Czeczot, Łuczyński, Mleczko i Lublin
Andrzej Mleczko ciekawostki. Lublin i Mleczko, Muzeum Karykatury, Czeczot, Łuczyński i inne informacje satyryczne
Lubelski skandal z rysunkiem Mleczki
Mieszkaniec Lublina złożył w urzędzie miasta protest, bo zbulwersował go rysunek Andrzeja Mleczko, zdobiący kawiarniany ogródek przy głównym deptaku miasta
Jednemu z mieszkańców Lublina nie spodobał się rysunek Andrzeja Mleczko, zdobiący kawiarniany ogródek Vanilla Cafe, usytuowany na głównym deptaku przy ul. Krakowskie Przedmieście. Chodzi o rysunek “Patrioty”. W zgłoszonym do komisji estetyki urzędu miasta proteście, mieszkający w Lublinie od 1939 r. pan napisał m.in. “Prosimy o usunięcie karykatury zatytułowanej Patrioty przedstawiającej kombatanta z opaską biało-czerwoną w mundurze WP i z podniesioną szablą, księdza z gazetą z napisem “Nasz Dziennik”, kibola z białym orłem na koszulce oraz dwie staruszki z napisami “Radio Maryja” i “LPR”. To opis jednego z kilkudziesięciu rysunków Mleczki, który ozdabia od niedawna tę kawiarnię, wcześniej drukowany w Polityce.
Andrzej Mleczko przyznaje, że to nie najlepsze miejsce do ekspozycji takiego rysunku. A nawet tłumaczy jego sens: – Powstał kiedy w Polsce toczyła się burzliwa dyskusja na temat zainstalowania tarczy rakietowej, gdy w zamian za nią, proponowano nam Patrioty, rakiety do obrony przeciwlotniczej. Żart polegał na zderzeniu nazwy rakiet z naszym nie zawsze najrozsądniejszym patriotyzmem.
Przedstawiciel urzędu miejskiego twierdzi, że gdy pismo oficjalnie wpłynie, właściciel zostanie poproszony o zastąpienie rysunku innym. Bo ogródki na deptaku mają być kojarzone z czymś przyjemnym i nie powinny obrażać. Dodamy, że ogródek znajduje się na terenie należącym do miasta.
Właściciel zapewne cieszy się z niespodziewanego skandalu, który przysporzył popularności jego kawiarni.
> Szczepan Sadurski ciekawostki
A tak o sprawie pisano w Czechach
Skandál s vtipem od Mleczka v Lublinu
Občan polského města Lublin si na městském úřa-dě podal stížnost proti vtipu Andrzeje Mleczka, zdobícímu kavárnu Vanilla Cafe v městě. Ke kresbě s názvem „Patrioty“ (viz obr. dole) občan napsal: “Prosimy o usunięcie karykatury zatytułowanej Patrioty przedstawiającej kombatanta z opaską biało-czerwoną w mundurze WP i z podniesioną szablą, księdza z gazetą z napisem “Nasz Dziennik”, kibola z białym orłem na koszulce oraz dwie staruszki z napisami “Radio Maryja” i “LPR”. To je jeho popis jednoho z obrázků – všechny byly před časem otištěny v časopise “Polityka”.
Andrzej Mleczko uznal, že to není nejlepší místo pro vystavení takového obrázku. A navíc tlumočil jeho smysl: “Powstał kiedy w Polsce toczyła się burzliwa dyskusja na temat zainstalowania tarczy rakietowej, gdy w zamian za nią, proponowano nam Patrioty, rakiety do obrony przeciwlotniczej. Żart polegał na zderzeniu nazwy rakiet z naszym nie zawsze najrozsądniejszym patriotyzmem”. Představitel městského úřadu uvedl, že poprosí o nahrazení vtipu jiným (zahrádka kavárny je městským pozemkem – tyto zahrádky mají být spojované s čímsi příjemným a ne popuzovat). No a majitele kavárny jistě těší, jak nečekaný skandál přispěl k popularitě jeho podniku.
e-GAG 22/09
2009-04-24, na podstawie informacji w Sadurski.com
Różowa seria Łuczyńskiego
Ukazała się książka “Różowa seria” z humorystycznymi rysunkami Sławomira Łuczyńskiego dla dorosłych
Łuczyński znów sam sobie wydał książkę z rysunkami. I znów w niedużym nakładzie, więc erotomani z całej Polski będą niepocieszeni. Bo to książka, jak autor zaznaczył na okładce: tylko dla dorosłych. Na kilkudziesięciu stronach widać zarówno postacie z bajek i legend (żabki, rycerze, krasnoludki, królowie, duchy, anioły, wiedźmy, smok wawelski, czerwony kapturek, jak i scenki bliskie naszej codzienności, przedstawiające sytuacje z alkowy życia małżeńskiego. Są i zbereźne dziewczynki, z wyglądu chyba niepełnoletnie. Na szczęście bez szczegółów, bo ten zbereźnik narysował je czarną kreską.
Żeby nie było, że wszystko mi się podoba. Książka nosi tytuł: Różowa seria, a okładka jest pomarańczowa. A panie na zdjęciu na ostatniej stronie okładki stojące przy Łuczyńskim, tylko na górze są rozebrane. W następnej książce trzeba to koniecznie zmienić.
Recenzja: Sadurski.com
2009-04-02
Czeczot w kampanii Radia TOK FM
Satyryczne rysunki Andrzeja Czeczota promujące stałe audycje Radia TOK FM pojawią się w prasie i na billboardach
1 kwietnia 2009 r. wystartowała reklamowa kampania wizerunkowa Radia TOK FM, ukazująca wybrane, cykliczne audycje tej stacji – m.in. “Poranek Radia TOK FM”, “E.K.G Ekonomia Kapitał Gospodarka”, “Kochaj się długo i zdrowo” i “Popołudnie Radia TOK FM”.
Zostały one przedstawione w satyrycznym ujęciu przez Andrzeja Czeczota, który rysunki wykonał swoją swoją specyficzną, rozpoznawalną kreską. Reklamy pojawią się w prasie (Polityka, Forum, Gazeta Wyborcza i Metro) oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej AMS.
2009-04-01. Lublin
Gwiazda Dawida i oburzenie
Oburzenie organizacji żydowskich wywołał rysunek satyryczny Patricka Oliphanta, komentującego niedawną interwencję zbrojną Izraela w Strefie Gazy
Maszerujący żołnierz bez głowy, z uniesionym mieczem, pchający przed sobą machinę w kształcie Gwiazdy Dawida mającą kły i uciekająca przed nim kobieta z małym dzieckiem na rękach, z napisem gaza – to rysunek 75-letniego Australijczyka Patricka Bruce “Pat” Oliphanta. Rysownik od 1964 roku mieszka w USA, w 1967 r. otrzymał Nagrodę Pulitzera i jest uznawany za jednym z najlepszych prasowych karykaturzystów politycznych. Nie jest związany z żadną redakcją, a jego rysunki rozprowadza jedna z agencji rysunkowych.
Opisany wyżej rysunek, nawiązujący do niedawnej interwencji militarnej Izraela w Strefie Gazy w minioną środę opublikowało szereg amerykańskich gazet oraz znalazł się w wielu serwisach internetowych i niemal natychmiast wywołał burzę. Zaprotestowały wielkie żydowskie organizacje: Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) i Centrum Szymona Wiesenthala. “Pełen nienawiści w odniesieniu do Gwiazdy Dawida”, “Obrzydliwie antysemicki rysunek”, “Karykatura naśladuje jadowitą antysemicką propagandę ery nazistowskiej” – to niektóre z określeń padających w związku z publikacją rysunku.
Rzecznik Universal Press Syndicate – agencji rozprowadzającej rysunki Oliphanta, w wydanym oświadczeniu broni twórcę: “Podobnie jak wszyscy inni rysownicy, korzysta ze swego serca, aby komentować ważne sprawy powszechnie podawane każdego dnia przez światowe media. (…) To, że jego rysunek czasami rozpala intensywną debatę, to wynik i świadectwo jego talentu”.
Wezwano to usunięcia rysunku ze strony internetowej New York Timesa, a jego rzeczniczka oświadczyła: “Nie umieściliśmy karykatury w gazecie i nie zamierzamy tego robić”. Dodała, że na stronie NYTimes był jedynie link do rysunku, znajdującego się na innej stronie www.
Izraelska ofensywa w Strefie Gazy, rozpoczęta w grudniu ub. r. była skierowana przeciwko bojówkom Hamasu, organizującym ataki rakietowe na miasta w południowej części Izraela. Zakończyła się rozejmem zawartym 17 stycznia 2009. Izrael był krytykowany przez wiele zachodnich rządów oraz organizacji walczących o prawa człowieka, m.in. Human Rights Watch. W raporcie ONZ uznano reakcję izraelską za “niewspółmierną”. Obliczono, że po stronie palestyńskiej było 1453 ofiar, wśród nich 431 dzieci i 114 kobiet. Po stronie izraelskiej było kilkanaście ofiar.
2009-03-28
Adam Korpak w Muzeum Karykatury
Remanent Rysownika – to tytuł wystawy Adama Korpaka, Polaka mieszkającego w Finlandii, która zostanie otwarta w Muzeum Karykatury w Warszawie
30 marca 2009 r. o godz. 18.00, w Muzeum Karykatury w Warszawie, zostanie otwarta (wejście dla osób zaproszonych) wystawa Adama Korpaka “Remanent Rysownika”. Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. ilustracje do fińskiego eposu “Kalevala”.
Ekspozycja dla publiczności będzie czynna od 1 do 26 kwietnia.
Adam Korpak – ur. 1936 r., polski grafik i rysownik, absolwent krakowskiej ASP, od 1974 r. mieszka i tworzy w Finlandii. Trzy razy w tygodniu zamieszcza swoje rysunki w najbardziej poczytnej fińskiej gazecie “Helsingin Sanomat”. Jego rysunkowe komentarze tak celnie trafiają do wyobraźni Finów, że powierzono mu zilustrowanie narodowego eposu “Kalevala”. Był uczestnikiem wielu wystaw. W 2007 r. zdobył Grand Prix Satyrykonu w Legnicy, a rok później był przewodniczącym jury tego konkursu.
2009-03-27
Andrzej Mleczko ciekawostki i inne informacje z archiwum portalu Sadurski.com