Bełżyce, woj. lubelskie – ciekawostki
Bełżyce ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia i zabytki Bełżyc. Co ciekawego w Bełżycach?
Miasto Bełżyce
1) Bełżyce, to kilkutysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bełżyce. Leży nad rzeką Krężniczanką, dopływem Bystrzycy. Miasto znajduje się 26 km na południowy zachód od Lublina, 14 km od Nałęczowa.
Ciekawostki z historii Bełżyc
2) Jest to prywatne miasto szlacheckie, lokowane w 1417 roku. Po utracie praw miejskich w 1869 roku (po upadku powstania styczniowego) uzyskało je ponownie w 1958 roku.
3) W XVI i XVII wieku Bełżyce były jednym z ważniejszych ośrodków małopolskiego kalwinizmu, a potem znaczący ośrodek braci polskich.
4) W latach 1558–1783 stał w Bełżycach zbór kalwiński, dopóki nie strawił go pożar.
5) W 1796 r. Bełżyce znalazły pod zaborem austriackim i weszły w skład Galicji Zachodniej.
6) W 1860 r. w mieście było 25 domów murowanych i 115 drewnianych, także drewniany młyn, gorzelnia i browar.
7) W 1940 r. Niemcy założyli w Bełżycach getto. W październiku 1942 ok. 3 tysięcy Żydów wywieźli do obozu zagłady w Sobiborze. W marcu 1943 r. zlikwidowano getto. Kilkuset Żydów zamordowano, pozostałych wywieziono do obozu koncentracyjnego Majdanek.
Bełżyce zabytki, atrakcje
8) Późnorenesansowy kościół Nawrócenia św. Pawła zbudowano na początku XV wieku. To jeden z przykładów renesansu lubelskiego, położony na Szlaku Renesansu Lubelskiego.
9) Na początku XV wieku Spytko z Tarnowa zbudował w Bełżycach zamek. Gdy w połowie XV w. należał do Pileckich herbu Leliwa, odbył się tu zjazd szlachty. Zdecydowano wtedy, że królem Polski zostanie Kazimierz Jagiellończyk. W 1648 r. miasto i zamek zniszczyli Kozacy Chmielnickiego. Na przełomie XVIII i XIX wieku zamek został opuszczony, w 1829 roku rozebrano umocnienia i wybudowano tu browar i gorzelnię. W czasie drugiej wojny światowej (w 1942 roku) budynek zaadaptowano na mleczarnię i jest ona tu do dziś. Do chwili obecnej z dawnego zamku zachowała się dolna część murów z kolebkowymi sklepieniami.
10) W Bełżycach są także: dawny zajazd z przełomu XVIII i XIX wieku, dwór Brzezińskich wybudowany w latach 40. XIX w. z kompleksem parkowym oraz cmentarz żydowski z XIX wieku.
Bełżyce ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: kościół Nawrócenia św. Pawła, Foto: Ateliers / cc by-sa 3.0
Zobacz też:
> Hrubieszów
> Lubartów
> Krasnystaw