Zadziwiające ciekawostki o Bełchatowie
Z czego słynie miasto Bełchatów ciekawostki i najważniejsze informacje o Bełchatowie
Bełchatów informacje, historia
1) Bełchatów, to miasto leżące w centralnej Polsce, w województwie łódzkim. Jest tu siedziba władz powiatu bełchatowskiego i gminy wiejskiej Bełchatów.
2) W Bełchatowie mieszka ok. 57 tys. mieszkańców. Prawa miejskie miał w latach 1737-1870 oraz ma obecnie, od 1925 roku.
3) Nazwa miasta pochodzi od staropolskiego imienia Bełchat, założyciela i właściciela osady. Imię pochodzi od słowa bełch – czyli: wir wodny.
4) Błyskawiczny rozwój miasta nastąpił w ostatnich kilkudziesięciu latach i ma związek z powstaniem Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów” i Elektrowni Bełchatów. W 1975 r. w Bełchatowie mieszkało ok. 11 tys. ludzi, w 2002 r. ponad 63 tysiące – najwięcej w dotychczasowej historii.
Bełchatów zabytki, atrakcje
5) Dworek Olszewskich jest zabytkiem, należącym kiedyś do Państwa Hellwig. Zbudowano go w pierwszej połowie XVIII wieku. Przed Dworkiem znajduje się grób małżeństwa Stefana i Anieli (Nelly) Hellwigów. Tu się zaręczyli i tu spoczęli po śmierci. Aniela przywiozła ciało ukochanego męża, który zginął w wojnie z Bolszewikami (1920), pochowała go, a potem z rozpaczy popełniła samobójstwo.
6) Późnobarokowy Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w I połowie XVIII wieku dla Franciszkanów.
7) W bełchatowskim parku można na żywo zobaczyć nie używaną już w rolnictwie sieczkarkę toporową. Dawniej służyła do cięcia słomy na sieczkę. Wentylator wdmuchiwał pociętą słomę do sąsieku, stodoły lub na poddasze.
8) W Kleszczowie (ul. Szkolna) i Złotnicy są punkty widokowe, z których można oglądać odkrywkę kopalni węgla brunatnego oraz elektrownię. Krajobrazy są trochę… księżycowe.
Kopania, elektrownia i rekordy
9) Elektrownia Bełchatów, to największa elektrownia w Polsce i największa elektrownia opalana węglem brunatnym na świecie. Składa się z 13 bloków energetycznych. Znajduje się w pobliżu Bełchatowa.
10) Początki kopalni Bełchatów sięgają lat 70 tych, jednak historia kompleksu energetycznego w okolicach Bełchatowa rozpoczęła się już na początku lat 60. Wtedy to natrafiono na pokłady węgla brunatnego we wsi Piaski. Decyzja budowy kopalni zapadła w latach 70-ych.
11) Poza eksploatacją węgla, w kopalni Bełchatów odbywa się także eksploatacja surowców skalnych, głównie kamienia wapiennego.
12) Gdybyśmy chcieli do Elektrowni Bełchatów dowozić pociągami węgiel brunatny, to pełen pociąg węgla musiałby przyjeżdżać co 30 minut.
13) Obliczono, że każdego roku z wielkiej dziury kopalni Bełchatów, odprowadzane są takie ilości wody, które mogłoby zapełnić 72 tysiące basenów.
14) Według obliczeń studentów AGH w Krakowie, Pole Bełchatów jest tak ogromne, że mogłoby być jednym wielkim grobowcem dla całej ludzkości.
15) W ziemi na terenie Bełchatowa jest największa dziura w Polsce, a nawet w Europie. Podobno jest widoczna z kosmosu. Jej powierzchnia wynosi mniej więcej tyle, co 5 tysięcy boisk piłkarskich.
16) Po 2027 r. w Bełchatowie powstanie prawdopodobnie najgłębsze sztuczne jezioro w Polsce. Zostaną wyłączone pompy i tereny kopalni Bełchatów z Pola “Bełchatów” i Pola “Szczerców” (czyli wspomniana wyżej dziura) zostaną zalane. Tworzenie najgłębszego jeziora w Polsce ma trwać 10 lat.
17) Teren kopalni wycieczki mogą zwiedzać, po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniach.
Bełchatów ciekawostki
17) Góra Kamieńsk (395 metrów wysokości), to największe wzniesienie w środkowej Polsce. Jest ona przykładem ciekawego zagospodarowania terenu pogórniczego, na potrzeby miejsca turystyki i wypoczynku. Góra została usypana przez górników z kopalni Bełchatów, a aktualnie na terenach znajduje się elektrownia wiatrowa, stok narciarski i tor saneczkowy.
18) Najstarsze kości mamuta w Polsce zostały znalezione w wyrobisku górniczym odkrywki Pola Bełchatów. Było to na drugim poziomie roboczym, 164 m n.p.m. Został wydobyty prawy górny ząb trzonowy oraz prawy cios z fragmentem kości międzyszczękowej, należący do mamuta stepowego. Najnowsze znaleziska pozostałości po innym mamucie pochodzą z 2012 roku. Znaleziono wtedy kompletną żuchwę, żebro, elementy kości biodrowej, łonowej i kulszowej.
19) Mamut nie jest jedynym zwierzęciem prehistorycznym, którego szczątki zostały odnalezione w kopali Bełchatów. Znaleziono również szczątki zwierząt trzeciorzędowych np. małp i ryb.
20) Do najbardziej wartościowych odkryć na terenie kopalni w Bełchatowie, należą: największe w Polsce środkowej centrum produkcji ceramiki toczonej na kole z okresu wpływów rzymskich (III-IV w. n.e.) w Chabielicach, cmentarzysko wraz ze świątynią z XI/XII w, osada i cmentarzysko z epoki żelaza (VI-V w. p.n.e.) w Grabku oraz osady wczesnośredniowieczne z IX-X i XIII-XIV w. w Zabrzeziu.
21) W Bełchatowie działa kilka klubów sportowych. Jednym z nich jest piłkarski klub GKS Bełchatów, założony w 1977 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie GIEKSA Arena przy ul. Sportowej 3, który może pomieścić ponad 5 tys. kibiców.
Bełchatów ciekawostki: (c) Sadurski.com