Burundi – 20 ciekawostek o państwie afrykańskim

wodospad Burundi ciekawostki atrakcje Afryka

Burundi ciekawostki i najważniejsze informacje. Przyroda, historia, co zobaczyć w tym afrykańskim państwie

Burundi informacje

1) Republika Burundi, to mały (mniej niż 28 tys. km² powierzchni) kraj we wschodniej Afryce, nie mający dostępu do morza. To najmniejsze państwo Afryki.

2) Burundi graniczy z Rwandą, Tanzanią i Demokratyczną Republiką Konga. Na południowym zachodzie przylega do jeziora Tanganika, najdłuższego (670 km) słodkowodnego jeziora świata.

3) W Burundi mieszka 11 mln ludzi. Ponad 50% z nich, to katolicy, 2 razy mniej jest protestantów. Jest tu wysoki przyrost naturalny.

4) Walutą jest frank burundyjski (BIF), a językami urzędowymi są: kirundi i francuski.

5) Krwawe wojny domowe i czystki etniczne spowodowały, że Burundi jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.

flaga Burundi ciekawostki atrakcje Afryka
Flaga Burundi ciekawostki

6) Głową państwa jest prezydent, będący równocześnie przewodniczącym dwuizbowego parlamentu, wybieranego na 5-letnią kadencję. Zgromadzenie Narodowe liczy 170 członków, a Senat – 51.

7) Burundi jest podzielone na 17 prowincji i 117 gmin.

8) W rolnictwie pracuje 90% mieszkańców kraju. Słabo rozwinięty przemysł skupia się głównie w stolicy.

Burundi ciekawostki z historii

9) Tereny obecnego Burundi przez ponad 5 wieków należały do królów Tutsi. Na początku XIX wieku wkroczyły tu wojska niemieckie i belgijskie, a Burundi stało się częścią kolonii Ruanda-Urundi. Podczas I wojny światowej zostało zajęte przez wojska belgijskie.

10) Wojna domowa (1959-1961) zakończyła się obaleniem króla i ludność Hutu przejęła władzę. Wkrótce, w 1962 r. Burundi uzyskało niepodległość.

11) W latach 70. XX wieku doszło do ludobójstwa. Tutsi zamordowali kilkaset tys. Hutu, a około 150 tys. musiało uciekać z kraju. Kolejne krwawe porachunki obu społeczności miały miejsce w 1988 roku.

12) W 1993 r. pod presją międzynarodową zorganizowano wybory. Niedługo potem zamordowano prezydenta i nastąpiły kolejne krwawe rzezie, a wojna domowa pochłonęła 300 tys. ofiar.

Burundi Afryka krowy góry
Krowy i góry w afrykańskim państwie Burundi

Burundi ciekawostki

13) Podstawą diety mieszkańców jest kukurydza, słodkie ziemniaki i fasola. Wśród tradycji w Burundi jest spożywanie posiłku ze wspólnego naczynia.

14) Na terenie Burundi znajduje się najbardziej wysunięte na południe źródło rzeki Nil. W kraju rośnie mało lasów, które nadal są wycinane.

15) 400-tysięczne miasto Bużumbura (Bujumbura) jest stolicą Burundi. Do 1962 r. miasto nazywało się Usumbura.

16) Największe miasta Burundi powyżej 20 tys. mieszkańców, to w kolejności od największego: Bużumbura, Muyinga, Ruyigi, Makamba, Ngozi, Rutana, Gitega, Bururi, Kayanza i Muramvya.

17) W pobliżu Bużumbury położone jest największe lotnisko. Jest to Port lotniczy Bużumbura (Melchior Ndadaye-Bujumbura International Airport.

Burundi co zobaczyć

18) W Burundi są trzy parki narodowe: Kibira (ok. 40 tys. ha powierzchni), Ruvubu i Park Narodowy Lasy Nyungwe. Te dwa ostatnie założono w 1982 roku.

19) Najwyższą górą kraju jest Góra Heha (2864 m n.p.m.).

20) W gminie Rumonge jest mający 3 tys. hektarów powierzchni naturalny las. Żyją tu pawiany, małpy, ptactwo i piękne motyle.

21) W mieście Gitega znajduje się Muzeum Narodowe Gitega, w którym można poznać przeszłość Burundi.

Burundi ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Botswana
> Namibia
> Uganda