Wesoły Wieżowiec w Albanii

Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord

Wesoły Wieżowiec od 2012 r. podróżuje po całym świecie. Na tej stronie dokumentujemy podróże Wesołego Wieżowca po Albanii

Durrës – Albania

180-tysięczne miasto Durrës leży w Albanii zachodniej, nad Morzem Adriatyckim. To drugie co do liczby mieszkańców miasto tego kraju i główny port Albanii. Miasto zostało założone w 625 r. p.n.e., w czasach starożytnej Grecji. Między 1913 a 1920 r. było stolicą Albanii.

Jest tu największy na Bałkanach rzymski amfiteatr z II wieku, który mieścił 15 tys. widzów. Z tego samego czasu są termy rzymskie (odkryte dopiero w 1962 r.), forum rzymskie z V wieku i pozostałości murów obronnych z V i VI wieku, jednak Wesoły Wieżowiec, który przybył tu z Jackiem Gallantem, nie odwiedził miejsc dawnej kultury. Zdjęcia zostały zrobione w miniony weekend nad Adriatykiem.
2016-02-16

Tirana – Albania

W stolicy Albanii Tiranie (miasto zostało założone w 1614 r.) mieszka ponad 600 tys. osób. Tirana jest położona nad trzema rzekami: Lanë, Tiranë i Tërkuzë, a jej najbardziej znanym zabytkiem jest meczet Etehem Bey z XVIII wieku.

Gdy w 1920 r. Tirana została stolicą kraju, mieszkało tu tylko 17 tys. ludzi. Najnowsza historia kraju i stolicy, to okres rządów Envera Hodży (1908-1985), komunistycznego dyktatora który stanął na czele państwa wkrótce po II wojnie światowej i został obalony w 1991 roku. Nie dziwmy się więc, że Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru, który przybył tu wraz z Jackiem Gallantem, został sfotografowany obok domu, w którym mieszkał Enver Hodża.
2016-02-16

Szkodra – Albania

Szkodra (jęz. albński: Shkodër lub Shkodra) ma ok. 90 tys. mieszkańców i leży w północno-zachodniej Albanii, nad Jeziorem Szkoderskim i rzeką Buna. Albania wciąż czeka na odkrycie przez europejskich turystów; może dzisiejsza wizyta wieżowca papierowego Partii Dobrego Humoru nieco przybliży ten kraj Polakom?

Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) dzięki Jackowi Gallantowi stanął przed XVIII-wiecznym meczetem i obok pomnika Luigj Gurakuqi (1870-25), albańskiego pisarza i polityka. Trafił pod katedrę św. Szczepana (imiennika szefa Partii Dobrego Humoru), pod hotel Europa oraz przycupnął na chwilę na deptaku.

Na wieżowcowej mapie świata Szkodrę wpisujemy pod numerem 288.
2014-08-20

Zobacz też:
> Albania ciekawostki
> Tirana