rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Andrzej Czeczot, karykaturzyści w Polsce i Turcji

Czas czytania:4 minut/y, 49 sekund/y

Andrzej Czeczot, karykaturzyści w Polsce i Turcji

Andrzej Czeczot odsłonięty w Legnicy

Podczas inauguracji tegorocznego Satyrykonu, odsłonięto tablicę poświęconą Andrzejowi Czeczotowi (1933-2012)

Podczas tegorocznego Satyrykonu, odbywającego się od wielu lat w Legnicy, 17 czerwca 2016 r. uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Andrzeja Czeczota – grafika, satyryka, twórcę filmów animowanych. Uroczystość miała miejsce po wręczeniu nagród konkursu Satyrykon, na który w tym roku przesłało swoje prace ponad 700. autorów z 58. krajów. Tablica jest wmontowana na deptaku (ul. Najświętszej Marii Panny) i jest częścią tzw. satyrykonowej Alei Sław.

Jak napisała Elżbieta Laskowska, p. o. dyrektora Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie: “Jego rysunki ktoś kiedyś określił mianem „felietonu rysunkowego”, bo dla kojarzonego zwykle z publicystyką gatunku potrafił stworzyć charakterystyczną formę plastyczną. Mowa o Andrzeju Czeczocie i jego osobistym świecie, w którym kreślone rozpoznawalną grubą, koślawą kreską postacie zmagały się z trudami otaczającej je rzeczywistości. Osiągany w ten sposób efekt groteski budził kontrowersje, czasami – niesmak i konsternację. Drażnił i irytował. Jednak Czeczot zdawał się nie bać krytyki, a przynajmniej takie wrażenie sprawiały jego prace”.
2016-06-24. Andrzej Czeczot

Turcja. Po nieudanym puczu satyrycy też mają kłopoty

Prezydent Erdogan i władze Turcji triumfują po zdławieniu puczu części armii. Po wojskowych, sędziach i urzędnikach przyszła pora na satyryków

Kilka dni temu w Turcji miała miejsce nieudana próba przewrotu wojskowego. Zginęło kilkaset osób, ponad tysiąc zostało rannych. Obecnie władze Turcji przeprowadzają czystki. Zatrzymano ponad 9 tys. osób. Aresztowano blisko stu generałów i admirałów, usunięto z pracy wielu sędziów, prokuratorów, policjantów. Usuwani są rektorzy i dziekani oraz wykładowcy wielu szkół wyższych, licencję straciło 21 tysięcy nauczycieli. Represje dotyczą też satyryków komentujących bieżące wydarzenia w Turcji.

Dziś za pośrednictwem mediów społecznościowych rozeszły się informacje o ataku zwolenników prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na redakcję znanego tureckiego pismo satyrycznego Leman. Nie wykluczone, że chodzi o wejście policji do redakcji.

Na okładce najnowszego numeru opublikowano rysunek satyryczny sugerujący, że żołnierze oraz obywatele byli pionkami w grze polityków. Zaraz potem rysunek ten opisała jedna z prorządowych gazet. W tekście zasugerowano, że redakcja popiera przewrót wojskowy. W chwili, gdy powstaje ten tekst, nie wiadomo co będzie dalej z tytułem Leman, jego dziennikarzami i autorami.

Turecki prezydent Erdogan kilkukrotnie próbował zastraszyć karykaturzystów. Rysownik Musa Kart dwukrotnie (ostatnio w 2014 r.) stawał przed sądem za stworzenie rysunków politycznych. W 2015 roku karykaturzyści Bahadir Baruter i Ozer Aydogan po narysowaniu karykatur Erdogana zostali skazani na 14 miesięcy więzienia, zamienione potem na karę grzywny.

Powyższy tekst powstał na podstawie informacji z międzynarodowych portali satyrycznych dla karykaturzystów i informacji w mediach społecznościowych.
2016-07-20

VII Manufaktura Satyry w Żyrardowie rozstrzygnięta

Jury oceniło prace zgłoszone do konkursu. Oto lista nagrodzonych

W dniu 6 lipca 2016 roku w Żyrardowie, w Galerii “Resursa” odbyło się posiedzenie Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego “Manufaktura Satyry. Żyrardów 2016″. Konkurs został zorganizowany w szczególnym dla Żyrardowa roku. Miasto obchodzi 100-lecie nadania praw miejskich. Jest to również “Rok Filipa de Girarda”, dlatego w tym roku były dwa tematy konkursu: “Żyrardów. Wczoraj, dziś, jutro”, oraz “Filip de Girard. Życie i wynalazki”. Ten drugi temat zdominował prace zgłoszone do konkursu.

Poniżej wybrane fragmentu protokołu z posiedzenia jury konkursu.

Na konkurs zgłoszono 60 prac 33 autorów. Jury obradowało w składzie:
• Przewodnicząca: Elżbieta Laskowska. Dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie.
Członkowie:
• Beata Rusinowska. Zastępca Dyrektora Wydziału Promocji w Żyrardowie
• Witold Mysyrowicz. Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
• Zbigniew Kołaczek. Pomysłodawca i Kurator Artystyczny OKS “Manufaktura Satyry”,
• Kurator Artystyczny Galerii “Resursa” w Żyrardowie.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

Trzy Nagrody Równorzędne
• Halina Kuźnicka – Warszawa
• Henryk Cebula – Przeworsk
• Przemysław Zamojski – Tarnobrzeg

Nagroda Specjalna (najlepsza praca w kategorii “Filip de Girard”): Michał Graczyk – Nysa

Wyróżnienia Honorowe:
• Daniel Strzelczyk – Wolin
• Paweł Nawrot – Dąbrówka Wielka Lipowa
• Czesław Przęzak – Wrocław
Mieczysław Podgórski – Brzezie
Waldemar Rukść – Olecko
Paweł Kuczyński – Police

Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa: Danuta Rex – Żyrardów

Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Bartłomiej Belniak – Gorlice

Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie: Maciej Trzepałka – Zabrze

Nagroda Galerii “Resursa” (w postaci wystawy indywidualnej): Dariusz Łabędzki – Poznań

•  •  •
Wręczenie nagród odbędzie się w trakcie wernisażu wystawy pokonkursowej 1 października (sobota) 2016 roku o godz. 17.00, w żyrardowskiej Galerii “Resursa”. Na wystawie zostaną dodatkowo zaprezentowane (poza konkursem) prace zaproszonych artystów z kraju i zagranicy.
2016-07-08

Grigori Katz wygrał w Zielonej Górze

Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego, którego tematem była “Sztuczna inteligencja”

Obradujące 18 czerwca 2016 r. jury XVIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny w tym roku odbywającego się pod hasłem “Sztuczna inteligencja”, wyłoniło zwycięzców. Główne nagrody otrzymają:

– I NAGRODA – 5.000 PLN + Statuetka – Grigori Katz (Izrael)
– II NAGRODA – 4.000 PLN – Konstantin Kazanchev (Ukraina)
– III NAGRODA – 3.000 PLN – Jiři Novák (Czechy)

Do konkursu zgłosiło się 194. autorów, z 38. krajów, nadsyłając 521 rysunków. Wkrótce zostanie ogłoszona lista nagród od sponsorów, którzy wybiorą laureatów spośród prac, które zakwalifikowano do finału. Informacja o liście tych nagród zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.
2016-06-21

Poznaj karykaturzystów z Afryki

15 czerwca w Warszawie w ramach Dnia Afryki 2016 można poznać twórczość dwóch karykaturzystów z Afryki

W Staromiejskim Domu Kultury (Warszawa, Rynek Starego Miasta 2) 15. czerwca o godz. 19:00 odbędą się dwa wystąpienia na temat karykaturzystów z egzotycznej Afryki. Najpierw Małgorzata Szupejko przybliży postać karykaturzysty GADO (tytuł wystąpienia: Karykatura w Kenii z historią pewnego emotikonu w tle). Potem Ewa Kalinowska opowie o karykaturzyście nazywającym się Damien Glez. To francuski rysownik, karykaturzysta, dziennikarz, członek Fundacji Cartooning for peace, mieszkający od lat w Burkina Faso, państwie w Afryce zachodniej. Impreza jest częścią odbywających się w maju i czerwcu Dni Afryki 2016.

Jak piszą organizatorzy spotkania, karykatura w Kenii i w Afryce ma ugruntowaną pozycję i jest formą dialogu społecznego na tematy aktualne, w tym także bulwersujące. Jednym z karykaturzystów Kenii jest GADO czyli Godfrey Mwampembwa – rysownik i filmowiec pochodzący z Tanzanii. Jedną z postaci jego rysunków jest Wanjiku, która komentuje rzeczywistość.
2016-06-14

Andrzej Czeczot i inne teksty – z archiwum portalu Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Rysunek satyryczny Wrocław, Żyrardów
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Teatr Rampa w Warszawie, wystawy karykatury