17 niesamowitych faktów o zmywarkach. To warto wiedzieć
Zmywarki ciekawostki o zmywarkach, które warto znać. Historia wynalazku. Naczynia, sztućce i ich zmywanie. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o zmywarce
Zmywarka – podstawowe informacje
1) Zmywarka, to urządzenie do automatycznego zmywania naczyń, sztućców, itp. To obecnie standardowy sprzęt w nowoczesnych kuchniach. Urządzenie, to wygoda oraz zaoszczędzenie czasu człowieka, który po posiłku nie musi już zmywać naczyń własnoręcznie.
2) Zmywarki są sterowane ręcznie (pokrętło) lub elektronicznie (przyciski). Różnią się zużyciem energii, głośnością pracy i oczywiście także rozmiarami.
3) Obecnie są dwa rodzaje zmywarek: wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy między meblami kuchennymi.
Zmywarki i woda
4) Zmywarka sprawia, że na zmycie naczyń potrzeba znacznie mniej wody niż podczas ręcznego mycia naczyń. To oszczędność wody, ale równocześnie zużycie prądu.
5) 9 do 14 litrów wody – tyle potrzebuje nowoczesna zmywarka do jednego cyklu zmywania. Ocenia się, że to 3 do 9 razy mniej wody, niż w przypadku zmywania ręcznego.
Zmywarki ciekawostki z historii
6) Pisząc o pierwszych zmywarkach, należy cofnąć się do roku 1850. Joel Houghton zgłosił wtedy patent na urządzenie, które można nazwać ręcznym modelem zmywarki do naczyń. Niestety podczas zmywania w tym urządzeniu, wiele naczyń się tłukło.
7) 39 lat później Josephine Cochrane z Shelbyville (Illinois, USA) skonstruowała zmywarkę napędzaną parą wodną. Silnik obracał drewniane koło, a naczynia umieszczone w drucianych przegródkach były spryskiwane wodą z mydłem. Początkowo z tego urządzenia korzystali ludzie majętni.
8) Pierwszą zmywarkę o obecnej konstrukcji stworzył w 1924 r. brytyjski inżynier William Howard Livens. Zasadę jej działania opracował w 1901 r. Amerykanin Frank Fischer.
9) Pierwsze zmywarki pojawiły się w sprzedaży w 1906 roku i nie cieszyły się zainteresowaniem klientów. Pierwsze zmywarki automatyczne pojawiły się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
10) Firma Bosch swoją pierwszą zmywarkę wypuściła na rynek w 1964 roku. Był to model SA 12, przypominający białe pudło. Do połączeniu sił firm Bosch i Siemens, w 1967 r. powstała firma BSH i produkowano coraz lepsze zmywarki.
Działanie zmywarki
11) Najważniejszą rzeczą w działaniu zmywarki jest wytwarzanie ciśnienia wypychającego wodę spryskującą naczynia, co zapewnia pompa myjąca. O temperaturę dba grzałka przepływowa, a pompa odpływowa zapewnia odprowadzanie brudnej wody do kanalizacji.
12) Zmywarki nie trzeba uruchamiać po każdym posiłku. Włącza się ją po zapełnieniu brudnymi naczyniami. O włożenie ich do środka musi zadbać człowiek.
13) Temperatura wody w zmywarce wynosi 50-60 stopni C. Taka temperatura jest wystarczająca, aby rozpuścić środek zmywający i usunąć resztki tłuszczu oraz jedzenia ze zmywanych naczyń.
Ciekawostki o zmywarkach
14) Są zmywarki do użytku domowego, ale też zmywarki gastronomiczne. Te mają większe rozmiary.
15) Są trzy standardowe rozmiary zmywarek:
> duże: 85/60/60 cm
> małe: 85/45/60 cm
> mini: 45/55/46 cm.
16) W 1985 r. wprowadzono do zmywarek system Aquastop, więc w razie awarii urządzenia woda nie wylewa się na zewnątrz.
17) Coraz nowocześniejsze zmywarki obecnie same rozpoznają stopień zabrudzenia naczyń i ich ilość w urządzeniu oraz same wybierają najbardziej odpowiedni program zmywania. Ich praca jest niemal niesłyszalna.
Ciekawostki o zmywarkach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o patelniach
> Dowcip o lodówce