Brama Twardowskiego – co to takiego?
Brama Twardowskiego, to skalny ostaniec będący bramą do lasów złotopotockich. Ten charakterystyczny ostaniec skalny ma otwór przypominający bramę. Symbol terenu północnej Jury, nazwany tak przez Zygmunta Krasińskiego
Ostaniec związany jest z legendą o czarnoksiężniku Twardowskim, który dosiadając koguta odbił się od skały i poszybował na Księżyc, wybijając w wapieniu dziurę.
Geologicznie to wapień skalisty powstały w okresie jury na dnie ciepłego morza, z wapiennych szczątków obumarłych organizmów. W epoce górnej jury doszło tu do odsłonięcia płyty wapiennej z morza, a w górnej kredzie do ponownej transgresji morskiej, która doprowadziła do wypłukania skał i utworzenia jaskiń. Pod koniec kredy, w wyniku ruchów laramijskich obszar został wydźwignięty, a w środkowym miocenie doszło do nasilenia ruchów tektonicznych, dzięki czemu fragment podziemnej jaskini został wypiętrzony.
Z czasem skała została obrobiona przez deszcze przyjmując postać bramy. Skała już za czasów Krasińskich w 1857r. została udostępniona turystycznie poprzez wybudowanie do niej drewnianych schodów.
Podczas wojny obronnej w 1939 r. w jej okolicy toczyły się krwawe boje Armii Kraków z hitlerowskim najeźdźcą. Dzisiaj Brama Twardowskiego przyciąga turystów swoją oryginalnością i pięknem.
Brama Twardowskiego znajduje się w Rezerwacie Parkowe (miejscowość Złoty Potok), 900 metrów od parkingu usytuowanego przy trasie 793. Spod parkingu należy udać się trasą biegnącą do Siedlca. Zaraz potem widać tablicę informacyjną. Po przejściu 50 metrów w górę, już jesteś pod Bramą.
Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Podróże po Polsce. Zobacz też:
> Kazimierz Dolny
> Wisła
> Lądek-Zdrój
> Szydłowiec