Ustronie Morskie plaża Wesoły Wieżowiec rekord

Bośnia i Hercegowina – Wesoły Wieżowiec

Czas czytania:2 minut/y, 31 sekund/y

Przedstawiamy kolejne podróże najmniejszego wieżowca świata. Dziś Bośnia i Hercegowina

NeumBośnia i Hercegowina

Kilkutysięczne miasteczko Neum na południu Bośni i Hercegowiny (w kantonie hercegowińsko-neretwańskim), jest położone nad Morzem Adriatyckim. To miejsce szczególne, gdyż ten kraj nie miałby dostępu do morza, gdyby nie ten kilkunastokilometrowy skrawek ziemi, wżynający się między Chorwację, na końcu którego jest właśnie Neum. Stąd jest 60 kilometrów do Dubrownika (miasto w Chorwacji).

Neum żyje głównie z turystyki, jest tu kilka tysięcy miejsc noclegowych do wykorzystania w sezonie, a ceny zakwaterowania i wyżywienia są trochę niższe niż w niedalekiej Chorwacji. Miłośnicy przeszłości mogą tu zobaczyć trzy nekropolie (Donje Hrasno, Glumina i Hutovo) z II i III wieku.

Neum, to 250. miejsce świata, w którym został sfotografowany Wesoły Wieżowiec. Było to możliwe dzięki Jackowi Gallantowi.
(maj 2014)

SarajewoBośnia i Hercegowina

W Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny (jedno z państw na Bałkanach), mieszka ponad 300 tys. osób. Miasto zostało założone w 1462 r. przez Turków Osmańskich.

Z ciekawostek: zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie w 1914 r. było początkiem I wojny światowej, a w 1984 r. odbyły się tu zimowe igrzyska olimpijskie. Miasto mocno ucierpiało w czasie działań wojennych w latach 1992-95.

I najnowsza ciekawostka z dziejów miasta: pod koniec sierpnia 2014 Sarajewo odwiedził Wesoły Wieżowiec, a do tej wizyty przyczynił się Jacek Gallant, członek PDH. Wesoły Wieżowiec został sfotografowany obok dawnej wieży wodnej, a obecnie zdroju ulicznego w muzułmańskiej części miasta (Baščaršija) i obok XVI-wiecznych ruin magazynów zbudowanych w czasach otomańskich przez robotników przywiezionych przez Turków z Dubrovnika. Odwiedził także Radę Miejską (Sarajevo City Hall).
(wrzesień 2014)

WiszegradBośnia i Hercegowina

Wiszegrad, to ponad 20-tysięczne miasto we wschodniej Bośni i Hercegowinie, nad rzeką Driną. Jest tu zabytkowy Most Mehmeda Paszy Sokolovicia, zbudowany w XVI wieku przez Turków, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ma 179,5 metra długości i składa się z 11 przęseł o długości od 11 do 15 metrów. Most był cudem ówczesnej architektury i jest symbolem łączącym Zachód z Orientem oraz Bośnię z Serbią.

Most ucierpiał podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, lecz każdorazowo został odbudowany. Most ten jest “tytułowym bohaterem” wydanej w 1945 roku powieści-bestselleru Ivo Andricia “Most na Drinie”. Autor, późniejszy Noblista, wychowywał się w Wiszegradzie.

Dzięki Jackowi Gallantowi Wesoły Wieżowiec w sierpniu 2014 r. miał okazję zobaczyć ten słynny most.

Mostar Bośnia i Hercegowina

Urocze miasto Mostar leży nad rzeką Neretwą i ma 100 tysięcy mieszkańców. Jest nieformalną stolicą Hercegowiny. Leży w państwie Bośnia i Hercegowina. Nazwa Mostar pochodzi od słowa “mostari” czyli “strażnicy mostu”.

Do dziś widać tu ślady wojny z lat 90. XX wieku, ale też wiele miejsc odbudowano. Między innymi Stary Most z czasów osmańskich (II połowa XVI wieku), który wraz z najbliższymi jego okolicami znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Most jest symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – chrześcijaństwa z islamem, katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Obecnie jest odbudowany po tym, jak w 1993 r. zniszczyły go czołgi chorwackiej armii.

Wesoły Wieżowiec przybył do Mostaru wraz z Jackiem Gallantem, członkiem Partii Dobrego Humoru.
(wrzesień 2014)

dobry humor sen sny sennik dowcipy Poprzedni post Dowcipy o spaniu i snach
sroka ciekawostki ptaki najpopularniejsze przysłowia polskie Następny post Sroki też urządzają pogrzeby. A szympansy…