10 niezwykłych ciekawostek o bakteriach
Bakterie ciekawostki i interesujące fakty, które warto znać – w skrócie
Bakterie ciekawostki
1) Tylko kilka procent bakterii, z którymi każdy z nas na co dzień ma do czynienia, to bakterie szkodzące zdrowiu czyli chorobotwórcze (patogeny). Niektóre żyją w naszym wnętrzu (układ pokarmowy, oddechowy) i na skórze.
2) Bakterii na pewno nie ma w mózgu oraz wewnątrz gałki ocznej.
3) Jedne bakterie żyją krótko, np. kilka dni lub tygodni, inne (np. salmonella) żyją ponad 4 lata.
4) Podobno na desce kuchennej do krojenia jest 200 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej.
5) Brytyjski dziennik napisał od koniec roku 2018, że Brytyjczycy przebadali tablice dotykowe, dzięki którym można złożyć zamówienie w restauracjach Mc Donalds. Na wszystkich ośmiu (6 w Londynie i 2 w Birmingham) znaleziono bakterie kałowe. Skąd się wzięły? Część klientów nie myje rąk po wyjściu z ubikacji, do tego tablice dotykowe choć myte i czyste, nie są odkażane.
Ciekawostki o bakteriach
6) Naukowcy z uniwersytetu Arizonie stwierdzili, że na butach, w których wychodzimy znajduje się 421 tysięcy różnych bakterii. Twierdzą, że 96% podeszw jest kolebką rozsiewania groźnych bakterii.
7) Naukowcy z Uniwersytetu w Kolorado: na naszych dłoniach znajduje się średnio 3200 bakterii ze 150. różnych gatunków. Jest ich więcej, jeśli rzadko myjemy dłonie.
8) W ciągu życia człowiek wita się z innymi ludźmi przez podanie dłoni 15.000 razy. W tym czasie wymieniamy się bakteriami.
9) Sinice znane z otwartych akwenów – zalewów, jezior, morskich zatok mnożą się, m.in. wtedy, gdy do wody trafiają nawozy z okolicznych pól, a do morza zanieczyszczone wody z rzek.
10) W Indiach żyje osoba która w nosie ma wszystkie bakterie (pokreślenia użyliśmy w przenośni!). Po prostu z powodów światopoglądowych od kilkudziesięciu lat się nie myje. Nie wiadomo, czy skóra tej osoby została przebadana na obecność bakterii. Ale mówi, że ciągle czuje się świetnie i nie choruje.
Bakterie ciekawostki o bakteriach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bakterie kałowe
> Koronawirus