Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki

Z wizytą w Christchurch, Nowa Zelandia

Czas czytania:3 minut/y, 33 sekund/y

Informacje i ciekawostki o mieście Christchurch – najdalej położonym ponad 100-tysiecznym mieście od Polski

Informacje o Christchurch

1) Christchurch (czyli kościół Chrystusa), to trzecie pod względem liczby ludności miasto Nowej Zelandii. Mieszka tu ok. 380 tysięcy ludzi.

2) Miasto leży na wschodnim wybrzeżu Wyspy Południowej i jest stolicą regionu Canterbury. Jest tu największy port morski na Wyspie Południowej oraz międzynarodowy port lotniczy.

3) Przez miasto przepływa nieduża rzeka Avon (nazwana na cześć rzeki o tej samej nazwie, płynącej w Szkocji), a północna granica Christchurch, to ujście rzeki Waimakariri.

poczta Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Zabytkowy budynek poczty w Christchurch, Nowa Zelandia

Z historii Christchurch

4) Z badań archeologicznych wiemy, że ludzie mieszkali tu ok. 1250 roku. Pierwsi Europejczycy dotarli tu w 1815 r. czyli 45 lat potem, jak kapitan James Cook dotarł bo Wyspy Południowej i nazwał ją Wyspą Banks.

5) Pierwsi osadnicy (było ich 792) przybyli tu czterema statkami, w roku 1850. Zanim wyruszyli w podróż z Anglii, uzgodnili, że miasto które założą, będzie się nazywało Christchurch. Cztery lata później miejscowość liczyła 900 mieszkańców, a 31 lipca 1856 Christchurch otrzymało prawa miejskie. Stało się pierwszym oficjalnym miastem Nowej Zelandii.

Bridge of Remembrance Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Bridge of Remembrance w Christchurch

6) Wkrótce swe siedziby zaczęły tu otwierać banki: Bank of New South Wales (1861), Bank of New Zealand (1862), Bank of Australasia (1864). W 1874 roku Christchurch miało 14.270 mieszkańców i było czwartym pod względem liczby ludności miastem kraju. W 1926 r. liczba mieszkańców przekroczyła 100 tysięcy.

tramwaj Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Tramwaj w centrum Christchurch
poczta Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Inny tramwaj, z lewej Bridge of Remembrance

Zabytki i atrakcje w Christchurch

7) Geograficznym centrum miasta jest Central City, położone między czterema alejami: Bealey Avenue, Fitzgerald Avenue, Moorhouse Avenue i Deans Avenue. To głównie miejsce w którym znajdują się biura i firmy. Na placu Cathedral Square stoi anglikańska katedra. Jej budowę zaczęto w 1864 r., a zakończono w 1904 r. Także kilka innych zabytków, np. Old Government Building (siedziba organizacji rządowych otwarta w 1913 r.), Christchurch Arts Centre, Główny Urząd Pocztowy (Chief Post Office) zbudowany w latach 1877–1879 oraz Muzeum Canterbury.

8) Wieża Zegarowa Królowej Wiktorii (Victoria Clock Tower) stoi przy Victoria Street. Została zbudowana w 1864 r.

9) W 1863 r. w Christchurch założono Ogród Botaniczny w Christchurch czyli Christchurch Botanic Gardens. Zajmuje 30 hektarów powierzchni, jest podzielony na kilka obszarów, gdzie można podziwiać m.in. róże, wrzosy, zioła oraz rośliny nowozelandzkie.

10) W mieście jest też rzymskokatolicka Katedra Świętego Sakramentu (Cathedral of the Blessed Sacrament), zbudowana w latach 1901–1905. jej architektura przypomina włoski renesans.

Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Plac z pomnikiem w centrum Christchurch

11) W Christchurch znajduje się też zoo czyli Orana Wildlife Park, tor wyścigów konnych Riccarton Racecourse, Victoria Park i Hagley Park (jest w centrum miasta i ma 164,6 ha powierzchni).

12) Most Pamięci (Bridge of Remembrance) zbudowano w 1923 r. dla uczczenia żołnierzy z regionu Canterbury, którzy zginęli w I wojnie światowej.

13) Przy Victoria Square (dawniej Market Square, handlowe centrum miasta) stoją pomniki Królowej Wiktorii kapitana Jamesa Cooka.

gondola Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Christchurch gondola, jedna z atrakcji miasta

14) Jedną z atrakcji Christchurch jest podróż Christchurch gondola czyli wagonikami gondolowej kolejki linowej, podczas której można oglądać panoramę miasta, równiny Canterbury, Alp Południowych oraz wzgórz Półwyspu Banks. Stacja znajduje się kwadrans jazdy od centrum miasta. Podróż trwa ok. godzinę, z gondoli można korzystać w godzinach 19-17, codziennie z wyjątkiem Bożego Narodzenia. Na szczycie góry Mount Cavendish na którą docierają gondole jest kawiarnia, sklep z pamiątkami oraz Time Tunnel. Można też kupić bilety, które łączą podróż gondolą z np. jazdą tramwajem, odwiedzinami w ogrodzie botanicznym i nie tylko. Obecnie ceny od 30 dolarów za osobę dorosłą.

Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki
Panorama miasta Christchurch, foto z gondoli
miasto Christchurch Nowa Zelandia ciekawostki atrakcje zabytki
Port w Christchurch, zdjęcie z gondoli

Kolejne ciekawostki o Christchurch

15) Inna ciekawostka: Christchurch, to najdalej położone od Polski miasto mające więcej niż 100 tysięcy mieszkańców. Leży 17.703 kilometrów od Warszawy.

16) Ważne wydarzenia, jakie miały miejsce w Christchurch z ostatnich latach? Trzęsienia ziemi w 2010 i 2011 roku (7,1 or 6,3 stopni w skali Richtera). Drugie z nich pochłonęło 145 ofiar. Terrorystyczny zamach na meczet 15 marca 2019 roku, w którym zginęło 50 osób, a drugie tyle odniosło rany.

Ciekawostki o nowozelandzkim mieście Christchurch: (c) Sadurski.com
Zdjęcia (8): Ola Leo Kupis

Zobacz też:
> Ciekawostki o Nowej Zelandii
> Niezwykły kibelek w Kawakawa, Nowa Zelandia
> Hurunui, Nowa Zelandia

Oleśnica ciekawostki ratusz rynek Poprzedni post Oleśnica – ciekawostki
Sacramento miasto Kalifornia atrakcje ciekawostki Następny post Sacramento, stolica stanu Kalifornia