AZS atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co to takiego?

Czas czytania:2 minut/y, 47 sekund/y

Silny świąd, sucha, łuszcząca się skóra oraz ciągle nawracające okresy zaostrzenia, to charakterystyczne cechy atopowego zapalenia skóry. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, która ma uwarunkowania genetyczne. Może wystąpić w każdym wieku u obu płci. Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, która uwarunkowana jest genetycznie. Choroba występuje w każdym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podczas przebiegu choroby często dochodzi na zmianę do wygaszania i ponownego nasilania się objawów.

Obecnie prowadzone badania wskazują, że choroba ma podłoże genetyczne. Jednak oprócz tego, mówi się o kombinacji czynników nie tylko genetycznych, ale również środowiskowych oraz immunologicznych. Atopowe zapalenie skóry zostało uznane za chorobę cywilizacyjną, ponieważ zmaga się z nią aż 1/3 populacji.

Przyczyny występowania AZS

Obecnie uważa się, że atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w genach. Głównym problemem choroby są nieprawidłowe odpowiedzi układu odpornościowego człowieka na małe dawki antygenów. Skutkiem takowej nieprawidłowości jest nadmierne wytwarzanie przeciwciał IgE, skierowanym przeciwko alergenom. Dermatolodzy jednoznacznie twierdzą, że atopia to skłonność do reagowania w specyficzny sposób na alergeny środowiskowe.

Chorzy na AZS często spotykają się z nieprzewidywalną i nadmierną reakcją na pyłki roślin, alergeny pokarmowe czy sierść zwierząt. Rozwój atopowego zapalenia skóry zazwyczaj ma miejsce we wczesnym okresie dziecięcym.

AZS – objawy choroby

Na szczęście lub nie, atopowe zapalenie skóry ma dość oczywiste i charakterystyczne objawy, dzięki którym można łatwo zdiagnozować chorobę. Oczywiście u każdego przebieg każdej choroby wygląda nieco inaczej. Jednak w tym przypadku objawy są jednoznaczne u prawie każdego pacjenta i mają tą samą formę. Mowa tu m.in. o:

  • zaczerwieniona i sucha skóra
  • silny świąd skóry
  • silnie łuszcząca się skóra
  • skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych
  • nadmiernie pęknięcia na skórze
  • widoczne przebarwienia

Wyżej wymienione objawy to nie wszystko, ponieważ AZS często towarzyszą inne schorzenia atopowe, np. astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek. Atopowe zapalenie skóry można również podzielić na różne fazy. Dlatego też np. w ostrej fazie choroby można mieć do czynienia z rumieniami. Rumieniom mogą towarzyszyć nadżerki, pęcherzyki oraz grudki, których drapanie pogorszy sytuację.

Jak wygląda diagnoza AZS?

Pomimo oczywistych objawów podczas rozwoju atopowego zapalenia skóry, to do samej diagnozy potrzebny będzie dermatolog lub alergolog. Zwrócą oni uwagę na miejsce występowania zmian skórnych, bowiem każda choroba skóry ma swoją ulubioną lokalizację. Typowe zmiany skórne dla AZS umiejscowione są w przegubach łokci i kolan, na szyi, w oczodołach. Zdarza się również, że pojawią się na ramionach.

Lekarz zazwyczaj rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz po oględzinach zmian skórnych. Jednak często pomocne okazują się badania w kierunku alergii, takie jak np. poziom przeciwciał IgE we krwi. Dzięki badaniom, lekarz może stwierdzić na co dokładnie uczulony jest pacjent.

atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry w Klinice OT.CO w Warszawie: https://klinikaotco.pl/blog/atopowe-zapalenie-skory/

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Terapia atopowego zapalenia skóry polega na naprawieniu uszkodzenia naskórka z zastosowaniem maści i kremów natłuszczających. Jest to konieczne, ponieważ skóra pęka, łuszczy się i jest nadmiernie sucha. Dodatkowo silny świąd powoduje chęć drapania, co sprawia, że pacjent sam prowadzi do uszkodzenia naskórka. Zdarza się również, że lekarz zaleca stosowanie preparatów steroidowych. Istnieje także nowoczesne stosowanie leków przeciwzapalnych, np. takrolimus i pimekrolimus, oraz fototerapię, czyli leczenie światłem.

Atopowe zapalenie skóry w Sadurski.com

Zobacz też:
>
>

masturbacja Poprzedni post Jak zadbać o swoje zdrowie i dobrostan? Oddaj się masturbacji
Głogów zamek w Głogowie Zamek Książąt Głogowskich Następny post Zamek Książąt Głogowskich w Głogowie i jego historia