turecki dron Bayraktar ciekawostki drony bojowe

Bayraktar – morderczy dron z Turcji

Czas czytania:4 minut/y, 22 sekund/y

Bayraktar ciekawostki

Piekielnie skuteczne tureckie drony sieją spustoszenie w kolumnach pancernych rosyjskiej armii w Ukrainie. Powstała nawet ukraińska piosenka i teledysk, radująca serca ukraińskich obrońców ojczyzny.

Drony – wojenni pogromcy wroga

Obecna wojna w Ukrainie pokazuje, jak bardzo wzrosła skuteczność ataków z powietrza i jak ważne jest dla współczesnej armii posiadanie sił powietrznych. Ataki rakietowe, ataki lotnicze, wreszcie drony. Nie od dziś wiadomo, że ten, kto króluje w powietrzu, ma znacznie większe szanse na pokonanie wroga.

Rosyjskie czołgi i inne pojazdy pancerne są niemal bezbronne, gdy uderzają w nie precyzyjne pociski wystrzelone z bezzałogowych latających automatów, kierowanych z oddali. Dron w krótkim czasie może obrócić w pył kilka pojazdów wroga, wrócić, otrzymać nowe bomby i ponownie wystartować do ataku. A w przypadku jego zestrzelenia, nie ma strat w ludziach, bo wewnątrz nie było pilota. Jest kierowany z ziemi.

2 marca 2022 r., po kilku dniach od wkroczenia armii rosyjskiej, sztab ukraiński podał, że tureckie drony Bayraktar zniszczyły sto kilkadziesiąt czołgów i pojazdów pancernych Rosjan. Nawet jeśli podawane liczby są przesadzone, a rosyjskie kolumny pancerne w chwili ataków stały w miejscu, udostępnione w mediach społecznościowych filmy, które z dronów zarejestrowały trafienia w cele, robią wrażenie.

turecki dron Bayraktar ciekawostki
Turecki dron Bayraktar podczas startu. Foto: Bayhaluk / cc by-sa 4.0

Piosenka o Bayraktarze

Melodyjna, prosta i wpadająca w ucho piosenka stworzona przez anonimowego (obecnie) autora z Ukrainy, uzupełniona o równie prosty teledysk, ma 2 minuty. Ale to jej przekaz (słowa) są najważniejsze, wraz z filmami pokazującymi jego precyzję uderzenia. Teledysk ma walczących Ukraińców podtrzymać na duchu. Ten w amatorski sposób zmontowany teledysk, uzupełniony o anglojęzyczne tłumaczenie słów piosenki, błyskawicznie rozniósł się po Internecie.

Niżej teledysk, choć YouTube część takich materiałów usuwa i nie wiemy jak długo będzie dostępny.

Najeźdźcy przybyli do nas, do Ukrainy
Nowe mundury, wojenne maszyny
I nie spodziewali się, że ich sprzęt zmieni w pył.

Bayraktar!…
Bayraktar!…

Turecki dron o nazwie Bayraktar, dotąd znany głównie fanom uzbrojenia wojskowego, błyskawicznie zdobył reklamę na całym świecie. Piosenka rozsławiła killera produkowanego w Turcji, którego dotychczas zakupiło kilka państw. Jest wśród nich Polska (96 maszyn), Katar, Maroko, Azerbejdżan, Libia, Kirgistan i Turkmenistan. Także Ukraina, która przed najazdem wojsk rosyjskich kupiła w sumie około 20 Bayraktarów. I choć ukraińska obrona używa też latających maszyn z innych państw, to Bayraktar zdobył sławę.

Drony dla ukraińskiej armii

W 2019 r. Ukraina zakupiła 6 takich maszyn, a kontrakt był wart 69 milionów dolarów. Ich skuteczność została sprawdzona w Donbasie na wschodzie Ukrainy, więc pod koniec 2021 r. Ukraina postanowiła zakupić 24 kolejne Bayraktary TB2.

Drony bojowe świetnie sprawdziły się też podczas walk w Górskim Karabachu, pomiędzy wojskami Armenii i Azerbejdżanu. Zakup dla azerskiej armii okazał się bardzo dobrą decyzją, a Bayraktar siał spustoszenie wśród wojsk Armenii. To wtedy pojawiło się w sieci szereg filmów z tych dronów, dokumentujących skuteczność ataków.

stacje kierowania i kontroli systemu dron Bayraktar ciekawostki
Stacje kierowania i kontroli systemu. Bayraktar ciekawostki, foto: Ministry of Defence of Ukraine / cc by-sa 4.0

Bayraktar ciekawostki o dronie, dane techniczne

Myśląc o dronie, często mamy w głowie małą latającą maszynę, która filmuje i fotografuje. W przypadku konstrukcji używanej do celów militarnych, w dodatku mającej przenosić broń, jest to już maszyna o znacznie większych rozmiarach i naszpikowana elektroniką.

Bayraktar TB2 ma 12 metrów rozpiętości i 6,5 metra długości. Osiąga pułap 8,2 tys. metrów, choć generalnie używany jest na wysokościach do 5,5 tys. metrów. Jego zasięg wynosi 150 kilometrów i maszyna może utrzymać się w powietrzu do 27. godzin. Ma 650 kg ciężaru i może zatankować 300 litrów paliwa.

Dron jest wyposażony m.in. w kamerę termowizyjną i laser podświetlający cel, a głównym elementem systemu jest odbiornik fal radiowych, działający w zakresie od 10 MHz do 6 GHz. Na pokład może zabrać ładunek do 150 kg. wagi. Głowica obserwacyjna Bayraktara jest w stanie dostrzec człowieka z odległości nawet 10 kilometrów. Dron przenosi minibomby, z których najmniejsze MAM-C ważą 6,5 kg. Tym niemniej, podane wyżej informacje są ramowe. W zależności od potrzeb, ulegają zmianom w zależności od zamówienia. Dodajmy, że ten dron jest produkowany przez prywatną firmę turecką, Baykar Makina.

minirakieta dla Bayraktara drony bojowe
Minirakieta MAM-L. Bayraktar jednorazowo może wziąć ze sobą 2 do 4 takich pocisków. Foto: Kingbjelica / cc by-sa 4.0

Historia Bayraktara

Prace nad dronem rozpoczęto na początku 2012 roku, a prototyp wystartował w powietrze 3 maja 2014 roku. W kolejnym miesiącu wzniósł się na wysokość ponad 8200 metrów, przy pełnym obciążeniu. Trzy miesiące później został publicznie zaprezentowany, a kilka miesięcy później (16 czerwca 2015 roku) drony otrzymała turecka armia. Przez kolejnych 5 lat wyprodukowano 154 Bayraktary TB2.

Choć początkowo miał być wykorzystywany do działań wywiadowczych, Bayraktar szybko otrzymał uzbrojenie. Obecnie tureckie siły zbrojne mają ponad 100 takich maszyn i liczba ta rośnie.

Oprócz Bayraktara ukraińska armia dysponuje też dronami produkowanymi w innych państwach. Do tego na Ukrainie produkowany jest Predator. Jest nieduży i nie tak skuteczny w boju, jak jego turecki kolega, za to kosztuje podobno 20 tys. dolarów.

Na razie to jednak Bayraktar stał się sławny i nie raz sprawdzony podczas rzeczywistych działań wojennych. W dodatku takie właśnie imię otrzymał lemur, który urodził się w ZOO w Kijowie, kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Bayraktar ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Ministry of Defence of Ukraine / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Ciekawostki o armatach
> Amfibie ciekawostki

staw skokowy po kontuzji rehabilitacja Poprzedni post Mobilizacja stawu skokowego po kontuzji sportowej
Legnica atrakcje zabytki co zobaczyć Następny post Atrakcje Legnicy