Alanya, kurort na Riwierze Tureckiej

Alanya-Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja

Alanya Turcja. Sadurski.com zaprasza na wirtualną wycieczkę do miasta Alanya. Miasta Riwiery Tureckiej, gdzie na wakacje wyjeżdża sporo Polaków

Alanya, to znana miejscowość wypoczynkowa Riwiery Tureckiej, w której mieszka 300 tys. ludzi. Od strony lądu Alanya jest otoczona górami Taurus. W pobliżu morza, na 250-metrowym cyplu skalnym stoi średniowieczna twierdza seldżucka Alanya Kalesi, wybudowana w XIII wieku. W centrum Alanyi jest port ze statkami wycieczkowymi. Jest tu wiele hoteli, sklepików i restauracji oraz miejsc do spacerów.

Atrakcją miejscowości jest też stojąca w porcie ośmiokątna wieża Kizilkule (Czerwona Wieża), zbudowana w 1226 roku. Miała chronić port przed potencjalnymi wrogami. Po remontach w II połowie XX wieku, znajduje się w niej Muzeum Etnograficzne. Wieża jest pięciopiętrowa, ma 33 metry wysokości i 29 metrów średnicy. Na szczyt prowadzi 85 kamiennych schodów.

U podnóża twierdzy Alanya Kalesi znajduje się stocznia Tersane, zbudowana w XIII wieku. W pięciu dużych dokach można było budować równocześnie pięć statków. Budowę stoczni zlecił sułtan Alaaddin Keykubat.

Zobacz też: 
> Riwiera Turecka i jej atrakcje

Alanya – miasto i dystrykt w Turcji, w prowincji Antalya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. Znajduje się na terenach starożytnej Pamfilii. Alanya leży 135 km na wschód od miasta Antalya. Od strony lądu Alanya jest otoczona górami Taurus. Centrum miasta rozdziela na dwie połowy wysoki na blisko 250 metrów cypel skalny. Na jego szczycie znajduje się twierdza obronna z trzema wieżami.