Zamek w Aberystwyth, Walia

Aberystwyth Walia zamek

Wesoły Wieżowiec stanął pod ruinami zamku w Aberystwyth

Liczące 16 tysięcy mieszkańców Aberystwyth leży w Walii (Zjednoczone Królestwo) w hrabstwie Ceredigion, nad zatoką Cardigan (Morze Irlandzkie). Jest tu m.in. uniwersytet otwarty w 1865 roku (w którym studiują także Polacy), a także ruiny zamku, którego budowę rozpoczęto pod koniec XIII wieku. To odludne miejsce, najbliższe miasteczka położone są o ponad półtorej godziny jazdy samochodem od Aberystwyth. Miasto jest nieoficjalną stolicą środkowej Walii, jest tu kilka instytucji, m.in. Biblioteka Narodowa Walii.

Aberystwyth Walia zamek

Aberystwyth, Walia. Ruiny średniowiecznego zamku

28 marca (czwartek) 2013 r. obok ruin tego zamku stanął Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru. A ponieważ bardzo mu się w Walii spodobało, zatrzymał się też obok niedużego walijskiego wodospadu, co widać na zdjęciach powyżej. Kto wie, może wkrótce znów trafi do Walii?

Wędrówka Wesołego Wieżowca po Walii była możliwa dzięki Gazecie Polonijnej, czasopismu dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Dlatego na „wieżowcu” jest dodane logo tego czasopisma.

Aberystwyth Walia wodospad

Nieduży wodospad w pobliżu Aberystwyth, Walia

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower