Ciekawostki o Brzezinach, woj. łódzkie
Brzeziny ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Brzezin, zabytki, z czego słynie tu miasto
Brzeziny
1) Brzeziny, to miasto w województwie łódzkim, nad rzeką Mrożycą. Jest siedzibą powiatu brzezińskiego i mieszka tu ok. 13 tys. ludzi.
2) Miejscowość założono w XII wieku, a prawa miejskie uzyskała przed 1329 rokiem.
Brzeziny zabytki
3) Gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (stoi przy ul. Kościuszki 48) wzniesiono w XIV wieku. Jego częścią jest renesansowa kaplica Lasockich z XVI wieku, w której znajduje się późnorenesansowy ołtarz z XVII wieku.
4) Kościół św. Franciszka z Asyżu zbudowano w 1754 r. Jest częścią zespołu klasztoru Reformatów. Kościół i klasztor były wielokrotnie niszczone i odbudowywane, ostatnio po II wojnie światowej.
5) Barokowy kościół Ducha Świętego, świątynię sióstr bernardynek, zbudowano w XVIII wieku. W ołtarzu znajduje się XVII-wieczny obraz przedstawiający Matkę Boską.
6) W Brzezinach stoi drewniany kościół św. Anny, zbudowany w 1719 roku.
Brzeziny atrakcje, co zobaczyć
7) Muzeum Regionalne (ul. Piłsudskiego 49) założono w 1972 roku i jest placówką miejską. Jest tu ok. 5,2 tys. eksponatów o charakterze historycznym i etnograficznym. Mieści się w neogotyckim, zabytkowym budynku.
8) W pobliżu Brzezin, w dolinie rzeki Mrożycy, znajduje się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Został utworzony w 1996 roku, ma 115,80 km² powierzchni i położony jest na terenie pięciu gmin, w tym gminy Brzeziny.
9) Od strony ulicy, blisko kościoła św. Franciszka z Asyżu, stoi pomnik Józefa Piłsudskiego (postument z płaskorzeźbą jego twarzy). Obok są pamiątkowe tablice o charakterze patriotycznym, w tym tablica z nazwiskami ofiar z lat 1939-1946.
Brzeziny ciekawostki z historii
10) Przez 330 lat, od połowy XV wieku Brzeziny były własnością rodu Lasockich. W tym czasie miejscowość intensywnie się rozwijała i stała się najważniejszym centrum produkcji sukna w Polsce. Miasto było wtedy siedzibą kasztelanii brzezińskiej i stał tu zamek.
11) W XVI wieku przybyli tu Szkoci, dzięki którym miejscowość stała się ośrodkiem browarnictwa. Po wojnach ze Szwecją (XVII w.) miasto podupadło i wyludniło się.
12) Między 1893 a 1939 r. w Brzezinach stała murowana, żydowska synagoga. Była uważana za jedną z najpiękniejszych synagog środkowej Polski. Wcześniej w tym samym miejscu stała synagoga drewniana z XVIII wieku, która spłonęła w pożarze.
13) Między 1885 a 1914 r. liczba mieszkańców Brzezin powiększyła się z 6 do 18 tysięcy. Mieszkało tu wielu Żydów. Między 1941 a 1942 r. Niemcy stworzyli tu żydowskie getto.
Brzeziny ciekawostki
14) W Brzezinach w 1961 r. urodził się aktor Zbigniew Zamachowski. Mieszkał tu pisarz Andrzej Frycz Modrzewski (1503-1572), którego imię obecnie nosi Szkoła Podstawowa nr 2 w Brzezinach.
15) Brzeziński rynek, to obecnie plac Jana Pawła II.
16) Brzeziny, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, pod względem powietrza. Mamy jednak nadzieję, że to już przeszłość.
17) Park Miejski powstał już po II wojnie światowej i jest miejscem spacerów mieszkańców. Jest tu plac zabaw dla dzieci, w stawie tryska fontanna, także studzienka Jana Nepomucena z 1880 roku.
18) Przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 6 mieści się Szpital Specjalistyczny, mający obecnie 10 oddziałów. Szpital założono w 1886 roku.
19) Jest kilka wsi o nazwie Brzeziny. Są w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, podkarpackim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim. W woj. śląskim jest też wieś Brzeziny Nowe.
Brzeziny ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Koluszki
> Konstantynów Łódzki
> Ciekawostki o Bydgoszczy