program Making Faces, dzięki któremu samemu można stworzyć dowolną karykaturę na swoim iPhon’ie
Firma MetaTools stworzyła aplikację Aplikacja Making Faces (wcześniej znaną jako Power Goo), która ucieszy właścicieli iPhone’ów i iPodów touch. Dzięki użyciu wybranych funkcji tej aplikacji, można zniekształcić np. twarz osoby, której zrobiłeś wcześniej zdjęcie telefonem. Aplikacja jest już dostępna w sklepie Apple App Store i kosztuje 2,99 USD.
Równocześnie ruszył konkurs Making Faces Funny Photo. Osoba, która prześle najlepszą karykaturę stworzone przy użyciu Making Faces, otrzyma 1.000 dolarów.
2009-07-28
Polaków portret przaśny – wyniki konkursu
Rozstrzygnięty został konkurs rysunku satyrycznego “Polaków portret przaśny”. Obraz po 20 latach wolności”, do udziału w którym zapraszał m.in. portal Sadurski.com
Na konkurs napłynęły 102 prace 40 autorów, spośród których do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 62 prace 27 autorów. Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix (5.000 zł): Marta Włodarska za zestaw prac: “Megafon”, “Grube ryby” i dwie kompozycje bez tytułu
Pięć równorzędnych nagród po 2.000 zł każda:
– Marcin Bondarowicz
– Paweł Kuczyński
– Anna Machwic-Adamkiewicz
– Justyna Rutkowska
– Max Skorwider
Trzy wyróżnienia honorowe dla studentów wyższych uczelni artystycznych (dyplom i zestaw publikacji Muzeum Karykatury):
– Adrian Frankowski (ASP Warszawa)
– Julia Mirny (ASP Gdańsk)
– Natalia Osińska (ASP Poznań)
Nagroda specjalna Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury:
– Grzegorz Sobczak
Nagroda specjalna Muzeum Karykatury:
– Artur Krynicki
2009-07-27
Archiwalne informacje na portalu: (c) Sadurski.com