Ciekawostki o Bytowie
Bytów ciekawostki i najważniejsze informacje o Bytowie
Miasto Bytów
1) Bytów (po kaszubsku: Bëtowò), to 17-tysięczne miasto w województwie pomorskim. Leży nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bytów.
2) W herbie Bytowa jest fragment zamku i dwie wieże oraz tarcza z krzyżackim czarnym krzyżem, co przypomina o krzyżackim panowaniu sprzed wieków. Od 2000 r. Bytów ma swój hejnał, który rozbrzmiewa podczas ważnych uroczystości.
Bytów ciekawostki z historii
3) Bytów prawa miejskie otrzymał w 1346 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu miejscowości pochodzi z roku 1321. Miejscowość wymieniono w niej jako Butow.
4) W 1329 r. miejscowość kupili Krzyżacy. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem (rok 1410) król Jagiełło przekazał Bytów księciu pomorskiemu Bogusławowi VIII. Był właścicielem bardzo krótko, gdyż już w 1411 r. na mocy pokoju toruńskiego ziemia bytowska wróciła do Krzyżaków.
5) W roku 1700 Bytów został nawiedzony przez wielki pożar.
6) W 1912 r. Polacy stanowili 15% mieszkańców powiatu bytowskiego, więc na mocy traktatu wersalskiego ziemie pozostały w granicach Niemiec.
7) W granicach Polski Bytów znalazł się w 1945 r., a podczas wojny stracił 70% całej zabudowy. Niemców, którzy stanowili wtedy 90% mieszkańców, wysiedlono.
8) Przy ul. Hieronima Derdowskiego znajdował się założony w XVIII w. kirkut (cmentarz) żydowski. Został zdewastowany przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
Bytów co zobaczyć, zabytki
9) Stojąca w centrum Bytowa (ul. Starokościelna) wieża, to wieża dawnego kościoła świętej Katarzyny, który zbudowano w XIV wieku. Był kilka razy niszczony i odbudowywany. Obecnie mieści się w niej Oddział Historii Miasta Muzeum Zachodniokaszubskiego. Obok wieży obecnie są pozostałości fundamentów, co pokazuje jak kościół był zlokalizowany.
10) Dawny krzyżacki, XIV/XV-wieczny zamek w Bytowie obecnie jest siedzibą Muzeum Zachodniokaszubskiego. Stoi w centrum miasta i jest jedną z jego najważniejszych turystycznych wizytówek. W XIX wieku w zamku był sąd pruski i więzienie.
11) Greckokatolicka cerkiew Świętego Jerzego zbudowano w Bytowie w XVII wieku. Przez jakiś czas był to kościół ewangelicki. W latach 80. XX wieku przeszła generalny remont.
12) Pod koniec XIX wieku zbudowano w Bytowie ceglano-kamienny most kolejowy nad Rzeką Borują, który wyglądem przypomina akwedukty rzymskie. Niektórzy piszą, że nigdy nie ułożono na nim torów i nie spełniał swojej roli. Uznano, ze linia kolejowa zostanie przeprowadzona w innym miejscu. Podobno jednak przez 30 lat jeździły po nim pociągi. To oryginalne, malownicze miejsce warte odwiedzenia.
13) Z innych zabytków Bytowa warto też wymienić XIX-wieczny kościół ewangelicki pw. św. Elżbiety (stoi na rynku) i XVIII-wieczny młyn zamkowy (obecnie restauracja).
Bytów ciekawostki
14) W Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie można zobaczyć m.in. miecz z późnej epoki brązu (między 950 a 700 r. p.n.e.). Znaleziono go podczas prac archeologicznych w 2013 roku.
15) W Bytowie jest jedno mroczne miejsce. To dom seryjnego zabójcy, zbudowany w 1926 roku. W latach 80. i 90. XX wieku ponoć pozbawił życia 70 kobiet, a może i więcej. Zyskał przydomek Wampira z Bytowa.
16) W mieście działa klub sportowy Bytovia. Piłkarze klubu rozgrywają mecze na stadionie MOSiR przy ul. Mickiewicza, który może pomieścić nieco ponad 2 tys. kibiców.
Bytów ciekawostki: (c) Sadurski.com
Górne zdjęcie: Aneta Pawska / cc by-sa 4.0