Jakie wino do serów? Wino białe czy czerwone?

sery wino do serów ciekawostki

Sery i wina stanowią doskonały, kulinarny duet, który idealnie sprawdza się podczas romantycznych kolacji, czy spotkań w gronie znajomych. Jednak, aby cieszyć się połączeniem smaków tych dwóch wyjątkowych produktów, nie wystarczy w dowolny sposób ich ze sobą skomponować. Jak odpowiednio dobrać wino do sera? Odpowiedź na to pytanie zdradzamy w poniższym artykule. Podpowiemy Ci, z jakich zasad korzystać, aby zafundować swojemu podniebieniu kulinarną rozkosz.

Poszukujesz odpowiedniego wina do ulubionego sera?

Dobrze przygotowana deska serów urozmaicona owocami i orzechami, zaserwowana w akompaniamencie aromatycznego i wyrazistego wina, może okazać się znakomitą przekąską podczas różnego rodzaju uroczystości, czy spotkań z przyjaciółmi. Wino to klasyka gatunku, a odpowiednio dobrany trunek potrafi odmienić niemal każdy posiłek i nadać mu wyrafinowanego charakteru. Dlaczego właściwe połączenie wina z serem ma tak duże znaczenie? Jeśli w odpowiedni sposób połączysz smaki tych dwóch produktów, uda Ci się stworzyć kulinarne arcydzieło. Najważniejsze, aby jedno podkreślało smak drugiego. Najlepiej smakują te połączenia, które się wzajemnie uzupełniają, czyli np. kontrastowe smaki – słony ze słodkim i cierpki z łagodnym. Doskonałej jakości wina w przyzwoitych cenach znajdziesz w internetowej winnicy sklepu Schronisko Bukowina. Czekają tam na Ciebie wyjątkowe rodzaje wina, które dzięki swojemu szlachetnemu smakowi doskonale sprawdzą się w duecie z aromatycznymi serami.

sery wino do serów ciekawostki
Czy wiesz jakie dać wino do serów?

Podstawy łączenia win i serów

Na co zwrócić uwagę dobierając wino do deski serów? Jedną z najważniejszych zasad łączenia win z serami jest intensywność smaku. Co to oznacza? Jeśli wybierasz wyraziste wino, to najlepiej połączyć je z równie wyrazistym serem o intensywnym zapachu. Chodzi tutaj głównie o zachowanie balansu, gdyż mocne wino stłamsiłoby delikatny smak sera. Inną zasadą, mówiącą o sposobie łączenia win i serów jest zasada jednego regionu pochodzenia tych dwóch, wspomnianych wcześniej produktów. Najczęściej ta praktyka znajduje zastosowanie w krajach takich jak Francja (Burgundia) i Włochy (Toskania), gdzie produkuje się zarówno wino, jak i sery, które doskonale pasują do siebie. Koneserzy chętnie kierują się zasadą kontrastu, która polega na skomponowaniu przeciwstawnych smaków. W takim przypadku wytrawne wino czerwone podaje się z łagodnym serem.

Jakie sery dobrać do wina białego?

Masz ochotę na białe wino, które chętnie wypiłbyś w towarzystwie dobrze dobranego sera? Pokrótce zapoznałeś się już z zasadami łączenia win i serów, dlatego też powinieneś wiedzieć, że wybór nabiału powinien być dostosowany do właściwości smakowych danego rodzaju wina. Włoska mozzarella i sery twarogowe świetnie komponują się z delikatnymi, białymi winami. Do tego typu trunku pasują sery z białą pleśnią, czyli brie, camembert oraz sery kozie. Lekkie, białe wina doskonale sprawdzą się również w połączeniu z serami twardymi lub półtwardymi takimi jak parmezan, który z kolei zgrany duet tworzy z Sauvignon. A do czego pasują białe słodkie wina? Te trunki pochodzące z późnych zbiorów idealnie łączą się z serami z niebieską pleśnią takimi jak np. roquefort. Sprawiają one, że wyraziste w smaku sery stają się o wiele bardziej kremowe.

Jakie wino czerwone do sera wybrać?

Nie tylko smak białego wina idealnie współgra z różnymi serami, również czerwone wino świetnie smakuje w ich akompaniamencie. Dobre wina czerwone wyróżniają się mocnym, intensywnym smakiem i aromatem, dlatego najlepiej łączyć z twardszymi serami, które zrównoważą garbniki. Jeśli chcesz uszczęśliwić swoje kubki smakowe, wino czerwone podaj wraz z parmezanem, radamerem, grana padano lub cheddarem, czy serem wędzonym.

Istnieje wiele połączeń smakowych win z serami, a to, po które będziesz sięgać, zależy jedynie od Twoich osobistych preferencji. Pamiętaj, żeby do wysokiej jakości win dobierać najlepszej jakości sery. Zarówno jedne, jak i drugie znajdziesz w sklepie online Schronisko Bukowina. W ofercie dostępna jest cała gama znakomitych win z całego świata, a oprócz tego są tam doskonałe włoskie sery, które w połączeniu z tradycyjnym trunkiem, zapewnią Ci rozkosz dla podniebienia.